SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

czyli zaczynamy zabawę!
Shagr
*

SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

Post autor: Shagr » wtorek, 2 paź 2018, 22:04

Cześć,
Wojtek zbudował nową rakietę. Tym razem postanowiliśmy, że będzie to najprostszy w budowie model oraz wykorzystamy materiały, które można znaleźć w prawie każdym domu. Z założenia projekt (a w zasadzie film z jego realizacji) ma być zachętą dla kolegów i koleżanek Wojtka (i nie tylko) do zbudowania własnej rakiety.

Relację z budowy można obejrzeć tutaj:

Relację ze startów rakiety można obejrzeć tutaj:

Korpus rakiety z kartki A4 z bloku technicznego nawinięty na rurze PCV 3/4 cala, głowica z jajka wielkanocnego, butelki po farbie i obudowy żarówki led.
Stateczniki z plastikowych kart lojalnościowych, tasiemka z koca ratunkowego.

Waga rakiety bez silnika z głowicą z jajka/butelki to ok. 45 gram, do lotu z silnikiem Klima B4-4 ok. 60 gram. Głowica z żarówki jest cięższa o ok. 10 gram.
Pułap osiągnięty z silnikiem Klima A6-4 to 52 metry (dodatkowy balast w postaci altimetru).
Pułap osiągnięty z silnikiem Klima C6-7 to 304 metry (dodatkowy balast w postaci altimetru).
Pomiarów dla silnika B nie wykonywaliśmy, ale pułapy dla silników A i C pokrywają się z wyliczeniami OpenRocket, dlatego dla silnika B4-4 szacuje pułap ok. 150 metrów.
spaceegg.jpg
spaceegg.jpg (523.74 KiB) Przejrzano 211 razy
spaceegg-schemat.jpg
spaceegg-schemat.jpg (47.04 KiB) Przejrzano 211 razy
Link do nadruku: http://www.swiatwojtka.pl/pliki/spaceegg-nadruk.pdf
Link do wzoru stateczników: http://www.swiatwojtka.pl/pliki/spaceeg ... czniki.pdf

EDIT: Dodany film z lotów.

Pozdrawiamy,
Wojtek i Rafał.
Ostatnio zmieniony wtorek, 9 paź 2018, 09:55 przez Shagr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
tineo
*

Re: SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

Post autor: tineo » środa, 3 paź 2018, 09:04

Gratuluję! Świetny pomysł! Rakieta dla każdego! Łatwo dostępne materiały, prosta budowa, podoba mi się! Życzę udanych startów i czekam na relację z lotów! PS Jakiego altimetru używacie?
BYŁEM BLIŻEJ NIEBA! - Pozdrawiam Tomek C.

Shagr
*

Post autor: Shagr » środa, 3 paź 2018, 20:56

Re tineo:
Dzięki. Będzie super, jeśli ktoś zbuduje sobie taką rakietę.

Altimetr to samoróbka z arduino pro mini 3,3V (klon) + czujnik wysokości bmp280 i lipo 30mah. Waga prototypu ok 7g, docelowo pewnie można zejść do 5g. Wynik odczytywany z mrugania diody. Koszt elementów to ok 30zł.

Shagr
*

Post autor: Shagr » wtorek, 9 paź 2018, 09:54

Zapraszam do obejrzenia relacji z lotów.

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec » środa, 10 paź 2018, 22:48

Widziałem materiał. Pomysł z "co lepsze jest od startu rakiety" świetny.

Shagr
*

Post autor: Shagr » piątek, 12 paź 2018, 08:42

A sam pomysł na rakietę jak się podoba?

Awatar użytkownika
tineo
*

Post autor: tineo » piątek, 12 paź 2018, 10:12

Pomysł świetny, szczególnie podoba mi się zastosowanie czepca żarówki LEDowej jako głowicy! Równa, idealna, wydrążona w środku, trzeba tylko dopasować się ze średnicą rakiety!
Interesuję mnie bardzo elektronika - jest to bardzo ciekawe rozwiązanie! Ciekawi mnie jak następuję odczyt wysokości (z diody - OK), ale jakieś szczegóły (algorytm), a najlepiej zerknąłbym na kod jeśli nie jest on tajemnicą ;) Może jakieś zdjęcie tego układu też bym sobie obejrzał.
Powodzenia i dalszych sukcesów!
BYŁEM BLIŻEJ NIEBA! - Pozdrawiam Tomek C.

Shagr
*

Post autor: Shagr » piątek, 12 paź 2018, 12:46

Elektronika to praktycznie podręcznikowy przykład połączenia BMP280 z Arduino (po I2C). Używam tej biblioteki z githuba. Są tam gotowe przykłady z przeliczaniem ciśnienia na wysokość.
Algorytm też jest nieskomplikowany. Po zainicjowaniu czujnika wykonuję 10 odczytów, wyciągam średnią i ustawiam jako wysokość referencyjną. Następnie w pętli odczytuje bieżącą wysokość i zapisuje wartość maksymalną oraz sprawdzam, czy nie jest wciśnięty przycisk (dodatkowy).
Jeśli przycisk jest wciśnięty to obliczam różnicę wysokości, wyświetlam 2 razy rezultat i wracam do odczytywania. Resetowanie przez przycisk reset (czyli uruchomienie wszystkiego od nowa).
Algorytm wyświetlania też jest nieskomplikowany, rozbijam wynik na jedności, dziesiątki, setki i tysiące.
Najpierw długie mrugnięcie (2s) diodą, żeby było wiadomo gdzie początek, później mrugam jedności + 1 (to plus jeden, żeby dla zero było jedno mrugnięcie) co 1s, pauza, krótkie mrugnięcie i mrugam dziesiątki+1, pauza itd. po tysiącach 3 krótkie mrugnięcia.
W ten sposób odczyt 5 1 4 1 daje 304 metry.
Zdjęcie i kod podrzucę, chociaż ani kod ani układ nie są zbyt ładne :)

ODPOWIEDZ