PTR1 - Pierwsza rakieta Polskiego Towarzystwa Rakietowego

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Awatar użytkownika
adamhog
**
Posty: 46
Rejestracja: piątek, 2 sie 2019, 21:51
Lokalizacja: Kraków

Re: PTR1 - Pierwsza rakieta Polskiego Towarzystwa Rakietowego

Post autor: adamhog »

Kolega zaczął się przegryzać przez teorie flatteru i ze wstępnych obliczeń wynika, że zastosowanie blachy 4mm na stateczniki już by rozwiązało problem. Ale mam lepszy pomysł na wykonanie stateczników, jednak będą wymagały frezowania 3D
Nie wiem czy idziesz tym tropem, ale na stateczniku z płaskiej blachy może dojść do oderwania strugi powietrza od powierzchni metalu - czy nie byłoby korzystniej zrobić statecznik o profilu lotniczym?
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: PTR1 - Pierwsza rakieta Polskiego Towarzystwa Rakietowego

Post autor: stansz »

Rzeczywiście mógł pojawić się flatter Czytałem, że to bardzo niebezpieczne zjawiska.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: PTR1 - Pierwsza rakieta Polskiego Towarzystwa Rakietowego

Post autor: stansz »

Rzeczywiście mógł pojawić się flatter Czytałem, że to bardzo niebezpieczne zjawiska.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
adamhog
**
Posty: 46
Rejestracja: piątek, 2 sie 2019, 21:51
Lokalizacja: Kraków

Re: PTR1 - Pierwsza rakieta Polskiego Towarzystwa Rakietowego

Post autor: adamhog »

Tu jest ciekawy przykład jak może wyglądać trzepotanie stateczników: https://youtu.be/pyct1Pii_cg?t=33
Szymon1978
*
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2018, 15:54

Re: PTR1 - Pierwsza rakieta Polskiego Towarzystwa Rakietowego

Post autor: Szymon1978 »

adamhog pisze: środa, 29 sty 2020, 22:01
Kolega zaczął się przegryzać przez teorie flatteru i ze wstępnych obliczeń wynika, że zastosowanie blachy 4mm na stateczniki już by rozwiązało problem. Ale mam lepszy pomysł na wykonanie stateczników, jednak będą wymagały frezowania 3D
Nie wiem czy idziesz tym tropem, ale na stateczniku z płaskiej blachy może dojść do oderwania strugi powietrza od powierzchni metalu - czy nie byłoby korzystniej zrobić statecznik o profilu lotniczym?
Użycie statecznika o profilu lotniczym przy prędkościach powyżej 2 Ma spowoduje odsunięcie fali uderzeniowej od krawędzi natarcia przez co opór może znacznie wzrosnąć. Dodatkowo za powstającą falą i tak powstaje strefa przepływu turbulentnego, którą można porównać do oderwania.

Czy liczyłeś siłę aerodynamiczną działającą na statecznik? Jaki był rodzaj spoiny? Z tego co wyczytałem to statecznik był spawany do komory(??) więc raczej nie miał żadnych slotów wpuszczonych w korpus? Być może spoina po prostu nie wytrzymała. Flatteru bym tu raczej nie mieszał, ale tez go nie wykluczam.
Awatar użytkownika
RocketScience
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 16 maja 2020, 19:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PTR1 - Pierwsza rakieta Polskiego Towarzystwa Rakietowego

Post autor: RocketScience »

Witam, dostałem info od Zarządu że trwa budowa rakiety PTR. Jako że zostałem jednym z Was oficjalnie jako "wspierający" więc chciałem zaoferować pomoc jakąkolwiek w budowie rakiety. Dysponuję w swoim miejscu pracy dużym zapleczem produkcyjno warsztatowym wraz z maszynami do obróbki stali więc może coś potrzebujeMY :)

Na jakim etapie jest konstrukcja, co już fizycznie jest i co potrzeba konkretnie by posunąć prace do przodu ? Chciałbym się pojawić na hamowni podczas testów silnika więc tez proszę o info.

Pozdrawiam
Rocket Science z Gdanska
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: PTR1 - Pierwsza rakieta Polskiego Towarzystwa Rakietowego

Post autor: Kacper »

Hej! Witamy na forum :D

Stan na dziś wygląda tak: Po nieudanym ostatnim locie musimy odbudować konstrukcję już z uwzględnieniem poprawek. Ponad 50% części jest w stanie nienaruszonym i nadają się do wykorzystania w nowej konstrukcji. Z głównych prac do wykonania jest:
-Obróbka nowej rury korpusowej długość 4,5m fi120mm - wyrównanie krawędzi i wiercenie szyków otworów do mocowania dyszy, dennicy górnej zbiornika i wręg odzysku.
-Dokładny projekt profilu stateczników i frezowanie 3d (tu już mamy obmyślony dokładny plan jak pozbyć się całkiem spawania i zrobić je kilkukrotnie mocniejsze).
-Nowa głowica z dodatkową warstwą izolacji.
-Odbudowa przedziału elektroniki w głowicy.

Z rzeczy, które działają można powiedzieć ze mamy:
Silnik, zawór główny, sterowanie zaworem, dennice zbiornika, spadochrony, wraz z olinowaniem.

Najbliższy termin poligony na, który możemy próbować przygotować rakietę do startu wypada w lipcu.
W między czasie przydałoby się wykonać również test statyczny rakiety w całości na pionowej hamowni w Rzepienniku Biskupim żeby zebrać dokładniejszą charakterystykę silnika niż ta na zbiorniku zastępczym podpiętym wężem na hamowni poziomej w Gdyni.
Awatar użytkownika
RocketScience
Nowy
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 16 maja 2020, 19:31
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PTR1 - Pierwsza rakieta Polskiego Towarzystwa Rakietowego

Post autor: RocketScience »

Ok, w razie czego proszę o kontakt, będę czekał na dalsze info :)
Awatar użytkownika
Vigoniusz
****
Posty: 220
Rejestracja: środa, 20 cze 2018, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: PTR1 - Pierwsza rakieta Polskiego Towarzystwa Rakietowego

Post autor: Vigoniusz »

Kacper, jak Kraków może w czymś pomóc to zgłaszam się, daj znać.
Space is hard.
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: PTR1 - Pierwsza rakieta Polskiego Towarzystwa Rakietowego

Post autor: Kacper »

Dzięki za zainteresowanie tematem. :D

Wsparcie Krakowa na pewno będzie potrzebne przy teście w Rzepienniku.

Trzeba się zastanowić jakie prace można rozdzielić i jakimi dysponujemy możliwościami. Postaram się przygotować dokładniejszą rozpiskę co jest do zrobienia.

Przychodzi mi też na myśl, że brakuje nam całej oprawy do tego projektu, można by pomyśleć o rzeczach związanych z grafiką, obróbką wideo, stroną projektu, informowaniem o postępach, może też poszukać sponsorów.
ODPOWIEDZ