Ostatnie pytania przed pierwszym startem

czyli zaczynamy zabawę!
SzymeQ
*
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2020, 13:36

Ostatnie pytania przed pierwszym startem

Post autor: SzymeQ »

Musicie mi wybaczyć ostatnią nawałnicę postów ale szykuję się do mojego pierwszego wystrzelenia rakiety i chcę by wszystko było dopięte na ostatni guzik, więc mam ostatnie pytanie.
Rakieta leci na wysokość około 371m w niezakazanej strefie lotniczej (sprawdzałem na wszelki wypadek na lotnik .org).
Oczywiście zamierzam wystrzelić ją w obszarze gdzie nie przebywaja ludzie, obszar ma rozmiar mniej więcej wyskość x wysokość, więc nikomu nie stanie się krzywda. Oczywiście będęmiał ze sobą gaśnicę oraz wszelkie środki bezpieczeństwa.
Więc moje wystrzelenie jest całkowicie legalne?
Pozdrawiam,
Szymon :D
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Ostatnie pytania przed pierwszym startem

Post autor: stansz »

witaj.
Modelarska rakieta jest legalna. Lecisz na silnikach klasy A do-D więc dopuszczalnych i startujesz z łąki. łąka lepiej , żeby miała wymiar 1000m na 1000m . Bo atmosfera to wiatr , więc zawsze ci poniesie z wiatrem. Więc jako modelarz musisz wyczuwać wiatr , co jest o tyle korzystne że możesz założyć, gdzie poniesie rakietę , aby ją odszukać. Uważaj na rowy i chaszcze. Czasem lepiej jest odżałować rakietę niż jej na siłę szukać. Do stu metrów pułapu puszczamy rakietę bez pytania. 300 metrów też da się. Pamiętaj , gdy rakiety nie widzisz to z zasady masz kłopot z jej odnalezieniem.
-- No więc jeżeli możesz zorganizować kolegę , idzcie na pole startowe razem. We dwóch się więcej widzi.
(Z)
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ostatnie pytania przed pierwszym startem

Post autor: Kacper »

Jeśli mieścisz się w strefie niekontrolowanej to start rakiety jak najbardziej jest legalny. Oczywiście trzeba zapewnić bezpieczeństwo więc trzeba przewidzieć jak najdokładniej w jakim obszarze może wylądować rakieta. I tutaj trzeba uwzględnić przynajmniej dwa scenariusze.
:arrow: Prawidłowy lot z otwarciem spadochronu na pułapie.
:arrow: Lot balistyczny aż do zderzenia z ziemią jeśli zawiedzie odzysk.

Trzeba pamiętać, że rakieta ma tendencję do kładzenia się pod wiatr więc ustawiony kąt startu na wyrzutni szybko zmieni się po jej opuszczeniu.

Wiatr wyżej może być zupełnie inny niż przy ziemi dlatego polecam zawsze przed startem sprawdzić jak mocno wieje. Tu jest świetna strona https://www.ventusky.com
Nieraz mimo bardzo słabego wiatru przy ziemi już na wysokości 100m potrafi wiać kilkanaście metrów na sekundę. Warto też dobierać spadochrony tak żeby prędkość opadania była bezpieczna ale maksymalnie duża. Dla małych i średnich modeli, która są w miarę solidnie wykonane może to być bez problemu 10m/s. Nieraz się widuje jednak modele z za dużymi spadochronami, które opadają na przykład 2m/s. Wtedy przy całkiem przeciętnym wietrze 6m/s lądowanie jest 3x dalej niż wynosi wysokość lotu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 9 cze 2020, 21:46 przez Kacper, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vigoniusz
****
Posty: 220
Rejestracja: środa, 20 cze 2018, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Ostatnie pytania przed pierwszym startem

Post autor: Vigoniusz »

Zgadzam się całkowicie. Symuluj wiatr na różnych wysokościach właśnie na ventusky.com. Z tym spadochronem też ważne.
Ode mnie wskazówka, nie wiem jaki masz układ odzysku, ale jeżeli wyrzucasz spadochron późno, w locie opadającym (najgorzej balistycznym), rakieta będzie miała mocne szarpnięcie, dobierz dobrze linę. Choć nie jest to popularne ja latam zawsze na bungee linie z Castoramy :) Raz spróbowałem zwykłą plecionkę, nieelastyczną, to mi wyłamało haka z podstawy (no ale opadanie wtedy też było ekstremalne). Powodzenia. Kręć filmy i podziel się nimi, tutaj i na grupie facebookowej też :)
Space is hard.
ODPOWIEDZ