instalacja elektryczna - plany/schematy

urządzenia naziemne
mietek
*
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 20 paź 2014, 21:15

instalacja elektryczna - plany/schematy

Post autor: mietek »

Witam,
Buduje rakietę z trzema silnikami. Wcześniej budowałem rakiety z jedna która odpalałem z lontu.

Teraz będę musiał odpalić wszystkie trzy silniki na raz. Jedyna opcja to zbudowanie instalacji elektrycznej która odpali silniki w tym samym czasie.

Poszukuje jakiś planów/schematów jak taka instalacje zbudować.

Wstępnie myślałem ze będzie posiadała dwa przyciski. Jeden będzie dostarczał prąd do obwodu (i zapalała jakąś lampkę/kontrolkę). Drugi będzie odpalał silniki. Na razie temat jest w fazie koncepcyjnej wiec dlatego pytam.

Co do zapłonu to znalazłem coś takiego:
https://www.youtube.com/watch?v=duoxvqxASak

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
forsker
**
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 12:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: instalacja elektryczna - plany/schematy

Post autor: forsker »

Tu jest wszystko co jest Ci potrzebne. Zapalniki oporowe i zapalarka na 6 stanowisk za 199zł. Teraz wykorzystasz tylko 3 - ale w przyszłości może zrobisz rakietę z 6 silnikami.
http://www.strzaly.pl/index.php?k7,piro ... lektryczne
Awatar użytkownika
antyvlad
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 83
Rejestracja: niedziela, 5 cze 2011, 23:37

Re: instalacja elektryczna - plany/schematy

Post autor: antyvlad »

Najprościej użyć quickmatch, przeniesienie ognia niemal natychmiastowe.
mietek
*
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 20 paź 2014, 21:15

Re: instalacja elektryczna - plany/schematy

Post autor: mietek »

forsker.... zestawy fajne tylko strasznie drogie :sad: . Myślałem ze uda mi się zbudować coś samemu za mniejsze pieniądze.

antyvlad pisze:Najprościej użyć quickmatch, przeniesienie ognia niemal natychmiastowe.
Przepraszam ale nie czaje o co chodzi. Możesz opisać o co chodzi? Jestem zielony w tym temacie.
stary Leszek
****
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 6 kwie 2013, 12:34

Re: instalacja elektryczna - plany/schematy

Post autor: stary Leszek »

Podstawowym problemem jest nie tylko jednoczesne odpalenie silników.
Silnik potrzebuje trochę czasu na osiągnięcie całego ciągu.
Nie ma cudów,najpierw ruszy silnik A potem B potem C.
Przesunieńcia czasowe będą, zależy nam żeby były jak najmniejsze.
Nie chcesz wywalić kasy więc uważam, że najłatwiej będzie użyć lontu.
Powinien to być lont o możliwie szybkim spalaniu. Wszystkie trzy
odcinki lontu muszą być dokładnie jednakowe i tak krótkie jak się da.
Odpalane od kawałka szybkiego lontu, który będzie odpalany bezpiecznie.
Dla bezpieczeństwa wyrzutnia powinna mieć hamulec startowy, ale
to inny temat.
Powiedz coś o silnikach i samej rakiecie.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: instalacja elektryczna - plany/schematy

Post autor: rafciodz »

Mistrzem odpalania kilku silników jednocześnie jest Piotr Sornowski. Widziałem odpalane przez niego wiązki silników w ilości 6,7 i 9 na raz. Piotr zawsze odpalał lontami. Nie potrzeba żadnych hamulców. Klucz to odpowiednie lonty ( równe) odpalone od jednego głównego. Mocne zamocowanie ich w silniku i odpowiednio długa wyrzutnia. Tak aby wszystkie silniki zdążyły się rozbujać. Proponuję potestować odpalanie wiązek lontów na ziemi i wypracować swoją metodę.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
forsker
**
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 12:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: instalacja elektryczna - plany/schematy

Post autor: forsker »

Cytat z artykulu "Nowe konstrukcje w modelarstwie rakietowym" autorstwa Dariusza Wojciechowskiego " str. 5-6 Modelarz nr 2 z 1979roku: "Rysunki 10, 11, 12 przedstawiają sposób uzyskania sprawnego odpalenia wiązki 2, 3 lub 4 silników.
Załączniki
System_zaplonowy.JPG
System_zaplonowy.JPG (73.72 KiB) Przejrzano 12682 razy
Awatar użytkownika
forsker
**
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 12:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: instalacja elektryczna - plany/schematy

Post autor: forsker »

Zawsze można też zadać pytanie wujkowi Gugle: 'launch controller circuit'. Ale myslę, że propozycja z lontami jest najprostsza z możliwych: http://sklepzlontem.pl/
michal07bf
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: środa, 29 lip 2015, 17:35
Lokalizacja: Kraków

Re: instalacja elektryczna - plany/schematy

Post autor: michal07bf »

Jeśli chodzi o instalację elektryczną, to w najprostszej postaci byłoby tak jak mówisz, jeden włącznik do zasilania i jeden do zapłonu.
Żeby odpalać rakietę z bezpiecznej odległości pasowałoby wykonać instalację zbudowaną z dwóch bloków: wykonawczego i sterującego (w długim przewodzie
pomiędzy blokami płynie mały prąd, przewody z bloku wykonawczego do spłonek gdzie płynie duży prąd są krótkie).
Narysowałem na szybko taką najbardziej podstawową instalację. W bloku wykonawczym są 2 przekaźniki sterowane włącznikami w bloku sterującym.
Załączenie zasilania i zapłonu jest sygnalizowane diodami LED.
Ważnym elementem w bloku wykonawczym jest R* - ma on za zadanie zabezpieczyć styki przekaźnika przed zadużym prądem oraz akumulator przed zwarciem (dodatkowo bezpiecznik).
Nie wiem jaki jest potrzebny prąd aby rozgrzać szybko spłonkę (zależy od spłonki), ale zakładając powiedzmy 2...3A, jako R* można by wstawić żaróweczkę halogenową 12V/50W -
oczywiście lepszy byłby rezystor mocy np 3.3Ohm/50W.
Każdy z bloków pasowałoby umieścić w jakiś obudowach hermetycznych oraz użyć odpowiednich wtyków/gniazd - szczególnie gniazdo sterowania w bloku wykonawczym powinno być typu
żeńskiego (wystające piny gniazda męskiego łatwo zewrzeć kluczami, śrubokrętem itp, tym samym odpalić rakietę).
W bloku sterującym odwrotnie tak aby koniec kabla od strony sterującej również miał gniazdo typu żeńskiego (można by tu użyć złącz 5pinowych mikrofonowych - są zakręcane i dość solidne).
Instalacja_zaplonowa.png
Instalacja_zaplonowa.png (82.66 KiB) Przejrzano 12667 razy
Pozdrawiam,
Michał
ODPOWIEDZ