SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

czyli zaczynamy zabawę!
Shagr
***
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 19 cze 2018, 09:10

SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

Post autor: Shagr »

Cześć,
Wojtek zbudował nową rakietę. Tym razem postanowiliśmy, że będzie to najprostszy w budowie model oraz wykorzystamy materiały, które można znaleźć w prawie każdym domu. Z założenia projekt (a w zasadzie film z jego realizacji) ma być zachętą dla kolegów i koleżanek Wojtka (i nie tylko) do zbudowania własnej rakiety.

Relację z budowy można obejrzeć tutaj:


Relację ze startów rakiety można obejrzeć tutaj:


Korpus rakiety z kartki A4 z bloku technicznego nawinięty na rurze PCV 3/4 cala, głowica z jajka wielkanocnego, butelki po farbie i obudowy żarówki led.
Stateczniki z plastikowych kart lojalnościowych, tasiemka z koca ratunkowego.

Waga rakiety bez silnika z głowicą z jajka/butelki to ok. 45 gram, do lotu z silnikiem Klima B4-4 ok. 60 gram. Głowica z żarówki jest cięższa o ok. 10 gram.
Pułap osiągnięty z silnikiem Klima A6-4 to 52 metry (dodatkowy balast w postaci altimetru).
Pułap osiągnięty z silnikiem Klima C6-7 to 304 metry (dodatkowy balast w postaci altimetru).
Pomiarów dla silnika B nie wykonywaliśmy, ale pułapy dla silników A i C pokrywają się z wyliczeniami OpenRocket, dlatego dla silnika B4-4 szacuje pułap ok. 150 metrów.
spaceegg.jpg
spaceegg.jpg (523.74 KiB) Przejrzano 14050 razy
spaceegg-schemat.jpg
spaceegg-schemat.jpg (46.88 KiB) Przejrzano 14050 razy
Link do nadruku: http://www.swiatwojtka.pl/pliki/spaceegg-nadruk.pdf
Link do wzoru stateczników: http://www.swiatwojtka.pl/pliki/spaceeg ... czniki.pdf

EDIT: Dodany film z lotów.

Pozdrawiamy,
Wojtek i Rafał.
Ostatnio zmieniony wtorek, 9 paź 2018, 09:55 przez Shagr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tineo
**
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 23 lip 2018, 06:36
Lokalizacja: Rypin na Marsie

Re: SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

Post autor: tineo »

Gratuluję! Świetny pomysł! Rakieta dla każdego! Łatwo dostępne materiały, prosta budowa, podoba mi się! Życzę udanych startów i czekam na relację z lotów! PS Jakiego altimetru używacie?
BYŁEM BLIŻEJ NIEBA! - Pozdrawiam Tomek C.
Shagr
***
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 19 cze 2018, 09:10

Re: SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

Post autor: Shagr »

Re tineo:
Dzięki. Będzie super, jeśli ktoś zbuduje sobie taką rakietę.

Altimetr to samoróbka z arduino pro mini 3,3V (klon) + czujnik wysokości bmp280 i lipo 30mah. Waga prototypu ok 7g, docelowo pewnie można zejść do 5g. Wynik odczytywany z mrugania diody. Koszt elementów to ok 30zł.
Shagr
***
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 19 cze 2018, 09:10

Re: SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

Post autor: Shagr »

Zapraszam do obejrzenia relacji z lotów.

Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

Post autor: jaskiniowiec »

Widziałem materiał. Pomysł z "co lepsze jest od startu rakiety" świetny.
Shagr
***
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 19 cze 2018, 09:10

Re: SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

Post autor: Shagr »

A sam pomysł na rakietę jak się podoba?
Awatar użytkownika
tineo
**
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 23 lip 2018, 06:36
Lokalizacja: Rypin na Marsie

Re: SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

Post autor: tineo »

Pomysł świetny, szczególnie podoba mi się zastosowanie czepca żarówki LEDowej jako głowicy! Równa, idealna, wydrążona w środku, trzeba tylko dopasować się ze średnicą rakiety!
Interesuję mnie bardzo elektronika - jest to bardzo ciekawe rozwiązanie! Ciekawi mnie jak następuję odczyt wysokości (z diody - OK), ale jakieś szczegóły (algorytm), a najlepiej zerknąłbym na kod jeśli nie jest on tajemnicą ;) Może jakieś zdjęcie tego układu też bym sobie obejrzał.
Powodzenia i dalszych sukcesów!
BYŁEM BLIŻEJ NIEBA! - Pozdrawiam Tomek C.
Shagr
***
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 19 cze 2018, 09:10

Re: SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

Post autor: Shagr »

Elektronika to praktycznie podręcznikowy przykład połączenia BMP280 z Arduino (po I2C). Używam tej biblioteki z githuba. Są tam gotowe przykłady z przeliczaniem ciśnienia na wysokość.
Algorytm też jest nieskomplikowany. Po zainicjowaniu czujnika wykonuję 10 odczytów, wyciągam średnią i ustawiam jako wysokość referencyjną. Następnie w pętli odczytuje bieżącą wysokość i zapisuje wartość maksymalną oraz sprawdzam, czy nie jest wciśnięty przycisk (dodatkowy).
Jeśli przycisk jest wciśnięty to obliczam różnicę wysokości, wyświetlam 2 razy rezultat i wracam do odczytywania. Resetowanie przez przycisk reset (czyli uruchomienie wszystkiego od nowa).
Algorytm wyświetlania też jest nieskomplikowany, rozbijam wynik na jedności, dziesiątki, setki i tysiące.
Najpierw długie mrugnięcie (2s) diodą, żeby było wiadomo gdzie początek, później mrugam jedności + 1 (to plus jeden, żeby dla zero było jedno mrugnięcie) co 1s, pauza, krótkie mrugnięcie i mrugam dziesiątki+1, pauza itd. po tysiącach 3 krótkie mrugnięcia.
W ten sposób odczyt 5 1 4 1 daje 304 metry.
Zdjęcie i kod podrzucę, chociaż ani kod ani układ nie są zbyt ładne :)
Shagr
***
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 19 cze 2018, 09:10

Re: SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

Post autor: Shagr »

Dorzucam obiecane zdjęcia, chociaż trochę wstyd, zwłaszcza za jakość lutowania. Jest to forma prototypowa, dlatego zostało złącze do podłączenia programatora. Akumulator jest przylutowany na stałe, przed włącznikiem wyprowadziłem dodatkowy pin, żeby móc podłączyć ładowarkę.
W załączniku również kod programu.
alt1.jpg
alt1.jpg (135.73 KiB) Przejrzano 13654 razy
alt2.jpg
alt2.jpg (138.47 KiB) Przejrzano 13654 razy

Mam też małą prośbę, zgłosiliśmy SpaceEgga do programu "5 sposobów na" na youtube. Jeśli ktoś chciałby pomóc w zakwalifikowaniu się filmu do odcinka to proszę o zagłosowanie poprzez wejście na stronę: http://5sposobowna.tv/poradnik-wideo/zb ... t-spaceegg i udostępnienie zgłoszenia.
Załączniki
pomiar_wysokosci_vmini.zip
(1.21 KiB) Pobrany 532 razy
rafet
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 1 lut 2021, 14:05

Re: SpaceEgg - zbuduj własną rakietę

Post autor: rafet »

Rewelacja! Czy te filmy są dostępne na YT?
ODPOWIEDZ