Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadczalnej

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza

Post autor: verex »

Cześć,

Relacja byłaby szybciej, ale goście się zebrali po imprezie, więc niezbyt czasu mam na relacjonowanie ;).

Lot się udał, przy okazji zaliczyłem licencję RDM I stopnia. Ludzi było sporo, ok. 30, 40 osób. Jest to trochę mniej niż się spodziewałem. Nie przyjechały także zaproszone media, za to obecne było Radio Fabryka.

Po starcie Sagitty leciała jeszcze Paczang 3.

Co mogę powiedzieć - mimo zabezpieczenia liny taśmą nylonową, nastąpiło rozcięcie korpusu. Prawdopodobną przyczyną jest przesunięcie nylonowej powłoki kevlarowej liny - w jednym miejscu (nad armatkami) uległa przepaleniu i prawdpoodbnie całość się nieco przesunęła pod siłą szarpnięcia.

Relacja foto&wideo ze startu wieczorem, bo teraz niezbyt mam czas.

Wstawiam foto zrobione przez Panią Barbarę Jackiewicz z Radia Fabryka.
Obrazek

Wieczorem także dane z lotu i film OSZ.

Pzdr,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
bartek.p
Modelarz FAI
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 22 mar 2013, 18:06

Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza

Post autor: bartek.p »

No to gratulacje, szkoda trochę tego korpusu.
Czekam na więcej zdjęć.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza

Post autor: verex »

Ok, to czas na małą relację :).
Fotek póki co mało, ale z każdą chwilą napływają nowe z różnych źródeł.

Pogoda:
Pogoda dopisała, aczkolwiek był trochę wiatr... Mimo to, pogoda super. Lekkie, wysokie chmury i brak opadów, aż chciało się lecieć :)

Organizacja:
Na miejscu byliśmy już o godzinie 9:00, więc mieliśmy sporo czasu. Rozłożyliśmy wyrzutnię, ogrodziliśmy teren, rozłożyliśmy sprzęt. Było sporo czasu, więc w między czasie w piramidzie sobie pogadaliśmy. Nagłośnienie pielgrzymkowe chyba się spisało :). Teren wokół był piękny. Widok z pola, jak masa ludzi idzie polną drogą na miejsce startu po prostu nie do opisania :). Wielkie dzięki wszystkim za przybycie, przede wszystkim Panu Robertowi i Andrzejowi Magiera, oraz Panu Andrzejowi Chwastkowi, który opowiedział także po krótce o działalności PTR.

Rzeczy nieprzewidziane:
Start zaplanowany był na godzinę 12:00. Okno startowe zamykało się o 12:30. My wystartowaliśmy tuż pod koniec okna startowego. Mieliśmy poślizg, ponieważ w piramidzie podczas składania rakiety odpalił spadochron. Prawdopodobną przyczyną przedwczesnego odpalenia jest chęć poprawienia głowicy w trakcie wynoszenia rakiety... Altimax dostał informacje o przyspieszeniu + zmiana ciśnienia spowodowana zasysaniem powietrza przez ruch głowicą, i musieliśmy na nowo uzbrajać rakietę... Dało to mały poślizg, ok. 20 minut. Wśród publiki czuć było napięcie :).

Druga sprawa, to nie spodziewałem się totalnie tego, że znów rozetnie korpus... Linę zabezpieczyłem obustronnie grubą taśmą nylonową, powinno wszystko grać. Tym czasem od wybuchu ładunku miotającego, nylonowy oplot liny kevlarowej stopił się i prawdopodobnie całość przesunęła się od szarpnięcia ku górze, co spowodowało że taśma nylonowa omineła część styku z korpusem... No cóż, na następny raz nawet kevlar trzeba będzie zabezpieczyć koszulką termokurczliwą...

Ludzie i media:
Ludzi było sporo, ok. 30 - 40 osób. Z mediów niestety pojawiło się tylko Radio Fabryka. Pozostałe media (tvn24, tvp info gdańsk) nie pojawiły się, niestety. Ale impreza moim zdaniem i tak bardzo udana :).

Ogólnikowo:
Start udany, stresu nie było - pojawił się tylko po niespodziewanym wyrzucie spadochronu w piramidzie. Jeśli ktoś ma jeszcze zdjęcia ze startu, prosiłbym o przesłanie na maila (verex13[at]gmail.com) lub wstawienie na forum. Zdjęcia i filmy bardzo przydadzą się przy składaniu prezentacji i dokumentacji projektu edukacyjnego. Przedstawienie prezentacji projektów edukacyjnych będzie prawdopodobnie w czerwcu.
Na starcie byli także nauczyciele ze szkoły, oraz Pani Agnieszka, która zajmuje się projektami - projekt edukacyjny zaliczony i to z wyróżnieniem!!! :D
Przy okazji zaliczyłem także Licencję RDM I Stopnia.

SZCZEGÓŁOWE DANE, I INNE:
Dane przedstawię jutro - film OSZ, dane z Altimaxa, koordynaty GPS... Za opóźnienie przepraszam, ale jestem wykończony po dzisiejszym dniu... ;)

RELACJA FOTO&WIDEO:
Galeria zdjęć z wydarzenia: https://picasaweb.google.com/1025089917 ... ietnia2013#

Galeria będzie uzupełniana o nowe zdjęcia, które napłyną z różnych źródeł. Czekam przede wszystkim na wspaniałe zdjęcia Pana Marcina, który przyjechał z doskonałym sprzętem fotograficznym. Liczę na genialne zdjęcia :).

Dla tych mniej cierpliwych, kilka fot poniżej:

1. Podczas składania rakiety w Piramidzie:
Obrazek

2. Teren został zabezpieczony:
Obrazek

3. Krótkie przemówienie przed startem, co wydarzy się za chwilę, zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa, fot. Sandra Kwaśniewska:
Obrazek

4. Goście zaczynają zabierać miejsca dobre do obserwacji, fot. Sandra Kwaśniewska:
Obrazek

5. Pan Andrzej Chwastek vel Jaskiniowiec przemawia, fot. S.K.:
Obrazek

6. Za chwilę startujemy, fot. S.K.:
Obrazek

7. Nagłośnienie.... fot. S.K :)
Obrazek

8. Łąka niczym tapeta z Windowsa XP :D
Obrazek

9. Z tatą idziemy do piramidy celem rozłączenia zasilania awioniki:
Obrazek

10. Pan Jarosław Pióro z tablicą informacyjną, który zapraszał na miejsce zbiórki:
Obrazek

11. Fotografia Pani Barbary Jackiewicz z Radia Fabryka:
Obrazek

12. Rakieta na wyrzutni, fot. Kornelia Gretkowska:
Obrazek

13. Start, fot. Kornelia Gretkowska:
Obrazek


14. Rakieta idzie pod wiatr, fot. K.G:
Obrazek

15. Lecimy coraz wyżej... fot. K.G.:
Obrazek

16. Lądowanie Sagitty, fot. K.G.:
Obrazek

17. Na fot. widoczne rozcięcie korpusu, fot. K.G.:
Obrazek


Więcej zdjęć wstawię jak je dostanę, czyli niedługo :)

Jutro dane z lotu i film z pokładu! Także film ze startu, kręcony z ziemii także wstawię.

Pzdr,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza

Post autor: Tofifi »

verex pisze:Ok, to czas na małą relację :smile:.
12. Rakieta na wyrzutni, fot. Kornelia Gretkowska:
Obrazek

14. Rakieta idzie pod wiatr, fot. K.G:
Obrazek

Damian

"Zacytowałem te 3 fotki ponieważ mam dość intrygujące pytanie:

Widzimy rakietę na wyrzutni, a zaraz potem model znajduje się nad nią, ale przesunięty w bok, smuga dymu również, nie ciągnie się z wyrzutni, a jakby z boku.

Aż tak wiało? Obrazek
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza

Post autor: verex »

Tak, wiatr był dość spory. Odliczaliśmy w momencie, kiedy wiatr był w miarę lekki, ale za chwilę znów się zerwał.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza

Post autor: rafciodz »

Udany lot cieszy, zwłaszcza, w tak trudnych warunkach. Gratulacje.
Zazwyczaj jak robimy symulacje to model leci niemal pionowo ( lub całkiem pionowo ) i wytraca prędkość do zera. Dociera do apogeum robiąc wąski łuk i zaczyna spadać. W tym punkcie rusza do pracy UWS i rozdziela rakietę.
Jednak symulacje sobie, a życie sobie :smile:. Podejrzewam ( patrząc na fotki ), że rakieta poszła pod kątem. Do tego zbliżając się do najwyższego punktu lotu, stawała się coraz bardziej podatna na boczny wiatr ( a ten pewnie z wysokością narastał również ) i w konsekwencji kładła się jeszcze bardziej. Stąd też przez apogeum przeszła łukiem z większą prędkością. UWS odpalił, opór boczny korpusu plus siła odrzutu ładunku miotającego z układu odzysku działająca na głowicę i korpus zwiększyły jeszcze bardziej różnicę prędkości ( napędzając głowicę, hamując korpus ). Resztę już było widać. Rakieta bez głowicy obróciła się bokiem, głowica szarpła i poddał się miękki korpus - plusem jest, że siła została zużyta na rozerwanie rury, a nie np. wyrwanie mocowania lub rozerwanie linki.
Podobna sytuacja miała miejsce w K1-X gdzie boczne szarpnięcie zniekształciło szczyt aluminiowego korpusu blokując spadochron główny i powodując rozerwanie linek.
Takie są moje podejrzenia.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
andżej
Supersonic PROFI
Posty: 444
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza

Post autor: andżej »

Witam,

Na wstępie pragnę podziękować Damianowi za zaproszenie. Miałem przyjemność uczestniczyć osobiście w finale tego projektu jako jeden z przedstawicieli PTR. Od początku z wielkim zainteresowaniem śledziłem na forum relacje z przygotowań, trzymając kciuki za ostateczne powodzenie. Widząc jak wiele serca, pracy, czasu zostało poświęcone zarówno na przygotowanie modelu jak i organizację samego startu tym bardziej cieszę się, że projekt zakończył się pełnym sukcesem. Gratulacje!!!
Słowa uznania należą się także Rodzicom, Nauczycielom, Znajomym i wszystkim którzy wspierali Damiana w tym projekcie, serdecznie wszystkich pozdrawiam.
Mam nadzieję że zgodnie z zapowiedziami w podobnym gronie spotkamy się ponownie na Festiwalu Meteora.
Jeszcze raz dziekuję i pozdrawiam.

Andrzej.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza

Post autor: verex »

Obrazek
Witam,
Nie ma za co dziękować, było nam wszystkim bardzo miło :smile:

Przedstawiam dane z ALTIMAXA. Reszta danych jutro, bo dzisiaj mam straszne problemy z internetem. Szkoda, bo już dwa razy próbowałem wrzucić na YT film z pokładu.... Zawsze coś... :/

Obrazek
Wg Altimaxa rakieta leciała na 291 metrów. Ja uważam że to zły odczyt, ponieważ wiał silny wiatr i mogły nastąpić duże "anomalie" ciśnieniowe, zwłaszcza że otwór pod altimaxa jest tylko jeden, więc jeśli wiatr tam wiał, to mógł być taki a nie inny odczyt. Druga sprawa, że rakieta z racji wiatru położyła się i poleciała lekko na zasięg...
Z racji tego ze mam dzisiaj straszne problemy z internetem i muszę korzystać z bezprzewodowego, film OSZ wrzucę jutro, najpóźniej o 21.00. Póki co zapraszamy do zapoznania się z galeriami zdjęć:
1. Ogólna galeria zdjęć z dnia 13 kwietnia
2. Zdjęcia bardzo wysokiej jakości Pana Marcina Burclawa
3. Zdjęcia z budowy rakiety Sagitta
4. Film ze startu rakiety - widok z ziemi


Pzdr,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza

Post autor: KSard »

Wyrazy uznania za świetną imprezę rakietową i gratulację za uzyskanie Licencji Startowej Klasy 1.

Pooglądałem sobie materiały i moja uwagę zwróciły dwa fakty:
  • podejrzana praca silnika
  • brak amortyzatora w układzie odzysku
  • jeden otwór pomiarowy w korpusie modelu
Rakieta zeszła z wyrzutni trochę leniwie, a kiedy położyła się pod wiatr, silnik jak gdyby gwałtownie zwiększył swoją moc.
To dodatkowo wpłynęło na stosunkowo płaski tor lotu Sagitty.

Oglądając zdjęcia - te w dużej rozdzielczości, zauważyłem smugę dymu wydobywającą się wciąż z silnika, mimo że spadochrony były już rozwinięte.
Wnioskuję z tego, że zabrakło jakby fazy lotu beznapędowego, albo przynajmniej wyraźnie nastąpiło jej skrócenie.

Zadziałanie systemu odzysku było zbyt wczesne - tak mi się wydaje.
Może gdyby był dobry amortyzator gumowy i taśma zamiast linki nie doszłoby do uszkodzenia korpusu.

Każdy lot rakiety przynosi konstruktorowi nowe doświadczenia, więc myślę, że i ten eksperyment zbliża Cię do doskonałości :smile:
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza

Post autor: Paul »

Witam,
Ogolnie, moje slowa uznania za zrealizowanie tak ambitnego projektu zakonczonogo sukcesem - Moje gratulacje !!!
Co do samego lotu, to tak jak juz wspomnial KSard rowniez i ja mam pare uwag.
Moim zdaniem silnik byl za slaby do tej rakiety. Brakowalo jej tego poczatkowego przyspieszenia i tej koniecznej predkosci
przy zejsciu z wyrzutni. Widac to na wykresie - zakonczenie pracy silnika na 100m. Predkosc max. 85m/s
Nie rozumie rowniez , dlaczego zostal zrobiony tylko jeden otwor wentylacyjny (?) Na forum byla juz przeciez mowa na ten temat.
Jezeli chodzi o ta elektronike, to uwazam , ze wysokosc jaka zostala zmierzona przez ALTIMAX`a jest poprawna. Na wykresie nie ma zadnych
odchylek w przebiegu zarejestrowanej predkosci co by moglo swiadczac o zmianach cisnienia we wnetrzu modelu. Dodatkowo predkosc
jest rowniez mierzona za pomoca czujnika przyspieszenia, ktory nie jest wrazliwy na zmiane cisnienia w rakiecie.
No i oczywiscie komora w ktorej znajduje sie elektronika - ewidentnie nieszczelna !!!! I to widac bardzo wyraznie na wykresie - moment odpalenia spadochronu.

Pozdrawiam
Paul
ODPOWIEDZ