Konkurs - Kto wyżej na silniku fabrycznym

Zapraszamy do sprawdzenia swoich sił
Awatar użytkownika
andżej
Supersonic PROFI
Posty: 444
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Post autor: andżej »

układ waży - 28g, ze standardowym akumulatorkiem 9V - 61g.
Paweł
******
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Paweł »

Jak będzie odpowiednio długi termin to ja się zgłaszam. Co do SR to preferowałbym taki aby pułap wynosił od 100m do 300m.
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Kacper »

Również chętnie wezmę udział w konkursie :D

Tak jak napisał Paweł - przydałby się dość długi termin no i pułap lotu faktycznie nie powinien przekraczać 300m jeśli chcemy uniknąć zgubienia modelu.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

W takim układzie powinien wystarczyć silnik klasy D. Bardzo ciekawy silnik ma w ofercie p. Sornowski.

D35-5:

Ic = 20Ns

Fmax = 35N

tp = 1,8s

top = 3,2s

ms = 30g

mp = 13g

śr = 23mm

l = 60mm
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Bullet »

Myślę że może to być trochę za słaby silnik. W naszym wypadku dochodzi prawie 100 g elektroniki i baterii. Gdyby do Paula rakiety dorzucić te 100 g poleciałaby na 200 metrów, a nasze mogą latać na 50 :)

Przy tak niskim pułapie o wysokości lotu może decydować nie staranność wykonania rakiety lecz niewielka różnica w prędkości wiatru.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Może...rakieta 300g miała by pułap około 150m. A myślę, ze dało by się jeszcze zejść z masą. W końcu na taki model nie trzeba korpusu z rynny PCV :)
Paweł
******
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30

Post autor: Paweł »

Warto też ustalić jakieś zasady dotyczące spadochronu. Jeżeli jest dowolny to im zastosuje się mniejszy tym rakieta wyżej poleci, bo będzie lżejsza, a konstruktor będzie miał większe szanse na zwycięstwo. W tym przypadku ideałem by była rakieta całkowicie pozbawiona odzysku co może skutkować niebezpiecznymi sytuacjami, a tego chyba nikt nie chce. Proponuję 3 rozwiązania:

:arrow: Spadochron jest dobierany na podstawie z góry ustalonego przelicznika, uwzględniającego rozmiar, kształt spadochronu, masę rakiety i obliczającego prędkość opadania. Model miałby być tak wykonany aby nie opadał szybciej niż ustalona z góry prędkość (np. 10m/s)

:arrow: Uproszczona wersja: ustalony stosunek powierzchni spadochronu do masy rakiety

:arrow: Z góry ustalony rozmiar spadochronu, niezależny od masy rakiety.
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Bullet »

Na chwilę obecną możemy już mniej więcej określić pewien zakres regulaminu konkursu.



<span style="font-weight: bold">Warunki uczestnictwa</span> :



1.Zgłoszenie się zawodnika i prezentacja modelu



2. Pomiar pułapu przy pomocy altimetru andżeja.



3.Wykonanie filmu obejmującego:

a) odczyt liczby startowej (ciśnienia na poligonie)

b) start rakiety

c) odnalezienie modelu

d) odczyt liczby pułapu (ciśnienia na pułapie)



4.Podanie temp. na poligonie z dokładnością do 1 stopnia



<span style="font-weight: bold">Warunki które musi spełniać model</span>:



1. Średnica modelu min 50 mm

2. Napęd modelu przy użyciu silnika D35-5



Kolejność alfabetyczna zgłoszonych uczestników konkursu.



1. Bullet

2. Kacper

3. Krzysztof Japan

4. Paweł

5. Pigła





Mam nadzieję że ta lista trochę się wydłuży :)



Pozostało do ustalenia parę drobiazgów takich jak odzysk który uniemożliwi uszkodzenie altimetru. termin zakończenia konkursu itp itd



Przy okazji prośba do andżeja by sprawdził na ile się da dokładnie, jaka jest min śred wew. korpusu potrzebna do upchania elektroniki. Szkoda by było zrezygnować z konkursu gdy okaże się że brakuje 2 mm :).



PS. Jeśli mógłbym coś zasugerować to spacecad mógłby nam wyliczyć śred. spadochronu, którą ewentualnie moglibyśmy zmniejszyć procentowo.
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Post autor: Pigła »

Popieram Bulleta, mała moc duża średnica, rakieta nie poleci wysoko a bedzie można się wykazać :) Zgłaszam się do konkursu pod warunkiem, że odbędze się w wakcje.
Bullet
PROFI
Posty: 284
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Bullet »

Ja nie mam nic z tym wspólnego :) Średnicę wymusza altimetr, a silnik wybrał jaskiniowiec w oparciu o swoje doświadczenie i założenia lotu na max 300m.

Ja to tylko do kupy pozbierałem
ODPOWIEDZ