AMUR2

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

AMUR2

Post autor: qwertyalfa »

Po prawie miesięcznym opóźnieniu, rakieta AMUR2 jest nareszcie gotowa! Nie mam jeszcze danych symulacyjnych co do wysokości lotu, ale rakieta jest zważona: waży 250g. To o 40 gram więcej niż AMUR, niemniej, w tej wersji jest mniej niepotrzebnej masy: dzięki lepszym rozwiązaniom udało się zrobić rakietę bez wewnętrznych usztywnień i mnóstwa kleju. Gdyby była robiona jak pierwszy AMUR, ważyła by pewnie z 300g.

Rakieta jest utrzymana w podobnej stylistyce, co pierwowzór: pomarańczowy korpus, żółta głowica w kształcie ostrego stożka i czarne detale (choć na pierwszy rzut oka nie jest to takie oczywiste, napis jest po polsku i jest to nazwa rakiety). A tak btw to AMUR jest skrótem od Atmosferyczna Modułowa Uniwersalna Rakieta.
Obrazek


Na dole są jeszcze kolorowe kwadraciki informujące o sposobie dołączania boosterów do rakiety, które przy okazji, tak jak czarny pasek zasłaniają otwory wywiercone pod wcześniejsze mocowanie boosterów (pierwotnie miało być na zatrzaski).

Podobieństw z AMURem(1) jeszcze nie koniec: rakieta ma kilka spadochronów (3) z czego 2 pochodzą z oryginalnego AMURa oraz specyficzny system mocowania sznura elastycznego.
Obrazek


Podstawowe różnice, to zastosowane bardziej zaawansowane technologie: druk 3d (zamiast niektórych elementów z papieru: głowicy i wręg silnika), malowanie (a nie oklejanie papierem), stateczniki z płyty HDF (a nie papierowe),c sztywny korpus oraz 4 a nie 3 stateczniki.

Co do dopalaczy, rakieta ma mocowania na dwa.
Obrazek


Zrobiłem 4, ale PB-01 Bajkał i PB-02 Onega będą użyte prawdopodobnie tylko raz, ze względu na błędy, jakie popełniłem przy ich projektowaniu i budowie.
Obrazek
W przyszłości planuję zrobić dodatkowy moduł ładunkowy do tej rakiety.

Jeśli macie jakieś pytania to piszcie :D
Awatar użytkownika
tasiuvq
**
Posty: 50
Rejestracja: sobota, 21 gru 2019, 12:14

Re: AMUR2

Post autor: tasiuvq »

Piękność :D
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: AMUR2

Post autor: qwertyalfa »

Dzięki, starałem się :)
Awatar użytkownika
tasiuvq
**
Posty: 50
Rejestracja: sobota, 21 gru 2019, 12:14

Re: AMUR2

Post autor: tasiuvq »

No. Boostery dobrze zrobione.
Shagr
***
Posty: 66
Rejestracja: wtorek, 19 cze 2018, 09:10

Re: AMUR2

Post autor: Shagr »

Czy wziąłeś pod uwagę, że silniki mogą nie odpalić dokładnie w tym samym momencie?
Na przykład rakieta wystartuje na silniku głównym a boostery się wypną (zostaną na wyrzutni) i dopiero wtedy odpalą. Wtedy będziesz miał luzem lecące rakiety bez stabilizacji.

Pozdrawiam,
Rafał.
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: AMUR2

Post autor: qwertyalfa »

Tak, myślałem o tym, i dlatego zamierzam użyć mocniejszej baterii w zapalniku, by w jak najmniejszym odstępie czasowym uruchomić silniki. Jeszcze jednym pomysłem jest to, aby dopalacze wymagały większej siły do odczepienia niż teraz.
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: AMUR2

Post autor: Kacper »

To o czym pisze Shagr to nie przelewki. Ryzyko jest duże. Przydałaby się jakaś blokada np przepalany sznurek trzymający booster dopóki nie odpali. Bez tego to odsuń się od miejsca startu na prawdę daleko bo chaotycznie latające boostery nawet z papieru mogą zrobić poważne obrażenia.

A po za tym to fajnie, widać postępy względem wcześniejszej konstrukcji. Trzymam kciuki za udany start.
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: AMUR2

Post autor: qwertyalfa »

Dzięki za radę, z tym sznurkiem to nawet niezły pomysł. Zobaczę, jak to wyjdzie, sam trzymam kciuki żeby się wszystko udało. Zdaje sobię sprawę, że oberwanie takim dopalaczem nie jest najlepszą rzeczą jaka może się przydarzyć podczas startu :?
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: AMUR2

Post autor: qwertyalfa »

Zrobiłem dwa filmy, jeden o mocowaniu boosterów a drugi o rakiecie. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to serdecznie zapraszam do oglądania :wink:
Boostery: https://youtu.be/67E1Ftl7ABU
Rakieta: https://youtu.be/TQDrBXL2TBU
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: AMUR2

Post autor: Paul »

Czy wziąłeś pod uwagę, że silniki mogą nie odpalić dokładnie w tym samym momencie?
Jezeli chodzi o rownoczesne odpalenie wielu silnikow, to jest w Niemczech stosowana ( i jak do tej pory , dobrze dzialajaca ) metoda
firmy "KLIMA". Mysle, ze i w twoim przypadku ( o ile stosujesz jego silniki) powinno to dzialac na 100 %.

https://www.raketenmodellbau-klima.de/R ... &c=76&p=76

https://www.raketenmodellbau-klima.de/R ... &c=76&p=76
ODPOWIEDZ