Aktywność terenowa Rakietowego Tczewa

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Awatar użytkownika
robercik
Supersonic PROFI
Posty: 1362
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Aktywność terenowa Rakietowego Tczewa

Post autor: robercik »

Cześć
Znowu świetna robota z małymi konstruktorami rakiet. To mnie normalnie rozczula :smile:
Dlatego w pierwszej chwili trochę zasmucił mnie zmierzch działań pracowni w Tczewie.
Ale ten smutek trwał tylko na chwilę. Kształcenie w Londynie dobra rzecz. W Polsce dopiero zawiązują się możliwości wyboru studiów kosmicznych.
Dobry wybór, nie ma na co czekać. Trzymam kciuki za Londyn i za pomyślne szybkie zakończenie rozpoczętych w Polsce tematów.

pzdr
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Aktywność terenowa Rakietowego Tczewa

Post autor: verex »

Już po wydarzeniu w Urzędzie Patentowym RP. Impreza "I ty możesz zostać wynalazcą" poświęcona była popularyzacji ciekawych projektów prowadzonych przez młode osoby. Miało to na celu zainspirowanie przybyłych uczniów gimnazjów i liceów do twórczego myślenia i działania w kierunku ciekawych projektów, zwłaszcza technicznych. Łącznie nieco ponad 100 osób, w tym pięciu "młodych wynalazców", jeden założyciel startupa oraz reprezentacja politechnik, urzędu patentowego i kilku firm.

Przedstawione zostały projekty lekkich, bezpiecznych i wspomagających wzrost łazików dziecięcych, farmy ryb, inteligentna żarówka LED oraz urządzenie do transferu wibracji komórek od osoby zdrowej do osoby chorej (pewnie coś pomieszałem, przepraszam). Ja zaś opowiedziałem ogólnie o rakietach amatorskich w Polsce. Opowiedziałem również jak wygląda projektowanie i wykonywanie rakiety "od kuchni". Przedstawiłem swoje projekty rakiet naddźwiękowych, wspomniałem o pracowni rakietowej, opowiedziałem o działalności PTR, Pomeranian Space Team, przedstawiłem możliwe drogi rozwoju w tym kierunku oraz zachęciłem do korzystania z wszelakich programów stypendialnych i konkursów, które pomagają rozwojowi podobnych pasji i projektów. Poleciłem również śledzić temat ILR-33 Bursztyn zwłaszcza, że robi się o nim coraz głośniej.

Moje odczucia są bardzo pozytywne. Zamiast planowanych 15, opowiadałem około 40 minut. Pojawiło się także sporo pytań, a na koniec popadały nawet jakieś propozycje eksperymentów na rakietach itp. Pierwszy raz mówiłem przed rówieśnikami, którzy siedzieli cicho i słuchali – co zdziwiło mnie tym bardziej, że nie brakowało pospolitych "sebixów" itp. Jestem mile zaskoczony. Widać było, że temat ich zainteresował. Być może ktoś przez to wejdzie w świat amatorskiej astronautyki.

Wrzucam plakat reklamujący wydarzenie.
Obrazek

Następny projekt popularyzatorski, choć tym razem bardziej osobisty, 22 kwietnia z fundacją im. Roberta Boscha oraz ich Akademią Wynalazców.
9 maja w Pelplinie ma odbyć się Festiwal Nauki połączony z obserwacją tranzytu Merkurego na tle Słońca. Prawdopodobnie wpadnę tam z warsztatami rakietowymi.

Na tą chwilę to tyle. Ale to będzie owocny rok :)

Pozdrowienia,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Aktywność terenowa Rakietowego Tczewa

Post autor: verex »

Cześć,

Wczoraj w Pelplinie podczas pikniku naukowo-astronomicznego odbyły się warsztaty rakietowe. Do złożenia było 6 modeli, z czego poleciały tylko 3 – pierwsza grupa wzięła modele i zwiała do domu ;). Warsztaty były prowadzone przy okazji obserwacji tranzytu Merkurego na tle tarczy Słonecznej. Na pikniku byli obecni ludzie z POLSY, SiMLE PG, Experymentu, no i PTR :). Jako model pokazowy posłużyła moja rakieta Meteor Solid Supersonic.

Niżej wrzucam filmik z wczorajszych warsztatów.

https://www.youtube.com/watch?v=iSeXdY16kI8


Pzdr,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Aktywność terenowa Rakietowego Tczewa

Post autor: verex »

Cześć,

Pora na mały update, bo trochę się działo przez ostatnie miesiące, a ja nic nie relacjonowałem...

Zaczynamy od najstarszych:

24 listopada 2016 roku w Domu Technika Naczelnej Organizacji Technicznej w Gdańsku odbyło się jedno z cyklicznych seminariów naukowych. Tematem tego konkretnego spotkania był "Lot w Kosmos". Podczas swojego wystąpienia zaprezentowałem działalność PTR szczególnie w swerze edukacyjnej i popularyzatorskiej, oraz odniosłem się do wspominanego we wcześniejszej prezentacji pomysłu Polskiej Agencji Kosmicznej co do wdrożenia większej ilości zagadnień z fizyki i astronomii w szkołach. Podczas prezentacji nie zabrakło przedstawienia działalności pracowni rakietowej w Tczewie, działań Polskiego Towarzystwa Rakietowego oraz budowanych rakiet dużej mocy.

Zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek


13 Grudnia 2016 roku dla jednej z klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Tczewie została przeprowadzona nieco ponad godzinna prezentacja, na której dzieci poznały w sposób obrazowy bardzo podstawowe zasady fizyki, oraz dowiedziały się trochę o Wszechświecie. Dzieci mogły zapoznać się z budową rakiety, oraz dowiedziały się jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają wynoszone przez rakiety, a latające nad naszymi głowami satelity. Zostało powiedziane trochę o modelarstwie rakietowym oraz nieco większych rakietach budowanych w PTR. Jako modele pokazowe posłużyła rakieta naddźwiękowa Meteor Solid Supersonic, a także model rakiey Focus. Dzieci które na koniec najlepiej odpowiedziały na pytania w nagrodę otrzymały naklejki PTR.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek


17 Marca 2017 roku podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory odbywającego się w Technoparku Pomerania w Szczecinie została przeprowadzona prelekcja "Kosmos na wyciągnięcie ręki". Prelekcja ta obejmowała swoim zakresem bardzo szeroko pojętą misję człowieka w Kosmosie. Została przedstawiona historia polskich rakiet meteorologicznych, oraz obecne starania czynione wewnątrz PTR. Trochę zostało powiedziane także o modelarstwie rakietowym oraz rakietach dużej mocy. Zostały przedstawione najciekawsze misje kosmiczne oraz ich wpływ na naszą dzisiejszą znajomość Wszechświata. Głównym punktem prelekcji było jednak zwrócenie uwagi na przetrwanie rasy ludzkiej w Kosmosie i związaną z tym faktem kolonizacją innych planet. Na przykładzie Marsa została przedstawiona koncepcja Elona Muska (SpaceX) wzbogacona o szczegóły naukowe takiej misji oraz problemy, które napotkają zarówno inżynierów tu na Ziemi, jak i z którymi będą zmagać się astronauci już na Marsie. Częścią techniczną zająłem się ja, natomiast część biologiczno-chemiczną przedstawiła Dagmara Krzysztofiak. Na potrzeby prezentacji studenci PWr z projektu D.R.E.A.M. przygotowali krótki filmik z odpowiedziami na pytania dotyczące ich projektu naukowego, który kilka dni wcześniej został wysłany w locie suborbitalnym w ramach programu REXUS 21. Salę zapełniła głównie ok. 30-osobowa grupa z jednego ze szczecińskich gimnazjów.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek




12 Kwietnia 2017 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki zostały przeprowadzone warsztaty rakietowe pod hasłem "Noc Jurija Gagarina". Warsztaty odbyły się przy Obserwatorium Astronomicznym Gdańskich Szkół Autonomicznych w centrum Gdańska. Wydarzenie rozpoczęła około 20-minutowa prezentacja związana z obchodzonym świętem, zostały przedstawione główne wydarzenia, które miały wpływ na ustanowienie tego dnia właśnie dniem kosmonautyki. Po krótkiej prezentacji około 40-osobowa grupa z pomocą instruktorów zaczęła składać specjalnie przygotowane modele rakiet wyposażone w światła LEDowe umieszczone w głowicy. Zamysł był taki, by starty odbyły się po zmroku, wtedy całość byłaby bardzo efektowna. Niestety (a może stety właśnie ;) ) grupa była bardzo sprawna i warsztaty zakończyły się przed zakładanym czasem, więc starty odbyły się jeszcze za widnego. W niebo poszybowało około 25 modeli. Warsztaty były bardzo udane, chociaż ze względu być może na mały rozgłos wydarzenia przyszło tylko tyle osób (warsztaty planowane były na max. 100 osób). Ekipa instruktorska w składzie Ja, Dagmara oraz Maciek.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

26 Maja 2017 roku podczas Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory odbywającego się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu pod Kielcami odbyła się poraz drugi prelekcja "Kosmos na wyciągnięcie ręki". Poruszała ona dokładnie ten sam zakres tematyczny co ta przeprowadzona w marcu w Szecinie. Tym razem widownią była około 40-osobowa grupa głównie z jednego z kieleckich techników, aczkolwiek znaleźli się również słuchacze spoza grupy zorganizowanej (ok. 10 osób). Po prelekcji odbyły się dwa starty modelu rakiety METEOR 2, po których rakieta została w pełni odzyskana. Ekipa prowadząca tak samo jak w Szczecinie, ja oraz Dagmara. Niestety nie otrzymałem jeszcze zdjęć z prelekcji od organizatorów, ale wrzucę je jeśli dostanę.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Tym samym prelekcja w Podzamczu stała się moją ostatnią rakietową aktywnością w Polsce przed wyjazdem na studia ;). Mam nadzieję że załapię się jeszcze na jakieś starty rakiety Infinity grupy z Wejherowa przed wylotem. W głowie jeszcze wiele projektów, może niektóre z nich uda mi się jeszcze zrealizować ;)

Tyle z mojej strony, dziękuję PTRowi za wsparcie i trzymajcie kciuki, mam nadzieję że będę mógł się w jakiś sposób przysłużyć zdalnie, choćby tutaj na forum :)

Pzdr,
Damian
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Aktywność terenowa Rakietowego Tczewa

Post autor: jaskiniowiec »

Dzięki, Damian. Dobra robota. Jedź na studia, zostań szefem POLSA w przyszłości.
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Aktywność terenowa Rakietowego Tczewa

Post autor: Kacper »

Ooo! :D Kawał dobrej roboty. Powodzenia na studiach! (i nie zapomnij wrócić :wink:)
ODPOWIEDZ