Rakiety z papieru

Sprawdzone przepisy na wykonywanie poszczególnych elementów modelu rakiety
kermit
PROFI
Posty: 387
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: znad stawu w Baninie
Kontakt:

Post autor: kermit »

jeśli ktoś nie widzi różnicy pomiędzy szkłem wodnym a żywicą epoksydową to lepiej niech omija rakiety z daleka



nie sądzę aby zrobienie tutaj wykładu na temat właściwości jednego i drugiego komukolwiek pomogło, jeśli się nie umie szukać informacji w necie

a w ogóle to coście się uczepili szkła wodnego

to się nadaje do sklejania podłych kartonów i tyle
Gość

Post autor: Gość »

Żywica epoksydowa jest do utwardzania korpusów zeby ich nieprzepialiło a szkoło wodne dodajemy np. do cementu i robimy z tego dysze myle się???
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Nie do końca jest tak. Żywicę epoksydową stosuje się nie tyle jako izolację termiczną, co jako czynnik wiążący włókna np. szklane. Szkła wodnego można dodać do cementu na dysze, ale...lepiej to chyba wychodzi bez tego dodatku.
Gość

Post autor: Gość »

ok dzięki za rade już niedługo cos zmontuje :D a jak robicie dysze to dajcie tylko ten beton lub gips czy wstawiacie jakies patyczki w tą jeszcze mokrą zaprawe tak zeby przebily one korpsus i lepiej sie wyschnięta zaprawa trzymała bo cisinienie moze to wyrwac ;/ to już moje ostatnie pytanie :P
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Coś mi się zdaje, ze zaraz poczytać co nieco w necie, wolisz pytać...
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Post autor: Pigła »

Podoba mi się ta metoda zrobienia wspaniałego korpusu ze zwykłej tekturowej rurki. Mam jednak pytanie, czy można stosować podobną metodę do robienia solidnych stateczników z balsy :)
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Kacper »

Witam!



Jasne, że można. To jest jedna z lepszych metod. W kilku moich rakietach tak właśnie zrobiłem stateczniki i są bardzo dobre. Mają bardzo dużą sztywność (większą od twardych sklejek tej samej grubości) oraz małą masę. Dobrze jest wyprofilować statecznik tak żeby laminat na krawędziach się schodziły wtedy zmniejszamy ryzyko rozwarstwienia no i poprawia się aerodynamika.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakiety z papieru

Post autor: Tofifi »

Rakieta ciekawa, na pewno będe śledził ten wątek.
Paul, wytłumacz proszę o co chodzi z tym rowkiem, bo najpierw go wykonałeś a potem zaklejasz? Obrazek
Czemu to ma służyć?
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakiety z papieru

Post autor: verex »

Paul, bardzo ciekawe rozwiązanie! :) Faktycznie takie wzmocnienie jest przydatne, jeśli nie chcemy mieć pociętego korpusu. Szlifowałeś całość na tokarce, czy ręcznie?
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
tomahouk
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: środa, 11 sty 2017, 20:34

Rakiety z papieru

Post autor: tomahouk »

Sorry że wygrzebuję starocia ale mam pytanie w temacie. Interesują mnie nisko kosztowe rakiety dla dzieci wykonane w całości z papieru. Przekrój kadłuba trójkątny, głowica również. Wydruk na brystolu o gramaturze >= 200. W zasadzie mam tylko jeden problem: chciałbym w jakiś sposób wzmocnić taką konstrukcję bez zbytniego komplikowania i kosztów. Najlepiej poprzez chemiczne nasączenie kartonu tak by po wyschnięciu był bardzo sztywny. Sporo googlałem ale jakoś nie natrafiłem na optymalne rozwiązanie. Przetestowałem też lakier do podłóg i roztwór styropianu w acetonie (podobno wzmacnia ale nie zauważyłem różnicy ale może za mało styropianu rozpuściłem). Żywic wolałbym uniknąć. Gdyby oprócz sztywności udało się uzyskać impregnację byłoby jeszcze lepiej. Wszelkie propozycje mile widziane :roll: .
ODPOWIEDZ