Rakieta "Dni Ziemi Tczewskiej"

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Rakieta "Dni Ziemi Tczewskiej"

Post autor: verex »

Cześć!

22 i 23 czerwca odbędą się Dni Ziemi Tczewskiej, na których prawdopodobnie zostaną przeprowadzone krótkie warsztaty z modelarstwa rakietowego. Odnośnie samej imprezy i warsztatów napiszę później. W tej chwili chciałbym przedstawić na forum budowę prostego modelu fi60, który można będzie zbudować na miejscu.

Rakieta została zaprojektowana w programie Open Rocket i posiada prawie 1 kaliber stateczności. Napęd będzie stanowł silnik ROS. Pułap około 200 metrów, odzysk przez taśmę hamującą.

Projekt w OR:
Obrazek

Docelowo każda rakieta ma być pomalowana na biało-błękitno z błękitnymi napisami na korpusie.
Obrazek

Zacznijmy więc od kosza silnika. Zestaw kosza silnikowego:
Obrazek

Jak widać bez żadnego żelastwa. Konstrukcja uproszczona. Złożenie i sklejenie jej zajęło mi około 15 minut.
Po sklejeniu otrzymujemy taki oto kosz wraz ze statecznikami:

Obrazek

... i widok od góry:
Obrazek

Ciąg dalszy nastąpi...

Damian
Ostatnio zmieniony sobota, 8 cze 2013, 14:22 przez verex, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Rakieta "Dni Ziemi Tczewskiej"

Post autor: placydo »

Hej
Jeśli mogę wiedzieć to ile zapłaciłeś za docięcie i gdzie je robiłeś?
Jak rozwiązałeś dopasowanie wielkości wcięć do grubości sklejki?
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta "Dni Ziemi Tczewskiej"

Post autor: verex »

Cześć,

Za materiał jak i cięcie nie płacę nic, bowiem jakiś czas temu nawiązałem współpracę z firmą www.e-prezent24.pl, która specjalizuje się w cięciu i grawerowaniu laserem. Wszelkie naklejki i części cięte laserem pochodzą od nich ;).

Sklejka użyta tutaj ma grubość 3mm, a konkretnie 3,12mm. Dla standardowej trójki przyjmuję w projekcie grubość 3,1mm, przez co wszystko idealnie pasuje. Najlepiej jednak przed zrobieniem projektu zmierzyć dokładnie grubość sklejki by uniknąć potem błędów.

Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
bartek.p
Modelarz FAI
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 22 mar 2013, 18:06

Re: Rakieta "Dni Ziemi Tczewskiej"

Post autor: bartek.p »

Ile cały model waży?
Czy napewno wystarczy taśma hamująca?
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta "Dni Ziemi Tczewskiej"

Post autor: verex »

Cześć,

Rakieta będzie ważyła 300g bez silnika, czyli po wypaleniu się paliwa będzie to około 400g masy.

Część dalsza:

Przez otworek w koszu silnikowym, widoczny na zdjęciu poniżej, przekładamy linkę nylonową w oplocie o grubości 1mm i wytrzymałości 32kg. Użyłem jej w ilości 2 metrów.

Obrazek

Linkę tą przekładamy i wiążemy na węzełek zwany ósemką żeglarską. (sorry za kiepską jakość tego zdjęcia)
Obrazek

Na końcu linki doczepiamy karabińczyk, który pozwoli nam na zamocowanie spadochronu lub taśmy hamującej. Jest to zwykły karabińczyk, który nadaje się tylko do rakiet rzędu 500g.
Obrazek

Następną rzeczą jaką zrobiłem w tym modelu były pachwiny. Z racji tego że użyłem zwykłego Epidianu 5 z PAC nie wyszły za ładnie, no ale na miejscu będzie dobra i sprawdzona "5min epoxy", o ile w ogóle zdecyduję się na robienie na miejscu pachwin.
Obrazek

Kolejna rzecz to głowica. Było trochę luzu, więc owinąłem dwukrotnie taśmą izolacyjną. Od spodu znajduje się haczyk i kawałek skóry - mocowane na epidian.
Obrazek

Po wykonaniu wszystkich czynności otrzymujemy taką oto rakietę:
Obrazek

Pozostaje więc nam malowanie oraz zaczepienie odzysku, o czym napiszę w następnym poście.

Ciąg dalszy nastąpi...

Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta "Dni Ziemi Tczewskiej"

Post autor: rafciodz »

U mnie jeden taki wkręcony w Piotra głowicę zaczep wyrwało. Mam nadzieję, że dobrze wszystko zamontowałeś ;-)
Free Your Mind
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta "Dni Ziemi Tczewskiej"

Post autor: verex »

Dzisiaj nastąpiły loty tej rakiety. Jak wspomniałem, silnik to ROS, pułap około 200 metrów. Nastąpiło kilka zmian. Jako odzysk posłużył malutki spadochron od flar, które napędzał niegdyś silnik ROS (10 sztuk tych spadochronów kosztuje 5zł w internecie, mówię tu o tych chusteczkowatych badziewiach... ;) ), a jako materiał miotający posłużył proch szkarłatny (crimson powder) opisywany na forum w innym wątku.

Wszystko zadziałało znakomicie, rakieta leciała 4 razy, a linka nylonowa nie ma żadnych oznak przypalenia (prócz lekkiego osmolenia) po użyciu prochu szkarłatnego.

Nie chciało mi się jednak taszczyć dużej wyrzutni, więc skorzystałem ze starego rozwiązania - trzy rurki wbite w ziemię i także można pozbyć się mocowań przy rakiecie. Przy czwartym locie jednak mnie to zgubiło, bo rurki te z czasem tracą stabilność.

Dwa razy rakieta wylądowała w szuwarach, przez co nieźle się z tatą nachodziliśmy, żeby ją znaleźć. Niestety po marcowych lotach pozbyłem się przypadkowo piszczyka, przez co zmarnowałem dzisiaj około godzinę czasu na szukanie rakiety... No cóż ;)

Podsumowując: Rakieta lata elegancko, crimson powder sprawdza się idealnie, a rosowe spadochroniki idealnie się sprawdzają. Jednak lot był potrzebny, bo uświadomiłem sobie, że podczas DZT trzeba będzie przejść na drugą stronę Wisły z wyrzutnią, bo jak rakieta spadłaby komuś z imprezowiczów na głowę, to nie byłoby miło...

Wstawiam linki do filmów z lotu:

Lot #1: http://youtu.be/QLAF3Mlgq6o
Lot #2: http://youtu.be/z__N8PoCJfA
Lot #3: http://youtu.be/Uadw_yc43zk
Lot #4: http://youtu.be/Uarhs6rro04

No to teraz trzeba przygotować z 10 zestawów do samodzielnego montażu... :(

Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
ODPOWIEDZ