Głowica z drukarki 3d (2)

Sprawdzone przepisy na wykonywanie poszczególnych elementów modelu rakiety
Awatar użytkownika
U.S. air force
****
Posty: 196
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2020, 09:29
Lokalizacja: Lauterhagen

Głowica z drukarki 3d (2)

Post autor: U.S. air force »

Mam pytanie czy taka drukarka będzie nadawała się do drukowania głowic?
https://allegro.pl/oferta/anycubic-phot ... 8483757020
Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.-Albert
Einstein
Awatar użytkownika
Vigoniusz
****
Posty: 220
Rejestracja: środa, 20 cze 2018, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Głowica z drukarki 3d (2)

Post autor: Vigoniusz »

Spokojnie wydrukujesz, tylko pola robocze są dosyć małe w drukarkach DLP. Może lepiej kupić FDM filamentową zwykłą? Ja mam Anycubic 4Max Pro. Polecam, ale jej ceny strasznie poszły w górę, chyba przez COVID, bo jeszcze kilka miesięcy temu za 1900zł można ją było kupić teraz na allegro cena 2999 zł!?
Space is hard.
Awatar użytkownika
forsker
**
Posty: 56
Rejestracja: sobota, 5 lip 2014, 12:56
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Głowica z drukarki 3d (2)

Post autor: forsker »

Drukarki na UV naddaja sie na male elementy. So bardzo dokladne. Jezeli to ma byc glowica modelu redukcyjnego z nitami, laczeniami blach to bedzie odpowiednia ze wzgledu na swoja dokladnosc. Jezeli to ma byc glowica rakiety edukacyjnej, inzynierskiej lub innej niz model redukcyjny to tylko filamentowa. Material tez wyjdzie o wiele taniej (ABS, PETG).

I ta wybrana przez Ciebie ma male wymiary wydruku (Pozwala na wydruk o rozmiarach 115x155x65mm). Czyli przy glowicy wyzszej niz 115/155mm (nie podano co jest wysokoscia a co dlugoscia) bedziesz musial ja dzielic na fragmenty.
Awatar użytkownika
U.S. air force
****
Posty: 196
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2020, 09:29
Lokalizacja: Lauterhagen

Re: Głowica z drukarki 3d (2)

Post autor: U.S. air force »

Wiem że będę musiał ją dzielić na fragmenty ale mi to nie przeszkadza a poza tym na tą już nazbierałem.
Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.-Albert
Einstein
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Głowica z drukarki 3d (2)

Post autor: Daniel »

Nie nadaje się. Drukarki żywiczne są dobre do robienia modeli redukcyjnych, które stoją na półce i się tylko na nie patrzysz. Taka żywica jest bardzo słaba i krucha, i upuszczenie jej na podłogę będzie skutkowało rozpadnięciem się na kawałki jak szkło. Są dostępne odpowiednio wytrzymałe żywice, z tym że drukarki je obsługujące to koszt 20+ tys złotych, a litr takiej żywicy od 2 tys w górę.

Dla Ciebie idealnym rozwiązaniem będzie drukarka Prusa Mini. Kosztuje ona 1900zł i oferuje pole 18x18x18cm czyli wystarczająco aby wydrukować nawet 4 głowice naraz, w jednym kawałku. Niektórzy bawią się z chińskimi wynalazkami pokroju Ender czy Creality ale ja jestem ich zdecydowanym przeciwnikiem. Nie dość że jakość pozostawia wiele do życzenia, to brak im jakichkolwiek certyfikatów bezpieczeństwa, i nierzadko można spotkać na forach zdjęcia spalonych pracowni bo drukarka się zapaliła.
Prusę mam, działa sprawnie od roku i z czystym sumieniem polecę. (choć Josefa Prusy jako osoby nie lubię, tak muszę mu przyznać że sprzęt ulepił niezły)

Z materiałów mogę Ci polecić ABS 702 od Nebula - drukuje się praktycznie bezskurczowo, oraz PLA od Fiberlogy. Rolka filamentu kosztuje tutaj jakieś 80zł, i wydrukujesz sobie z tego z 10 głowic.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 cze 2020, 18:06 przez Daniel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bdabrowski
***
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2018, 19:29
Lokalizacja: Białystok, Warszawa

Re: Głowica z drukarki 3d (2)

Post autor: Bdabrowski »

Drukarki żywiczne nie są raczej dobre do robienia takich części a to ze względu na to, że żywica ma mniejszą wytrzymałość (zazwyczaj) niż filamenty do FDM. Drugim powodem jest jest to, że maja one stosunkowo małe pole robocze, a po trzecie żywica jest toksyczna więc na początek lepiej kupić coś innego. Osobiście drukuję głowice na Enderze 3. Kupiłem go 1,5 roku temu za około 700 złotych i jestem mega zadowolony. Małe głowice da się drukować w całości a większe na 2 razy bez problemu.
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Głowica z drukarki 3d (2)

Post autor: Daniel »

Bdabrowski pisze: niedziela, 14 cze 2020, 17:41 a po trzecie żywica jest toksyczna
Akurat drukarki FDM są bardziej toksyczne niż żywiczne. Podczas druku topiony plastik wydziela mnóstwo mikrocząstek i lotnych związków którymi potem oddychamy, dlatego filtr HEPA i węglowy powinien być na wyposażeniu każdego drukarza, a najlepiej to drukarki trzymać w warsztacie pod wyciągiem. Moje drukarki są obudowane komorą z własnym filtrem, a dodatkowo w biurze pracuje oczyszczacz powietrza bo wbrew powszechnej opinii nie tylko ABS wydziela szkodliwe związki - popularne PLA czy PET również. ABS smrodzi wyjątkowo mocno bo wypuszcza styren, ale PLA choć ma dość przyjemny zapach to wcale nie zostaje w tyle pod względem szkodliwości.
Awatar użytkownika
U.S. air force
****
Posty: 196
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2020, 09:29
Lokalizacja: Lauterhagen

Re: Głowica z drukarki 3d (2)

Post autor: U.S. air force »

Jednak kupuję FDM anycubic i3 mega s.
Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.-Albert
Einstein
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Głowica z drukarki 3d (2)

Post autor: placydo »

Nie kupuj tego przypadkiem!

Edit: Jak kupujesz drukarkę to elektronika MUSI znajdować się poza drukarką. Nie będziesz w stanie zrobić podgrzewanej komory.
Cr-10s albo Cr-10
Awatar użytkownika
bartekM
***
Posty: 61
Rejestracja: środa, 18 sty 2017, 17:08

Re: Głowica z drukarki 3d (2)

Post autor: bartekM »

Komora ma istotne znaczenie przy druku z ABS. Jeśli zdecydujesz się na PLA lub PETG to nie będzie problemu ze skurczem wydruku :)
ODPOWIEDZ