Carmack 100kft Micro Prize

Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Carmack 100kft Micro Prize

Post autor: KSard »

Armadillo _ Carmack 100kft
Część z Was pewnie wie, co ten skrót oznacza.
Dla tych którzy nie wiedzą krótkie wyjaśnienie.
John Carmack ufundował nagrodę za lot amatorskiej rakiety na wysokość 30 km ( 100 000 stóp)
Poniżej film z pokładu rakiety PROTEUS6.5, której konstruktorzy mają zamiar podjąć walkę o pułap 30 km
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=p5pfJAARrT8[/youtube]



[highlight=#NaNNaNNaN]Zasady konkursu:[/highlight]


· Nagrodą jest 5000 dolarów USD
· Próba musi być zarejestrowana wcześniej przez zgłoszenie do aRocket na co najmniej 30 dni przed startem, z następującymi informacjami:
  • Opis pojazdu
  • Miejsce odpalenia
  • Daty startu

· Rakieta musi uzyskać 100.000 metrów przy użyciu napędu rakietowego.

· Parametry lotu rakiety muszą zostać udokumentować GPSem lotu z co najmniej jednym z raportem dokumentującym uzyskanie wysokości 100.000 stóp.

· Rakieta musi być odzyskana w stanie nienaruszonym za pomocą system odzysku.

· Rakieta musi być zwrócona komisji w ciągu 24 godzin od startu.

· Raport na temat pojazdu i działania muszą być dostępne w Internecie dla potomności, o poziomie jakości nadaje się do publikacji w czasopiśmie. Autor raportu zachowuje prawa autorskie.

· Dobry film ze startu musi być udostępniony. Idealnie wideo przechwycone z całego lotu do odzysku nie jest to wymagane.

· Jeśli jest użyte kilka stopni, to muszą one zostać odzyskane pomyślnie.

· Armadillo Aerospace jest zdyskwalifikowany z zawodów.

· Konkurs ocenia John Carmack.
Powalczymy Obrazek ?
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Armadillo _ Carmack 100kft

Post autor: ArturroKRK »

Powalczyć zawsze można :) No ale 30km to już nie lada wyczyn....

Tylko tutaj pojawiają sie dość istotne kwestie dotyczące ilości i rodzaju paliwa ( którego na 30km będzie trochę), temperatur ( dłuższy czas działania silnika, wyższe temperatury poszczególnych podzespołów), miejsca do odpalania ( Jakikolwiek poligon w Polsce odpada) ... i wiele innych kwestii...

Aczkolwiek - wydaje mi się że taki projekt mógłby nieco "dać kopa PTR-owi" , oczywiście mówie o technologicznym kopie w przód.
I pytanie - czy dysponujemy takimi funduszami? Bo obawiam się że nie byłaby to tania zabawa.

A tak poza powyższym to ja jestem jak najbardziej za, i uważam że jest to całkiem realny projekt. Trzeba by się zebrać w grupę i myślę że można razem powalczyć.

Dużego doświadczenia nie mam jeszcze, ale chętnie pomogę jak tylko będę mógł :)
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Armadillo _ Carmack 100kft

Post autor: Kacper »

Oj ja bym powalczył. Trzeba połączyć siły i do dzieła. :grin:

Tylko:
Pewnie za niedługo ktoś nas ubiegnie.
Trzeba rakietę wystrzelić w Bałtyk.
Jak ją dostarczyć komisji do oceny? Nie wyślemy kurierem na jutro expres do stanów rakiety na dodatek ważącej pewnie z 50kg albo lepiej.
mauzer
****
Posty: 160
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Re: Armadillo _ Carmack 100kft

Post autor: mauzer »

Krzysztofie :smile: uśmiecham się na sam widok :smile: wiesz co o tym myślę? Jeśli chodzi o stronę technologiczną takiego wyzwania to nie mnie oceniać :smile: Natomiast myślę że spokojnie można zrobić do tego oprawę medialną by fundusze się znalazły :smile: Baaaaa, jestem o tym przekonany :smile:

W skrócie, napiszę to tak, taki konkurs dla PTR i środowiska rakietowego, może być tym samym czym dla MSP i środowiska "marsjańskiego" konkurs University Rover Challenge. Rozmawiałem wiele razy z chłopakami, nikt im na początku nie dawał szansy, dosłownie nikt. Zdobyli, 1 miejsce i zdeklasowali drużynę ze wsparciem ze strony NASA.

Co więcej taki konkurs byłby podstawą do tego by przyśpieszyć pewne procesy i pomóc w pracy Robercika i Bartka, dałby precedens :smile:

Rumuni budują łazika zdolnego poruszać się po księżycu i filmować w HD http://www.googlelunarxprize.org/teams/arca swego czasu było o nich głośno w środowisku astro na całą Europę. Więc czemu my mielibyśmy nie spróbować w konkursie na 30 km :smile:

Jeszcze raz podkreślę jeśli zdecydujemy się podjąć wyzwanie i stworzyć PTR-owy team :smile: Mogę zająć się promocją tego zagadnienia :smile: Pomysłów mam już kilka :smile:

P.s: Jakaś drużyna ze Szkocji już się zgłosiła :smile:


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 gru 2011, 00:13 przez mauzer, łącznie zmieniany 1 raz.
mauzer
****
Posty: 160
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Re: Armadillo _ Carmack 100kft

Post autor: mauzer »

Generalnie trzeba by się było zorientować lepiej co do tego zapisu. Co racja to racja, w 24 godziny dostarczyć paczkę do USA, wyzwanie prawie tak samo duże jak lot na 30 km ;)
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Armadillo _ Carmack 100kft

Post autor: rafciodz »

Można wystrzelić do nich tą rakietę... :shock: - tylko nie wiem czy doleci :wink: nie wywołując przy tym III WoW.... :cool:
Free Your Mind
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Armadillo _ Carmack 100kft

Post autor: KSard »

rafciodz pisze:Można wystrzelić do nich tą rakietę... :shock: - tylko nie wiem czy doleci :wink: nie wywołując przy tym III WoW.... :cool:

Ja natomiast proponuję tam pojechać i wystrzelić. Jeśli znajdą się sponsorzy, to nie widzę przeszkód.
Pamiętam, jak kilka lat temu młodzież z Niepołomic z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zbierała pieniądze na wyjazd na całkowite zaćmienie Słońca do Meksyku. Pomysł wydawał się iście kosmiczny (był to rok 1991 - ogólnie trudne czasy), mimo to udało im się zrealizować swoje marzenie. Polecieli. :smile:

Do dzisiaj kierownik przedsięwzięcia Aleksander Trębacz (pozdrawiam przy tej okazji) wspomina „7-minutową noc” w upalny dzień, kiedy to na koronie słonecznej Polska wyprawa zaobserwowała największą w historii obserwacji zaćmień protuberancję – erupcję na brzegu słonecznej tarczy.

Qu8k na BALLS 20 . Oni byli byli blisko !

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rvDqoxMUroA[/youtube]

Ale czy zaliczyli?
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Carmack 100kft Micro Prize - lista zgłoszonych ekip

Post autor: KSard »

Witam

Pod tym adresem można zapoznać się z listą zgłoszonych ekip do tego konkursu.

Na chwilę obecną jest ich 13

Najbardziej zainteresowała mnie pozycja 12 ( 99 dolarów ) :smile:
  • Nazwa rakiety:99 dolarów
  • Paliwo:KNO3 dla utleniacza i sobitol na paliwo, 110 funtów w rdzeniu STAR
  • Długość silnika:10 stóp
  • Średnica:5 caliMateriał:Aluminium 6061-T6
  • Stateczniki:G-10 / z włókna węglowego
  • Korpus:Włókno węglowe 2 metrów długości
  • Stożek:Włókno szklane, ze stali nierdzewnej końcówki
  • Awionika: MAWD , Big Red Bee GPS i Beacon 430MHz, dwie kamery wideo
  • Odzysk: Spadochron 48 "dryfujące Maschek
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Carmack 100kft Micro Prize

Post autor: rawsock »

Panowie, w Polsce mamy tę przewagę, że u nas ktoś już to kiedyś zrobił. Co więcej jest dokumentacja, zdjęcia, opisy a nawet informacje z pierwszej ręki. Co prawda nie było to do końca amatorskie, ale z drugiej strony to było kilkadziesiąt lat temu i najwięcej roboty zostało już odwalone.
Widziałem różne piękne modele Meteorów, niektóre nawet latające, ale bebechy już nie te. Czy nikogo nie korciło żeby przeskoczyć te kilka lat i zbudować dokładnie takiego samego Meteora jaki już kiedyś latał i działał? Czego nam brakuje żeby to zrobić?
Na budowie rakiet znam się słabo więc oczywiście nie chcę niczego krytykować, bo łatwo powiedzieć trudniej zrobić. Chciałbym po prostu zacząć dyskusję.
Sebastian
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Carmack 100kft Micro Prize

Post autor: ArturroKRK »

rawsock pisze: Co więcej jest dokumentacja, zdjęcia, opisy a nawet informacje z pierwszej ręki.
Właśnie z tym jest dość ciężko. Poza informacjami od Pana Walczewskiego i jakimiś szczątkami dokumentacji nie ma prawie nic. Wszystkie dokumentacje zostały niestety dość skrupulatnie zniszczone pod przymusem ze strony wschodnich zwierzchników Polski z tamtego okresu. Są niby zdjęcia - ale po zdjęciach też wszystkiego nie wynajdziesz.

Czego nam brakuje? Wg mnie po trochu - miejsca, pieniędzy , zgody państwa. Meteory był puszczane głównie nad Bałtyk, nie zagrażały więc z grubsza nikomu. Finansowo pewnie i by się dało, chociaż przypuszczam koszta wyszłyby nie małe... No i polskie prawo, które w tym momencie praktycznie każdą mieszankę z której korzystamy jako paliwa traktuje jako materiał wybuchowy - co stanowi problem przy odpaleniu meteora...

Więcej powinni Ci powiedzieć ludzie którzy naprawdę "siedzą w historii" polskich Meteorów
ODPOWIEDZ