Prosta Hamownia

urządzenia naziemne
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Prosta Hamownia

Post autor: ArturroKRK »

Witam. Chciałbym obok budowy rakietek samych w sobie zbudować kilka silników. Jeden już praktycznie jest gotowy - wykonany z rurki do wody zimnej . Dysza została wykonana z nypla mosiężnego (redukcji z 0,5"na 3/8") oraz wsadzonymi do środka metalowymi podkładkami w liczbie sztuk 3. ( zdjęcia pokażę w innym wątku dotyczącym silnika)

Kwestia jest raczej sprawdzenia mocy danego silnika który zawiera pojedyncze ziarno paliwa glukoza/saletra .

Do tego też chciałbym zbudować hamownie .

Myślałem nad przebudową takiej mechanicznej wagi kuchennej.
waga.jpg
waga.jpg (44.98 KiB) Przejrzano 7457 razy
Tzn chciałbym dobudować odpowiednie uchwyty na silniki + oczywiście odpowiednie osłony co by mi tej wagi nie rozwaliło przy ewentualnej eksplozji.

Czy myślicie że taka waga na początek do mniejszych silników będzie ok? Ma ona maksymalny pomiar do 5kg i dokładność 20g do masy 2kg i dalej od 2kg do 5kg - 40g.
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Prosta Hamownia

Post autor: ArturroKRK »

No Dobra :smile: Nikomu nie chciało się skomentować, powiedzieć co sądzą o takiej hamowni :smile:

W takim razie stwierdziłem że taką wykonam gdyż jest ona ogólnodostępna, łatwa do złożenia.

Wygląda ona tak:
hamownia1.jpg
hamownia1.jpg (74.16 KiB) Przejrzano 7437 razy
hamownia2.jpg
hamownia2.jpg (63.12 KiB) Przejrzano 7437 razy
hamownia3.jpg
hamownia3.jpg (61.99 KiB) Przejrzano 7437 razy
Waga została zakupiona w pobliskim Tesco za 17.99zł :smile: Zdemontowałem miskę na produkty i zastąpiłem ją płytką z pleksiglasu by w razie cato ochroniła samą wagę. Waga ma maksymalny "udźwig" 5kg więc wydaje mi się że do początkowych silników mi wystarczy. Fajnym gadżetem jest możliwość każdorazowej kalibracji wagi po położeniu na niej jakiegoś ciężaru. Do płytki z pleksi przykręcona został uchwyt na silnik ( pod rurkę pcv). Jest on z lakierowanej tuby kartonowej w którą wsadziłem przyciętą otulinę na rurki pcv. Dzięki temu silnik bardzo ciężko wchodzi do środka, i trzyma się pewnie. W piątek lub sobotę będę puszczał Fireball'a to od razu wypróbuję nowy silnik oparty na mosiężnej dyszy, oraz wyżej wymienioną hamownię :smile:

Co myślicie?
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Prosta Hamownia

Post autor: KSard »

Witam

Nie skomentowano, ponieważ podobne rozwiązania testowano już kilka lat temu bez powodzenia.
Mogłeś o tym nie wiedzieć.
Poczytaj tutaj >>
Generalnie wagi sprężynowe nie nadają się do naszych celów.
Jeśli jednak już poczyniłeś pewne kroki w tym kierunku, to doprowadź sprawę do końca.
Każde doświadczenie niesie ze sobą informację.
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Paweł
******
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Re: Prosta Hamownia

Post autor: Paweł »

Przy użyciu takiej hamowni zarejestrowałem prace SR z KNŻP topic1048-10.html . Trzeba wziąć po uwagę że SR jest tutaj dość niestabilnie zamocowany i należy go przyczepić jakąś linką do czegoś bardziej trwałego, lub tak umiejscowić hamownię podczas testu aby uwolniony od niej silnik, swobodnie lecący nie mógł nikomu i niczemu krzywdy zrobić.

Ta płyta pleksi raczej niewiele pomoże przy cato. Głównym czynnikiem uszkadzającym wagę będzie energia przekazana ruchomej podstawce a nie odłamki, no chyba że chodzi o to że ma ona zwiększać opór powietrza części ruchomej...
ODPOWIEDZ