Otwarcie OA w Rzepienniku Biskupim

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Otwarcie OA w Rzepienniku Biskupim

Post autor: jaskiniowiec »

Witam...
Mam przed sobą trudne zadanie. Jak w relacji przekazać taki ogrom wrażeń, jaki był Naszym udziałem. Ale może po kolei
W dniach 6-7 czerwca było oficjalne otwarcie Obserwatorium Astronomicznego w Rzepienniku Biskupim (małopolska, pogórze Ciężkowickie). To projekt małżeństwa Bogdana i Magdaleny Wszołków. Od 1998 budują to obserwatorium, prywatne, z funduszy własnych i sponsorów. Obecnie jest tam duży dom dostosowany do warsztatów, prelekcji oraz dwie kopuły na teleskopy. Do tego dwa radioteleskopy (jeden z Psar, drugi natowski z likwidowanej placówki). W ramach otwarcia PTR miał co nieco pokazać. I pokazał....

DZIEŃ PIERWSZY

1) Warsztaty rakietowe
Przeprowadzono warsztaty rakietowe, dla 26 osób. Sklejanie nadzorowali: jaskiniowiec, Kacper, Paweł Kołodziejczyk. Było ciężko, ale z dziećmi byli rodzice i wszystko poszło w sumie dobrze. Potem starty. Udane... :smile:
IMGP7460.JPG
IMGP7460.JPG (2.58 MiB) Przejrzano 7229 razy
IMGP7434.JPG
IMGP7434.JPG (3.83 MiB) Przejrzano 7229 razy
IMGP7453.JPG
IMGP7453.JPG (1.86 MiB) Przejrzano 7229 razy
IMGP7459.JPG
IMGP7459.JPG (975.18 KiB) Przejrzano 7229 razy
2) Start rakiety "Anihilacja"
Tu było sporo dylematów. Bo nie dało się puścić rakiety na pobliskiej łące, właściciel się nie zgodził. Tak wiec start miał być z tereny obserwatorium. Wiadome było, że raczej nie uda się trafić z lądowaniem na ten w sumie nie aż tak wielki teren. Do tego szybko opadające nawet 1 kilo, to nie w kij dmuchał. A ludzi multum, samochody, dzieci....Decyzja spoczęła w znacznej mierze na Kacprze, bo w końcu jego rakieta. Była możliwość, że się ją straci przy lądowaniu w otaczającym lesie. Ale Kacper po chwili rozterki, dzielnie - "dobrze, startujemy stąd". Stanowisko startowe było za balustradą, spokojne, pewne, odosobnione.
IMGP7469.JPG
IMGP7469.JPG (2.74 MiB) Przejrzano 7229 razy
IMGP7466-1.jpeg
IMGP7466-1.jpeg (358.39 KiB) Przejrzano 7229 razy
Pilot do odpalenia dostał do ręki...Mirosław Hermaszewski. Zrobił jajo, bo odliczył do 0 i...nie nacisnął startu. Potem odliczał jeszcze raz i teraz nacisnął. "Anihilacja" poszła żwawo na ponad 300m kierując się lekko na północ, nad lasy i łąki. Nasz kosmonauta skomentował: "nieźle". Widać wcześniej na imprezach odpalał same pierdzilotki.
vlcsnap-2015-06-09-16h37m51s050.jpeg
vlcsnap-2015-06-09-16h37m51s050.jpeg (642.07 KiB) Przejrzano 7229 razy
Filmik ze startu rakiety

Filmik OSZ

W każdym razie start, lot udany, wyrzucenie spadochronu prawidłowe. Rakieta wylądowała około 30 m od terenu obserwatorium (czyli dość blisko), ale jednak na czubku wysokiej na ponad 20m sosny. Dopiero na drugi dzień udał się ją zdjąć, Kacper robił za wiewiórkę.

3)Test silnika hybrydowego
Odpalony został w hamowni i osłonie silnik hybrydowy taki jak w rakiecie studenckiej. Zagadał ślicznie, zaskoczył ludzi hukiem i ładnym płomyczkiem. Fotek nie mam, bo w całym zaaferowaniu zapomniałem....że mogę robić zdjęcia :smile:

DZIEŃ DRUGI

1)Otwarcie
Poniedziałek był dniem otwarcia oficjalnego. Najpierw msza, nadanie imienia królowej Jadwigi, poświęcenie obiektu, potem oficjalne otwarcie, czyli przecięcie wstęgi. Przecięcie? to niezbyt ciekawe...a może by tak...rakietą?
Taką propozycję dostaliśmy wieczorem dzień wcześniej. A nawet nie mieliśmy kompletnego modelu i zostały Nam tylko 3 silniki...Cóż, ale...warto. więc skleciliśmy model, robiąc głowicę ze stożka papierowego z instrukcji sklejania modelu. Potem Kacper zakleił głowicę taśma przylepną niebieską, by nie było widać druku :smile:. Oki, ujdzie, nie jest źle. Do rakiety doczepiliśmy stary drut z wypalonego zapalnika, wzięliśmy wyrzutnię i poszliśmy na test. W centrum stała wyrzutnia z Anihilacji z doklejonym cienkim drutem na rakietkę "Focus30". Oba końce czerwonej szarfy zostały zaczepione na czubkach drutów wyrzutni. Start i...rewelka, taśma ześlizguje się z drutów, rakieta ciągnie ją równo w górę, wyrzut taśmy hamującej około 3 m nad gruntem. Już wiemy. Da się. I tak zostało to zrobione. I zadziałało pięknie. Chyba pierwszy obiekt w Polsce, który został otwarty nie nożyczkami, a ... rakietą :smile:.
IMGP7542.JPG
IMGP7542.JPG (2.59 MiB) Przejrzano 7229 razy
IMGP7546.JPG
IMGP7546.JPG (3.49 MiB) Przejrzano 7229 razy
IMGP7548.JPG
IMGP7548.JPG (2.71 MiB) Przejrzano 7229 razy
I w sumie to tyle...w sensie rakietowym. Później były programy artystyczne, folk, Prelekcje Michała Hellera, Virgini Timbely, orkietra d eta, chór i...nawet wokalistyka Naszej Agaty.
Ciekawie, serdecznie, ciepło, i... bezawaryjnie. Jako rakietowcy pokazaliśmy klasę!
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Otwarcie OA w Rzepienniku Biskupim

Post autor: rafciodz »

Mi aż gul skacze, że nie byłem. :) Ekstra robota - wasza i organizatorów. Dwie wyjątkowe rzeczy się stały - przecięcie/porwanie wstęgi na otwarcie obiektu no i pierwsza w Polsce rakieta RDM odpalona przez kosmonautę ;) - grubo jak na jeden weekend.
Gratulacje.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Otwarcie OA w Rzepienniku Biskupim

Post autor: jaskiniowiec »

Na Nasz kanał na YouTube wrzuciłem dwa filmiki autorstwa Kacpra.

Start Anihilacji:
https://www.youtube.com/watch?v=cu2HkIzklKA

Oficjalne (rakietowe) otwarcie
https://www.youtube.com/watch?v=268I-ASKOEQ
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Otwarcie OA w Rzepienniku Biskupim

Post autor: Adam »

Hermaszewski odpalił Anihilację. MASAKRA!!! :D:D:D
Świetna robota chłopaki! Dzięki!
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Otwarcie OA w Rzepienniku Biskupim

Post autor: PIOTR »

Otwarcie rakietą, takie rzeczy to tylko w PTR Obrazek
to the open space
ODPOWIEDZ