Tkanina szklana vs węglowa

Sprawdzone przepisy na wykonywanie poszczególnych elementów modelu rakiety
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Tkanina szklana vs węglowa

Post autor: Tofifi »

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć konkretnie jakie są w różnice w tych materiałach? Jakie są za i przeciw ich stosowaniu?

Pomijam kwestię ceny.
- porównując tą samą gramaturę co będzie lżejsze?
-co będzie sztywniejsze?
-czy laminując metodą tradycyjną (prasą) a nie ciśnieniowo laminat węglowy będzie dużo gorszy od szklanego?
Ostatnio zmieniony wtorek, 29 lis 2011, 21:19 przez Tofifi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Mata szlana vs węglowa

Post autor: ArturroKRK »

- porównując tą samą gramaturę co będzie lżejsze?
? Gramatura to zazwyczaj masa danej powierzchni materiału np wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Skoro więc weźmiesz metr kwadratowy włokna szklanego i metr włókna węglowego o takiej samej gramaturze to chyba oczywista sprawa że będą ważyć tyle samo.

Zdecydowanie sztywniejszy będzie laminat węglowy. W Deskach windsurfingowych, łodziach, samolotach stosuje się włókno węglowe jako przekładka włókna szklanego w celu wzmocnienia i usztywnienia newralgicznych punktów.

Co do prasowania to się nie wypowiadam bo nie wiem.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Mata szlana vs węglowa

Post autor: Tofifi »

fakt, z tą gramaturą to palnąłem....
A jak wygląda sprawa sztywności do gramatury? - im większa tym sztywniejszy będzie laminat?
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Mata szlana vs węglowa

Post autor: ArturroKRK »

różna gramatura to zazwyczaj różna grubość... Dla włókna węglowego np gramatura 200gram to około 0,2mm grubości laminatu. Jeśli weźmiesz gramaturę np 200gram i 3 warstwy a gramaturę 100gram i 3 warstwy to automatycznie ten pierwszy laminat będzie miał większą grubość co w tym momencie przekłada się na sztywność.

Po bardziej szczegółowe informacje odsyłam na bardzo fajne forum ----> http://forum.weglowe.pl/

:) Można się tam dowiedzieć dosłownie wszystkiego na temat laminatów węglowych, sposobów laminowania, sprzętu itp
Mauy
PROFI
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Re: Mata szlana vs węglowa

Post autor: Mauy »

Zanim zaczniecie cokolwiek mówić o właściwościach tych materiałów to doprecyzujmy czy mówimy o MACIE czy o TKANINIE. To jest jednak zdecydowana różnica ;)
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Mata szlana vs węglowa

Post autor: Tofifi »

hym w sumie racja, aczkolwiek dla mnie to zawsze było to samo.
Więc czym różni się mata od tkaniny?
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Mata szlana vs węglowa

Post autor: ArturroKRK »

Mata to luźno sprasowane włókna leżące we wszystkich kierunkach. Tkanina to uporządkowane , splecione włókna. Np splot prosty lub ukośny ( rombowy )
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Tkanina szklana vs węglowa

Post autor: Tofifi »

no jasne już rozumiem.
Fakt, z matą miałem styczność - Firma Novol ją produkuje i sprzedaje jako zestaw naprawczy do samochodów np.

Zmieniam więc tytuł tematu
Mauy
PROFI
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Re: Tkanina szklana vs węglowa

Post autor: Mauy »

Różnica jest duża - w przypadku maty włókna ułożone są teoretycznie losowo (jest to taka sieczka) a w przypadku tkaniny masz do czynienia z różnymi splotami (jest ich dużo różnych rodzajów) czyli ułożenie włókien jest regularne. Maty stosuje się przy kadłubach łodzi czy też budach niektórych kitcarów gdzie mniej istotna jest relacja wytrzymałości do masy kompozytu. Tkaniny stosowane są w przypadku konstrukcji które muszą być jednocześnie lekkie i wytrzymałe (lotnictwo, kosmonautyka itd.).
Zasadniczo chodzi o to, że inaczej rozchodzą się naprężenia w przypadku tkaniny a inaczej w przypadku maty. Odpowiednio układając tkaninę (odpowiedni kąt) możesz odpowiednio optymalizować daną konstrukcję pod względem wytrzymałości. Wbrew pozorom nie jest tak, że konstruując np. stateczniki w technologii kompozytowej zapewniasz sobie od razu ich dobrą wytrzymałość ponieważ może być całkowicie odwrotnie. ;)
Awatar użytkownika
sław
Modelarz FAI
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 7 mar 2013, 23:58

Re: Tkanina szklana vs węglowa

Post autor: sław »

Ja osobiście robię zakupy w "Havel Composites". Jak macie jakieś inne sklepy chętnie odwiedzę.
Żywica tylko L-285. Moje tkanimy szklane to: 17,25,33,50g/m.Każda do czegoś innego. A jak chcę zrbić coś twardszego wolę położyć kilka warstw miż jedną konkretną.

POZDDRAWIAM.S.
ODPOWIEDZ