Rakieta Naddźwiękowa RTP7

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Rakieta Naddźwiękowa RTP7

Post autor: robercik »

Cześć
Kolejne wcielenie projektu Rocket Team Poland z nr kolejnym 7 jest już skompletowane.

Obrazek

Z poprzedniej wersji nr 6 zniszczonej w Drawsku wiosną, wykorzystano przedział spadochronowy z elektroniką, korpus silnika z usterzeniem, oraz podstawę głowicy.
Rakieta ma 333 cm wysokości z czego:
70 cm komora spalania,
10 cm łącznik z zaworem,
150 cm zbiornik N2O,
55 cm przedział spadochronowy,
48 cm głowica.

Zbiornik docelowo pomieści 6 kg N2O, jednak do lotu w najbliższą niedzielę zostanie zatankowany do połowy.
Ciąg startowy silnika wynosi 2500 [N], ciąg pod koniec fazy ciekłej 2000 [N]. Przewidywany impuls całkowity w tej próbie to około 7 [kNs].
Z powodu dużej masy rakieta powinna osiągnąć około 5 [km] wysokości oraz prędkość około 1 [Ma]

Aktualnie składamy wyrzutnię, łącznie z deflektorem będzie miała ponad 6 m wysokości, nie będzie też ograniczenia na min. średnicę rakiety.

pzdr
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Rakieta Naddźwiękowa RTP7

Post autor: Tofifi »

Sądziłem że kopara opadła mi przy czytaniu długości rakiety, ale 6m wsokośći wyrzutni... :grin: MUSZĘ TO ZOBACZYĆ! :mrgreen:
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Rakieta Naddźwiękowa RTP7

Post autor: rawsock »

Ja pierdziu. Przy takiej odległości widowni od stanowiska startowego jak w zeszłym roku to trochę strach :D
Sebastian
Awatar użytkownika
przemo
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 218
Rejestracja: piątek, 25 sty 2013, 19:15
Lokalizacja: Poznań

Re: Rakieta Naddźwiękowa RTP7

Post autor: przemo »

U la la !
Zapowiada się przestrasznie ciekawie :wink:
do zobaczenia
Awatar użytkownika
michał93
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 31
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Toruń

Re: Rakieta Naddźwiękowa RTP7

Post autor: michał93 »

Super rakieta!
Już nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć ją w locie. Fajnie, że w tym roku każdy modelarz będzie miał szansę poczuć tą moc, która była dotychczas zarezerwowana tylko dla uczestników LRE :grin:
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta Naddźwiękowa RTP7

Post autor: verex »

No panowie, klasa! Piękny kawał rakiety.

Nie mogę się doczekać niedzielnego startu.

Pozdrawiam
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta Naddźwiękowa RTP7

Post autor: jaskiniowiec »

No piękna, długa dzida. Co będzie z wyposażenia elektronicznego? No i gdzie wzory kaszubskie?!
Awatar użytkownika
michalz21
**
Posty: 31
Rejestracja: środa, 24 paź 2012, 18:49

Re: Rakieta Naddźwiękowa RTP7

Post autor: michalz21 »

Powodzenia !!!
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Rakieta Naddźwiękowa RTP7

Post autor: robercik »

Cześć
Naprawdę staraliśmy się odjąć każdy centymetr długości, ale niestety - silnik hybrydowy na N2O potrzebuje sporej objętości dla gazu, co przy zachowaniu średnicy 100 mm skutkuje znacznym wydłużeniem zbiornika.
Co do długości mieliśmy podobne uczucia, jak rakieta nie zmieściła się nam w pionie na skądinąd wysokim magazynie...
Na tej fotografii widać to jeszcze lepiej.

Obrazek

Co do odległości obserwatorów od stanowiska startowego, wydaje mi się że 100 - 200 m jest lepszym pomysłem niż 500 mm ze względu na miejsce lądowania metalowej konstrukcji. O silnik się nie obawiam. Poniżej ostatni wykres ciągu silnika na stanowisku badawczym.

Obrazek

Rakieta będzie odzyskiwana i opomiarowana zdublowanym Arecorderem. Do odnalezienia sprzętu w terenie posłuży standardowy GPS Tracker z kartą SIM T-Mobile oraz prototypowy radionamiar Studentów PG (praca dyplomowa). Radiopelengacja radionamiaru w terenie zalesionym jest suteczna już od około 500 m od źródła sygnału, natomiast w przestrzeni otwartej bezproblemowa widoczność systemu wzdłuż Zatoki Gdańskiej wyniosła w jednym z testów 28 km.

Wyrzutnia jest już skompletowana. Do otwierania zaworu zastosowany zostanie układ sterowania i skrzynia biegów ze stanowiska badawczego. Trwają prace nad zewnętrznym, mechanicznym mocowaniem przeniesienia napędu, który będzie przykręcone do wyrzutni. Jutro test uruchomienia rakiety na wyrzutni, ze zbiornikiem nabitym sprężonym powietrzem do 8 bar.

pzdr
Awatar użytkownika
KSard
Supersonic PROFI
Posty: 1499
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rakieta Naddźwiękowa RTP7

Post autor: KSard »

Bajka! - oj będzie widowicho :)
pozdrawiam KSard - www.facebook.com/ksardpl : www.ksardrakiety.cba.pl

"Ci, którzy skłonni są zrezygnować choćby z części prawa do wolności aby uzyskać w zamian trochę tymczasowego bezpieczeństwa, nie zasługują ani na wolność, ani bezpieczeństwo "- Ben Franklin
ODPOWIEDZ