Stowarzyszenie?

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rafciodz »

Witam

Jestem zupełnie nowy, choć na forum zaglądałem jakiś czas temu ( zawsze jako gość ) Napiszę coś od siebie:

Kocham astronautykę, jako POLAK marzy mi się zupełnie nasz kompletny projekt lotu w kosmos. Było to parę lat temu, gdy próbowałem rozpocząć taki temat z kilkoma osobami - wtedy stanęło na tym, że polskie prawo, administracja itd itp nie są gotowe, a są wręcz przeciwne takim projektom. O barierze finansowej nie wspomnę.

Dziś widzę, że wszystko zmierza powoli w takim kierunku. Przeczytałem wasz status, liznąłem troszkę forum i widzę wielkie ambicje. Zarejestrowałem się na portalu PTR i tutaj ponieważ zamierzam uczestniczyć w tym projekcie.

Nie buduję niestety rakiet, robiłem to jako 15-to letni chłopak, teraz niestety nie starcza mi czasu, musiałbym nadrobić olbrzymie zaległości w wiedzy, która przez lata uleciała. Kiedyś budowałem ( za duże słowo ) rakietki dostępne w składnicach harcerskich, kombinowałem z systemem odzysku ( spadochroniki, taśmy) próbowałem budować rakietki dwu stopniowe. To był najlepszy okres mojego życia ( mam nadzieję, że żona nie przeczyta tego postu :D).

Tak jak wspomniałem, na razie nie zamierzam budować rakiet jeden powód wspomniałem, drugi to ten i przyszły rok to zmiana pracy, zupełnie nowy etap życia, w którym rakiety mają swoje miejsce lecz to w przyszłości.

Wrzucę może troszkę swoich uwag - to nie jest czepianie - widzę to jako wspaniały pomysł i sam chętnie pomogę.

Spróbuję to systematycznie poukładać:

<span style="text-decoration: underline">Strona PTR:</span>

- forum w trakcie budowy - może warto byłoby podlinkować na razie to forum.

- brak mi zakładki inwestorzy, sponsorzy - skąd można by pozyskać kapitał ( np. za miejsce reklamowe na rakiecie - emisja w necie na You tube z rakietką z reklamą też jest reklamą, można też dostawić banery przy stanowisku startowym, wkleić banery na stronie itp. itd )

- brak mi możliwości pozyskania waszego banera i loga, które chciałbym umieścić na stronie.



<span style="text-decoration: underline">Personel</span>

Brak danych, wiąże się to również ze stroną PTR kto czym się zajmuje, z kim w jakich sprawach należy się kontaktować.

Na początek może: kto za rekrutację, reklamę, zloty, finanse ( inwestycje, sponsoring)....



<span style="text-decoration: underline">Rekrutacja</span>

- mały "rozgłos" w placówkach zajmujących się modelarstwem, szkołach.

- co do członkostwa takich ludzi jak ja lub budujących maleństwa - uważam, że trzeba napisać czarno na białym, zapraszać, zrobić szkółkę dla tych co chcą budować, może kurs on line ( jako pliki do pobrania )

- droga kariery ( kolejnych licencji ) jest opisana ale może warto by było to wyszczególnić

- brak jednak w tym temacie konkretnych wymagań co do każdego stopnia licencji ( np. I stopień - wiadomości teoretyczne z aeorodynamiki, chemii, fizyki oraz praktyczne z xxxx, xxxx, BHP z xxxx, xxxx II stopień - XXXXXX )



<span style="text-decoration: underline">Plan działania</span>

- statut określa czym się ogólnie zajmujecie, tu na forum są propozycje zlotów i ogólne rozmowy na temat rozwoju jednakże <span style="font-weight: bold">brak programu/planu działania</span> gdzie będą daty ( przybliżone ) i wg mnie najważniejsze <span style="font-weight: bold"><span style="font-style: italic"><span style="text-decoration: underline">cele </span></span></span>do osiągnięcia. Dlaczego zwróciłem na to uwagę? Ponieważ własne programy badawczo rozwojowe z jasnymi celami ściągną konkretnych ludzi z odpowiednią wiedzą, zainteresują szkoły, placówki naukowe i firmy, studentów, dziennikarzy ( media ). Nie martwiłbym się tym, że to dopiero raczkuje, bo to jest początek i to jest zrozumiałe. Zwarty, przejrzysty plan działania poskutkuje zainteresowaniem - choćby z powodu - zobaczcie tamci zwariowali, przecież to u nas nie możliwe... :) Poniższe punkty misji towarzystwa wręcz nakazują takie działanie.

<span style="font-style: italic">Z strony: MISJA PTR

4. Rozwój i ochrona polskiej, amatorskiej i zawodowej myśli technicznej oraz technologii kosmicznej celem zapewnienia właściwego udziału tej dziedziny w gospodarce Polski.

5. Prowadzenie działalności naukowo-badawczej oraz współpracę z instytucjami i organizacjami krajowymi i zagranicznymi w zakresie statutowym lub będącym otoczeniem działalności statutowej Członków Stowarzyszenia.</span>

Dla mnie też te punkty mówią jasno, że PTR ma ambicje wdrapania się w <span style="font-weight: bold">przestrzeń</span>, a to oznacza, że musi działać precyzyjnie, zdecydowanie i jak dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo. Co według mnie będzie konsekwencją ( powstanie firmy-spółki zawiązanej przez członków tego forum ) działalności PTR .



Pokazy i zloty są podsumowaniem, promocją konkretnej działalności - czyli budowania rakiet, realizacji własnych programów badawczych.



To tyle na początek. Mam swoje pomysły/propozycje na kierunki działań wg mnie przydatnych mogę je kiedyś w odpowiednim wątku napisać.

Jak wspomniałem wyżej, jeżeli po tych moich uwagach, mile będzie widziana moja osoba, to bardzo chętnie pomogę. Nie wiem jednak, na jakim jesteście teraz etapie i co planujecie oraz tak naprawdę na co mogę się przydać. Ponieważ ze względu na wiedzę techniczną odpadam w samej przy samej budowie. Jestem też chyba na drugim końcu kraju. Nie mniej, na początek poszukiwaniem w necie aktów prawnych, chodzeniem po urzędach ( sam tam często bywam ), rozpowszechnianiem towarzystwa na forach i stronach internetowych ( wymiana banerów ).... mogę się zająć - nie wiem czym się teraz zajmujecie i gdzie wetknąć palec żeby pomóc, a nie zaszkodzić.



Czym się sam zajmuję - obecnie jestem żołnierzem zawodowym ( do końca roku ), odchodzę z armii i założyłem własną działalność - to dlatego brak mi na razie czasu na drugie hobby, pierwsze zamieniłem w działalność. Resztę mam nadzieję w przyszłości poznacie.

Na co mógłbym się jeszcze przydać - znam sposób działania administracji wojskowej - wydaje mi się, że przydałby się wam wstęp na poligony wojskowe - teren w sam raz na próby. Przy startach dużych rakiet - Wicko Morskie - rakietowy poligon wojskowy - to idealne miejsce, trochę dalekie ale idealne ( obce armie wynajmują), wobec tego mógłbym się zająć tą stroną działalności, w odpowiednim czasie.



No i pytanie które chyba powinno paść na początku, czy przyjmujecie członków, którzy nie budują rakiet? - Jeśli tak bardzo chętnie przystąpię i będę działał w Towarzystwie.

Pozdrawiam

Rafał
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Post autor: PIOTR »

Oczywiście, że tak :D Wszystkie zagadnienia które poruszyłeś były lub są omawiane w gronie założycieli. Mamy ambicje, chęci, pomysły i wiele do zrobienia. Możliwości natomiast ... powiedzmy początkujące. Bardzo się cieszę z Twojej deklaracji pomocy. Tym bardziej, że podobnie myślimy: open your mind, free your soul :D
Tsmolinski
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Tsmolinski »

Witam! Dopiero teraz poczytałem sobie materiały o PTR i muszę przyznać, że mam sporo wątpliwości. Na zebraniu założycielskim było z tego co wyczytałem na tym forum 24 osoby (na zdjęciu są 22). Członkowie władz Stowarzyszenia to 14 osób. Pomijam Komisę Rewizyjną bo ta musi być i cężko żeby miała mniej niż 3 osoby. Sąd Koleżeński(nie jest obowiązkowy) też min. 3 osoby. Ale Zarząd w sile ośmiu osób? Do tego Prezydium Zarządu (powołuje się je gdy zarząd jest zbyt liczny aby podejmować bieżące decyzje) 6 osób. To po co takie Prezydium? Mamy już sierpień a nigdzie nie ma informacji o wysokości składki członkowskiej. Rozumiem że członkowie-założyciele zrzucili się po 62,50 bo inaczej PTR nie byłoby zarejestrowane w KRS i będzie to im zaliczone na poczet składek. Ale co dalej? Do połowy przyszłego roku musi być pierwsze Walne. Przy takich zasadach rekrutacji (wprowadzający) może być dalej 24 członków, może 30-tu. Przyjedzie 15-tu. Quorum będzie ale przy głosowaniu absolutorium albo Zarząd wstrzyma się od głosu (co jest przyjętą praktyką w stowarzyszeniach) albo zagłosuje sam na siebie. Komisja Rewizyjna też może się wstrzymać, chcąc oddać swoje ustalenia pod osąd Walnego. W efekcie będzie przy piętnastu obecnych jedenastu wstrzymujących się i czterech za. No trochę nie tego... Jak na mój gust to z Zarządem to od trzech do pięciu osób przegięliście.

PS. Nie mówię tego gołosłownie, bo obsługą prawną i rachunkową różnych stowarzyszeń zajmuję się od wielu lat.
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: jaskiniowiec »

Sprawa prosta. Jeśli coś jest nie tak, proszę prostować i proponować. Taka liczba członków zarządu została podyktowana faktem rozproszenia po terenie naszego kraju. W ten sposób łatwiej o lokalne zebranie kilku osób o uprawnieniach do reprezentowania PTRu i o to chodziło. Póki co PTR jest wciąż na etapie dogrywania wielu dokumentów o charakterze wykonawczym.

P.S. Zamiast krytykować, proszę pomóc. Co do członków, to łapanki na ulicy nikt nie zamierza robić. Droga do członkostwa otwarta. Proszę się zapisać i pomóc Nam wszystko dograć do końca. Niestety biurokracji wciąż mamy za mało w stosunku do koniecznych wymagań.
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Post autor: PIOTR »

Jest jak napisał Jaskiniowiec.

To obiecujące, że poświęciłeś czas na przeczytanie statutu i że jesteś zainteresowany działalnością PTR.
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Post autor: placydo »

Jeśli już każdy daje sugestie to i ja coś dodam.

1. Stworzyć nowy, zamknięty, przyklejony temat z adresem do strony stowarzyszenia i ogólnymi najważniejszymi informacjami.

2. W tym samym temacie (bądź w osobnym) dodać "How To" w jaki sposób zgłosić się do stowarzyszenia (opłaty, wymaganie dokumenty etc etc) z przykładowym wypełnieniem formularza (bo niestety dla mnie to wszystko jest nie jasne)
slu_1982
*
Posty: 21
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Kontakt:

Post autor: slu_1982 »

Wiem że to trochę delikatna sprawa i nie chce zakładać nowego tematu ale czy był by ktoś w stanie pozdrowić Hermaszewskiego od syna Romana i Barbary Małochy ? :)



Strasznie dłuuga historia :wink:
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rafciodz »

Witam

Wojsko zgodnie z Decyzją Nr 187/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 czerwca 2009 r. ma możliwość współpracy z stowarzyszeniami.

<span style="text-decoration: underline">To tak w sprawie użyczenia poligonu. - ed

</span>

[url=http://www.wojsko-polskie.pl/articles/v ... znymi.html" target="_blank" class="postlink"> >>>TUTAJ<<<</a>

Na krótkie szybkie użyczenie jest: <span style="font-weight: bold">Rozdział 5 &29</span>

Przygotowuję się do rozmowy.



Znalazłem coś takiego w celu dłuższej współpracy:



<a href="http://www.wojsko-polskie.pl/files/view/394]http://www.wojsko-polskie.pl/files/view/394[/url] to plik do pobrania.



<span style="font-weight: bold">&2</span> - określa nas jako stowarzyszenie. Punkt 2b - również - mamy dużo argumentów :)

<span style="font-weight: bold">Rozdział 3</span> & 14 i 15 mówią co trzeba przygotować za dokumenty.

Dalej są uzasadnienia, które jeszcze szczegółowo nie przeczytałem.

Jak ktoś ma jeszcze ochotę przeczytać, dorzucić swoje uwagi to czekam.



Jutro zadzwonię i dokładnie zapytam do jakiej kancelarii i jak zaadresować wnioski.

Pozdrawiam
Tsmolinski
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Tsmolinski »

Obawiam się, że użyczania poligonu zabrania wprost par.9 załącznika do niniejszego zarządzenia. Dobrze byłoby porównać treść obecnego z treścią tego z 2003 bo może się okazać że zmiany są tylko redakcyjne. Niestety ale znam tę instytucję (SZRP) lepiej niż bym chciał. W tym kręgu słowo "cywil" ma nadal określenie pejoratywne. Nie tyczy się to filmowego psa, bo ten był jednak "z resortu". Mojżesz potrzebował 40-tu lat żeby się zmieniła mentalność Jego ludzi. Wygląda, że połowę mamy już za sobą.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: rafciodz »

Paragraf, który wymieniasz mówi o mieniu obłożonym innymi odrębnymi przepisami, dotacjach lub mieniu Skarbu Państwa, a danemu w użytkowanie dla MON i przez to podlegające szefowi MON.

Odrobina optymizmu, odrobina działania.

Jak znasz tak dobrze MON udziel cennych, praktycznych rad.



Nie ma ludzi nie pokonanych, są tylko źle trafieni. (ed) - to się tyczy tych betonowych.

Bo tak naprawdę to, źle to napisałem - my nie chcemy nikogo pokonać - mamy zamiar twórczo współpracować - zrobić coś nowego.
ODPOWIEDZ