ELEKTRODA - rakieta z tego co pod ręką

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

ELEKTRODA - rakieta z tego co pod ręką

Post autor: przemo »

Czołem :grin: Postanowiłem "na szybko" wyrzeźbić rakietkę na ROS'ie, którą będę mógł odpalać na przydomowym "poligonie".


Cele:
- poprawny lot i powrót
- pułap 100-200 mtr i znos max 50-60 metrów (niestety za dużo w okolicy obiektów się pobudowało).
- wykorzystanie materiałów jakie uda mi się znaleźć w kotłowni, szopie lub garażu
- w oczekiwaniu na elektronikę lot bez takowej w ogóle. (pomijając kamerkę pokładową)


Projekt:
Obrazek Obrazek

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DENln8kbXbI[/youtube]


Nistety w wizualizacji elementy sferyczne (czubek i spad) zniekształcają się lub zmieniają położenie w trakcie animacji ruchu :???: . Nie potrafiłem sobie z tym poradzić. Poprawne wielkości i położenia widać na początku filmu i na ostatnim kadrze. :wink:


Użyte materiały i technologia:
- korpus – rura kartonowa po elektrodach (stąd nazwa rakietki) L=980mm, fi 42x47mm

- głowica – parabola z PE z jakiegoś wazonu z Ikei. Ponieważ kiepsko klei się PE przykręciłem ją osiowo do zatyczki od w/w rury czyli głowica nie wsuwa się tradycyjnie do korpusu, a na niego nasuwa. Przez to fi aerodynamiczne rakiety zwiększyło się o 4mm – na potrzeby tego projektu akceptowalne.

- przegrody i pierścienie centrujące wycięte ze skrzynek po świątecznych mandarynkach. Zatyczka silnika zlepiona z dwóch warstw sklejeczki i dodatkowo skręcona 3ema śrubkami z korpusem, aby ROS sam nie poleciał z głowicą i kamerą :mrgreen: . Wszystkie te elementy wklejone na epoxyd.
Obrazek

- łącznik korpusu z rurki - rdzenia papierowego ręcznika kuchennego. Rozcięty wzdłuż, docięty do pożądanej średnicy. Wewnątrz wklejony na wikol kawałek bristolu dla usztywnienia i połączenia rurki. Po wyschnięciu wszystko się wstąpiło więc dla spasowania z korpusem łącznik okleiłem spiralnie taśmą malarską. Łącznik wklejony na stałe do dolnej części korpusu wikolem.

- płetwy wycięte ze znalezionego w garażu cienkiego, sztywnego laminatu. W odróżnieniu od wizualizacji, stateczniki nie będą sklejone na styk, a wycięte zostały z 4mm naddatkiem i będą wpuszczone w korpus, zatyczkę i pierścień.

- silnik wchodzi na wcisk, ale odzysk potrafi go wypluć więc muszę wykombinować jeszcze z tyłu blokadę z drutu aby nie poczuć potęgi ROSa bez spadochronu na głowie :wink: .

- pod głowicą w korpusie wylałem piankę PU i wyciąłem w niej siodło dla kamerki. W odpowiednim miejscu w korpusie wyciąłem otwór dla jej oka.

- spadochron jest jeszcze nieposkładany, ale przygotowany z zasłony prysznicowej i sznurka PP 1,3mm.

- komora odzysku długości 320mm ograniczona z jednej strony zatyczką centrującą i wsuniętym ROSem, z drugiej strony wklejoną przegrodą. Materiał miotający będzie dociśnięty do opóżniacza ROS’a zwitkiem husteczki higienicznej co zapewni jego przyleganie i częściowo ochroni spadochron przed temperaturą. Testy ilości potrzebnego ładunku do skutecznego rozłączenia korpusu przeprowadzone przy pomocy wypalonego ROS'a i lontu:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FlmRkIR7EK0[/youtube] [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=arar13voqcU[/youtube]
Początkowa porcja NC_______________________________________________________Podwójna porcja NC

Wkrótce, przed wklejeniem stateczników, przeprowadzony będzie jeszcze test naziemny z silnikiem i spadochronem aby sprawdzić czy wstępnie oszacowana ilość NC jest odpowiednia również do wyciągnięcia spadochronu z korpusu. Dowiem się również po jakim czasie od zapłonu rozłączony zostanie korpus w związku z opóźniaczem znajdującym się fabrycznie w ROS’ie. Nie chciałbym aby odzysk zadziałał jak już rakieta przywita się z kretem. :mrgreen:

Stan obecny : 19.02.2013 08:00 Obrazek

cdn...
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ELEKTRODA - rakieta z tego co pod ręką

Post autor: KSard »

Cześć

Super opracowanie - podoba mi się bardzo.
Rakieta także sympatyczna. :)
Od razu widać rękę " starego" fachowca :)

Oby takich więcej postów na naszym forum.

Kiedy start?
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: ELEKTRODA - rakieta z tego co pod ręką

Post autor: przemo »

Dziękuję za miłe słowa :wink:

Kiedy start?...
Wkrótce :mrgreen:
Może dziś test naziemny ze spadochronem i silnikiem.
Jeśli wypadnie pomyślnie, wklejam płetwy (będą schnąć 1-2 dni), skombinuję wyrzutnię (bo stara poszła na złom) i poczekam na dobre warunki pogodowe.
Wg SpaceCad'a takowe w moim przypadku to wiatr max 2 m/s aby zmieścić się w założonym znosie.
Wielce prawdopodobny start pod koniec tygodnia

pozdrawiam
Przemo

edyta> P.S. Podziękowania dla Kacpra za "pakiet startowy" :wink:
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: ELEKTRODA - rakieta z tego co pod ręką

Post autor: przemo »

Już po teście naziemnym. Niestety film się nie nagrał (aparat padł w trakcie). Mam tylko z daleka z komórki ale nie ma sensu wstawiać z powodu marnej jakości.

Łoże silnika wytrzymało, ilość NC wystarczająca, opóźnienie odzysku (6,5 sek od zapłonu) odpowiednie do przewidywanej wysokości. :grin:
Musiałem sobie tylko przypomnieć jak się składało spadek bo naciągnęły się linki między mocowaniami, a płótno ciągle siedziało w rurce :mrgreen:
(Wypróbowałem już z wypalonym silnikiem od lontu i teraz jest ok)

Warto jednak testować. Na oko NC i złe zwijanie spadku to już dwa powody do kreta :wink:

Stateczniki wklejone - schną.
W weekend możnaby polatać, ale meteo mówi, że będzie mocniej wiało (za duży znos) :cry: zobaczymy.

cdn...
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: ELEKTRODA - rakieta z tego co pod ręką

Post autor: przemo »

Pióra wklejone - gotowa do startu:

Obrazek Obrazek

ostatecznie waga 569gr / 529gr
Zakładałem, że start przy wietrze 2m/s ale mimo, że był dziś większy i było mglisto to jednak wiało z kierunku, który umożliwił start.
Znos przez to wyszedł również większy niż zakładałem (ok 90mtr).
Rakieta wyposażona w spadochron X-form(1/2) 1000mm

Na wyrzutni:
Obrazek


Lot (a właściwie start bo mi z kadru zwiała :mrgreen: ):
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=W3Hc7Ivz_EI[/youtube]

Miejsce przyziemienia:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yoNPULESLjc[/youtube]

Lot z kamery pokładowej.
Niestety poszła pod wiatr "na plecy" względem kamery i szybko ziemia wyszła z kadru. Również szwagra i mnie nie widać. :wink:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3syiWuj8tfg[/youtube]

Zdjęcia poklatkowe ze startu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Wnioski:
Technicznie wszystko zgodnie z planem, szkoda że było mglisto, nisko chmury i trochę wiało.
Na następny raz koniecznie muszę sprawdzić za wczasu czy córka nie przestawiła rozdzielczości aparatu na 640 :evil: - zdjęcia i filmy mogły być lepszej jakości.
No nic - Elektroda nie tknięta i w każdej chwili może polecieć powtórnie.
I zapewne tak będzie jak tylko dojdzie altimeter (już się odezwali z Urzędu Celnego :twisted: więc jest w Poznaniu)

pozdrawiam
Przemo
tadeusz
PROFI
Posty: 397
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

Re: ELEKTRODA - rakieta z tego co pod ręką

Post autor: tadeusz »

Cześć!


Moje gratulacje.Witaj w klubie.


Pozdrawiam.tadeusz
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ELEKTRODA - rakieta z tego co pod ręką

Post autor: KSard »

prm pisze: Lot z kamery pokładowej.
Niestety poszła pod wiatr "na plecy" względem kamery i szybko ziemia wyszła z kadru. Również szwagra i mnie nie widać. :wink:

Faktycznie, Ciebie i szwagra nie widać, ale za to jaki świetny efekt akustyczny! :)
Niczym "Organy Stalina" ;)

Słowa uznania za udany start i materiał medialny z lotu.
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: ELEKTRODA - rakieta z tego co pod ręką

Post autor: rafciodz »

Bardzo fajny lot. Wygląda jakby prawie w ogóle nie kręciło rakietą. Szkoda, że było pochmurno.
Gratulacje.
No i jest kolejny podniebny filmowiec!
Pozdrawiam
Free Your Mind
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: ELEKTRODA - rakieta z tego co pod ręką

Post autor: przemo »

Hehe no właśnie @Ksard. Moja żona po obejrzeniu filmu stwierdziła, że dźwięk jak z horroru. :mrgreen:
(Oko kamery miało wycięty w korpusie lufcik).

Lekkie wahnięcie w prawo przy zejściu z wyrzutni (prowizoryczna) potem po wypaleniu silnika lekko ruszyło ją w lewo jak sie kładła na plecy.
Ale ogólnie to tak jak piszesz @Rafciodz - lotki wyszły osiowo i symetrycznie (w miarę) :wink:
Pióra solidnie wklejone i grząskie pole więc usterek po lądowaniu zero. - Na pewno poleci jeszcze raz przy lepszej pogodzie i z altimetrem. :wink:
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: ELEKTRODA - rakieta z tego co pod ręką

Post autor: przemo »

Na rozpoczęciu sezonu w Bednarach odbył się 2 i 3 start Elektrody.
W stosunku do lotu nr 1 zmieniło się:
- dodano altimetr i baterię 9V (65g)
- osłonięto szybką wizjer kamery aby nie było "organów Stalina"


START NR 2 - poprawny 155m

Silnik jak w pierwszym locie ROS 5mm

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ukGHBLdJG1k[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hoH2uboW7Kc[/youtube]

Obrazek - wykres lotu

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



START NR 3 - kret 198m

Silnik ROS 4,5mm
Brak filmu onboard z powodu kreta lub wyczerpanej baterii.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_01EOS7U_Y8[/youtube]

Obrazek - wykres lotu

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ