Metalowe mocowania silników

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Metalowe mocowania silników

Post autor: qwertyalfa »

Witam, planuję w najbliższej przyszłości zbudować rakietę "modułową" z wymiennymi mocowaniami silników. Na sklepie Modelemax znalazłem takie elementy: https://modelemax.pl/pl/silniki-do-raki ... -8060.html
Co myślicie o takim rozwiązaniu :?:
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Metalowe mocowania silników

Post autor: verex »

Strata pieniędzy. Te silniczki mają opóźniacz pirotechniczny oraz ładunek miotający, który pozwala na wyrzucenie spadochronu. Zwróć uwagę, ze te metalowe kanisterki są zasklepione z jednej strony, co uniemożliwi gazom wyrzucenie spadochronu. Mógłbyś je zastosować w momencie, w którym za spadochron odpowiada układ elektroniczny, a nie ładunek z silnika. Poza tym to zawsze element metalowy, który może być niebezpieczny w przypadku awarii silnika. Jeśli masz dostęp do drukarki 3D, najprostsze rozwiązanie jakie możesz zrobić to wydrukować sobie wręgi w jakimś filamencie który ma wysoką temperaturę mięknienia (sprawdź High Temperature PLA albo jakieś egzotyczne filamenty) i zwinąć sobie papierową rurkę, na której byłyby wklejone te wręgi. Rurka zawsze odbierze trochę ciepła z silnika. Jako materiał na rurkę polecam preszpan, jest dobrym izolatorem.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Metalowe mocowania silników

Post autor: qwertyalfa »

Planowałem rozwiercić końce tych mocowań, by dać upust gazom z ładunku miotającego. Pogadam z kolegą, może będzie miał możliwość wydrukowania takich mocowań. Myślałem jeszcze nad papierowymi, ale nie wiem, jak będzie z trwałością.
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Metalowe mocowania silników

Post autor: qwertyalfa »

Czy na wręgi do mocowań (papierowych) nada się materiał ABS lub PET? Bo racja, trochę drogo wychodzi kupować te metalowe rurki jak potrzeba 6 sztuk.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Metalowe mocowania silników

Post autor: verex »

PET odpuść. Nic się do tego nie klei. Nie ma za to problemów z PLA czy ABS. Zwróć tylko uwagę na temperaturę mięknienia materiału w karcie produktu żeby dobrać sobie odpowiedni filament, im wyższa temperatura tym lepiej, bo nawet jak zastosujesz papierowa izolacje w postaci rurki/tulejki, to wręgi nadal będą narażone na działanie wyższych temperatur po zakończeniu pracy silnika.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Metalowe mocowania silników

Post autor: qwertyalfa »

Jak czytałem w Internecie to ABS ma wyższą temperaturę mięknięcia niż High Temperature PLA. Jeszcze poszukam. Pierwotnie planowaliśmy z kolegą zrobić te wręgi z płyty HDF, ale wycinanie tego to masakra. :oops:
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Metalowe mocowania silników -a moze laserem

Post autor: stansz »

najlepiej wycinac wręgi laserem. poszukajcie w okolicy.
Albo wydrukujcie w 3D. na 100% poleci. powodzenia w konstrukcji.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Shagr
***
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 19 cze 2018, 09:10

Re: Metalowe mocowania silników

Post autor: Shagr »

Sklejka będzie dużo lepszym materiałem niż hdf. Może uda Ci się dopasować średnicę wręgi do jakiejś otwornicy, do tego wiertło albo frez o średnicy korpusu silnika i można całość załatwić wiertarką. Ewentualnie wyciąć taką średnicę jaka spasuje do otwornicy i na drukarce wydrukować tylko pierścień do zamocowania sklejkowej wręgi.

Ja drukowałem w kilku modelach mocowania do silników Klima (A - D) ze zwykłego PLA i nie zauważyłem problemów. Zwykle stosuję dodatkową rurę papierową z której montuje silnik i jest to dodatkowa izolacja.
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Metalowe mocowania silników

Post autor: qwertyalfa »

Porobiłem kilka testów z wkładaniem i wyjmowaniem silnika.
Chyba jednak będę musiał skorzystać z tych metalowych elementów, ponieważ są bardziej wytrzymałe na ściskanie niż rurka z papieru. Chodzi i to, że całe mocowanie silnika ma być wyjmowane z rakiety: będzie mocowane wkrętami a nie klejem. Próbowałem z papierem i po trzech razach rurka się pogięła, być może zrobiłem ją za cienką, ale nie mam możliwości zrobienia większego otworu na we wręgach, bo zeszlifować nie idzie na tyle, żeby wcisnąć grubszą rurkę.
Shagr
***
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 19 cze 2018, 09:10

Re: Metalowe mocowania silników

Post autor: Shagr »

Wrzuć może jakieś zdjęcie jak to u Ciebie wygląda.
ODPOWIEDZ