porównanie paliw....

Awatar użytkownika
malyro
PROFI
Posty: 154
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków

porównanie paliw....

Post autor: malyro »

Witam
Fotka ze znanego programu w TV
...Uliczne eksperymenty

interesujący nas rakietowców materiał gdzie autorzy starają się przybliżyć "gawiedzi"jak rodzaj zastosowanego paliwa wpływa na działanie hybrydowego silnika rakietowego.Cztery odpalenia z zastosowaniem różnych paliw i ich wyniki.pzdr.
Załączniki
ue4pr.jpeg
ue4pr.jpeg (69.53 KiB) Przejrzano 7365 razy
Ostatnio zmieniony środa, 9 lis 2016, 19:33 przez malyro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: porównanie paliw....

Post autor: Tofifi »

Prawdę mówiąc to zaskoczył mnie wynik testu. Sądziłem, że najwyższe prędkości uzyskają kolejno: 1)Parafina 2)Drewno 3)Plastik 4)Aluminium. :roll:

Wyszedłem z założenia, że parafina szybko się podgrzewa, zamienia w pary i dzięki temu lepiej reaguje z utleniaczem, natomiast drewno i plastik trudniej reagują z utleniaczem i potrzebują dużo energii do podgrzania. Iddąc za ciosem lepiej budować hybrydy na bazie N2o i wałka do ciasta niż topić wosk..?
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: porównanie paliw....

Post autor: placydo »

Prowadzący powiedział, że plastik i wosk wypadają na papierze lepiej ale spaliły się szybko.

Wyobraźmy sobie taką sytuację z rakietą na paliwo ciekłe.
Wodór (hydrogen) - niech będzie woskiem albo plastikiem
Nafta (kerosene) - niech będzie drewnem

I teraz prowadzący przeprowadza znowu eksperyment i wyglądałby on tak:
Tankuje 1/3 zbiornika paliwa wodorem.
Tankuje do pełna zbiornik naftą.

Po czym rzuca stwierdzenie - nafta jest lepsza bo rakieta osiągnęła większą prędkość!!!

P.S. Na hybrydach się nie znam. Mój wywód odnosi się do informacji pozyskanych z filmu.
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: porównanie paliw....

Post autor: Tofifi »

Jestem tego samego zdania - mało rzetelny eksperyment.
Swoją drogą to zafascynował mnie sposób instalacji paliwa:
1)Ziarno było wrzucane ot tak luzem - nie widać aby ciasno wchodziło w osłonę termiczną.
2)W przypadku filii aluminiowej, to o ile wkładali tam rolkę folii, to paliwem była raczej kartonowa tuleja.
3)Ziarno z plastikowej deski - kilka cienkich krążków zamiast jednego długiego walca?

Ten materiał chyba celowo został tak pocięty i zaprezentowany żeby było "żywiej"...
ODPOWIEDZ