Metoda robienia głowic z papieru

Sprawdzone przepisy na wykonywanie poszczególnych elementów modelu rakiety
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Metoda robienia głowic z papieru

Post autor: qwertyalfa »

Ostatnio potrzebowałem wykonać głowicę do rakiety, którą postanowiłem zrobić z papieru (średnio miałem inne możliwości) i chcę się podzieliś dość dobrym sposobem jak to zrobić. Najlepiej sprawdza się w przypadku głowic stożkowych, ale można też z przybliżeniem oddać inne kształty.

Zaczynamy od płaskiego rzutu kształtu głowicy (w moim przypadku trójkąt). Jeśli robimy czubek o kształcie zaokrąglonym trzeba to podzielić tak, aby składał się z prostych odcinków (na przykład ostrołuk można podzielić na stożek na samej górze i kilka stożków ściętych). Kształt musi stać się "kanciasty". Oczywiście oddaje to zaplanowany kształt w przybliżeniu.

Następnie według wykonanego rzutu wycinamy taki kształt z tektury (najlepiej nie za grubej). Proces ten powtarzamy, tak aby uzyskać dwa wycięte obrysy. Potem jedno z wycięć nacinamy od góry do połowy (linia cięcia na osi symetrii figury). Drugi tniemy podobnie, ale od dołu do połowy. Dzięki temu można nałożyć oba kształty ma siebie pod kątem prostym by stworzyć "rusztowanie" głowicy.

Teraz trzeba wykonać wręgi usztywniające. Za pomocą suwmiarki zdejmujemy wymiar z kilku fragmentów głowicy (np. na samym dole, w 1/3 wysokości i w 2/3 wysokości). Mając wymiar wycinamy z tektury koło o takiej samej średnicy. Tniemy je na 4 ćwiartki i wklejamy między obrysy w celu ich usztywnienia.

Teraz pokrycie:
a)Dla głowicy stożkowej sprawa jest prosta. Zwijamy stożek z papieru, tak by był dopasowany do rusztowania. Może być trochę za długi - można go dociąć. Następnie nakładamy stożek na rusztowanie i przyklejamy.
b)Dla kształtu zaokrąglonego jest nieco trudniej. Trzeba pamiętać, że obrys jest podzielony na "segmenty" o różnym nachyleniu ścian. Najpierw robimy papierowy stożek o dokładnie takich wymiarach, by był on dokładnie dopasowany do szczytowego segmentu. Potem robimy "nakładki", które będą pokrywać kolejno segmenty. Powinny być w kształcie stożka ściętego i dokładnie dopasowane na długość do segmentów. Gdy już wykonaliśmy pokrycia, przyklejamy je do stelaża, zaczynając od dołu.

Na koniec dno głowicy zamykamy tekturowym krążkiem.

Tak wykonaną głowicę warto oklejić jeszcze jedną warstwą papieru dla usztywnienia.

Dla dekoracji można czubek pomalować lub oklejić kolorowym papierem.

Mam nadzieję, że taki poradnik komuś się przyda :)
Awatar użytkownika
Vigoniusz
****
Posty: 220
Rejestracja: środa, 20 cze 2018, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Metoda robienia głowic z papieru

Post autor: Vigoniusz »

Fajny pomysł, wrzuć jakieś zdjęcia.
Space is hard.
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Metoda robienia głowic z papieru

Post autor: qwertyalfa »

Obrazek
Mam tylko jedno zdjęcie, a mianowicie wykonanej głowicy. Oklejiłem ją czarnym papierem, a czubek pomalowałem na srebrno.
ODPOWIEDZ