Silnik "SFE Sum"

Czyli serca naszych niebolotów !
Awatar użytkownika
tasiuvq
**
Posty: 50
Rejestracja: sobota, 21 gru 2019, 12:14

Silnik "SFE Sum"

Post autor: tasiuvq »

Chciałbym wam przedstawić mój silnik na paliwo stałe. Nazwałem go SFE Sum, co oznacza
Solid Fuel Engine Sum :lol:
Na razie nie mam do niego paliwa. Dzisiaj zamawiam KNO3
Zdjęcie na którym są dwie rurki to porównanie mojego pierwszego silnika (ten mały), a ten większy to SFE Sum.
Oceńcie wygład. Za ok 2tyg. podam ciąg i szczegółowe dane.
Załączniki
Porównanie
Porównanie
20191222_125509.jpg (1.1 MiB) Przejrzano 6688 razy
Wnętrze
Wnętrze
20191222_125441.jpg (965.45 KiB) Przejrzano 6688 razy
Dysza
Dysza
20191222_125428.jpg (353.96 KiB) Przejrzano 6688 razy
Widok z boku
Widok z boku
20191222_125416.jpg (1.22 MiB) Przejrzano 6688 razy
Ostatnio zmieniony środa, 25 gru 2019, 00:02 przez tasiuvq, łącznie zmieniany 1 raz.
qwertyalfa
****
Posty: 165
Rejestracja: niedziela, 16 cze 2019, 11:27
Kontakt:

Re: Silnik "SFE Sum"

Post autor: qwertyalfa »

Wygląda nieźle, ale mógłbyś spróbować zrobić dyszą de Lavala https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dysza_de_Lavala . Jest to trudniejsze do zrobienia, ale poprawia osiągi silnika. Dysza musi być jednak dobrze obliczona, bo w przeciwnym razie wyjdzie gorszy impuls specyficzny.
Awatar użytkownika
tasiuvq
**
Posty: 50
Rejestracja: sobota, 21 gru 2019, 12:14

Re: Silnik "SFE Sum"

Post autor: tasiuvq »

qwertyalfa pisze: niedziela, 22 gru 2019, 15:52 Wygląda nieźle, ale mógłbyś spróbować zrobić dyszą de Lavala https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Dysza_de_Lavala . Jest to trudniejsze do zrobienia, ale poprawia osiągi silnika. Dysza musi być jednak dobrze obliczona, bo w przeciwnym razie wyjdzie gorszy impuls specyficzny.
A jak ją obliczyć?
Awatar użytkownika
adamhog
**
Posty: 46
Rejestracja: piątek, 2 sie 2019, 21:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik "SFE Sum"

Post autor: adamhog »

Wygląda jak niezła bombka... jak się nie wie co się robi, to się dzieją takie rzeczy, że się nie wie co się dzieje. Proponuję najpierw dużo czytać (przydadzą się conajmniej podstawy fizyki), a potem zabierać się do roboty. Chociaż zapał też jest ważny. Na korpus na pierwszy ogień wystarczy rurka tekturowa lub PCV, miedź nie nadaje się do tego. Polecam do pierwszych rakiet gotowe silniczki modelarskie np. Pana Sornowskiego, albo inne ze sklepów modelarskich, zaletą jest bezpieczeństwo i możliwość przećwiczenia sekwencji lotu rakiety.
Awatar użytkownika
tasiuvq
**
Posty: 50
Rejestracja: sobota, 21 gru 2019, 12:14

Re: Silnik "SFE Sum"

Post autor: tasiuvq »

adamhog pisze: niedziela, 22 gru 2019, 20:01 Wygląda jak niezła bombka... jak się nie wie co się robi, to się dzieją takie rzeczy, że się nie wie co się dzieje. Proponuję najpierw dużo czytać (przydadzą się conajmniej podstawy fizyki), a potem zabierać się do roboty. Chociaż zapał też jest ważny. Na korpus na pierwszy ogień wystarczy rurka tekturowa lub PCV, miedź nie nadaje się do tego. Polecam do pierwszych rakiet gotowe silniczki modelarskie np. Pana Sornowskiego, albo inne ze sklepów modelarskich, zaletą jest bezpieczeństwo i możliwość przećwiczenia sekwencji lotu rakiety.
Tak, wiem miedź nie nadaje się do tego. Mam ją tylko to testowania dysz i paliw.
Awatar użytkownika
adamhog
**
Posty: 46
Rejestracja: piątek, 2 sie 2019, 21:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Silnik "SFE Sum"

Post autor: adamhog »

Przy takiej konstrukcji obstawiałbym na wyplucie dyszy. Korpus wystarczy papierowy, doczytaj co to zacisk, od czego zależy ciśnienie pracy i jak można je policzyć (wszystko jest na stronie Nakki i po Polsku również do znalezienia).
Awatar użytkownika
tasiuvq
**
Posty: 50
Rejestracja: sobota, 21 gru 2019, 12:14

Re: Silnik "SFE Sum"

Post autor: tasiuvq »

adamhog pisze: niedziela, 22 gru 2019, 20:12 Przy takiej konstrukcji obstawiałbym na wyplucie dyszy. Korpus wystarczy papierowy, doczytaj co to zacisk, od czego zależy ciśnienie pracy i jak można je policzyć (wszystko jest na stronie Nakki i po Polsku również do znalezienia).
Dyszy nie wypluło (testowałem).
Awatar użytkownika
tasiuvq
**
Posty: 50
Rejestracja: sobota, 21 gru 2019, 12:14

Re: Silnik "SFE Sum"

Post autor: tasiuvq »

:D
ODPOWIEDZ