Pomocy - jak ma się wydostawać spadochron ?

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
listek301291
*
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 19 lis 2012, 18:32

Pomocy - jak ma się wydostawać spadochron ?

Post autor: listek301291 »

Jestem na tym etapie budowy rakiety w którym muszę zdecydować jak ma się wydostawać spadochron . Moja rakieta ma 43 mm średnicy długość korpusu to 60 cm , silnik zajmuje 24 cm . Przeszukując fora ,zdjęcia nie wiem jak zrobić od strony mechanicznej wyrzucanie spadochronu . Rakieta będzie zaopatrzona w Uws5 , wyrzut spadochronu odbywać się będzie za pomocą PCZ , nie wiem czy po prostu zrobić wkładkę do rakiety z Uws'em nie dzieląc korpusu na 2 części czy podzielić korpus i jakoś to zrobić . Podpatrując zdjęcia nie znalazłem niestety żadnego opisu jak wykonać taki system czy ładunek miotający ma być od strony Uws'a czy od strony głowicy a może jeszcze inaczej czy ktoś mi pomoże ?? mile widziane jakieś rysunki poglądowe zdjęcia
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pomocy !

Post autor: jaskiniowiec »

Najprościej to wyrzucić spad przez głowicę. UWS5-51 daje możliwość obsługi zdalnej, czyli obsługa jest możliwa z zewnątrz bez klapki w korpusie.
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pomocy !

Post autor: rafciodz »

Nie wiem czy aby dokładnie szukałeś? Opisów jest sporo, zdjęć też.
Zrób sobie tak - licząc od góry : głowica, spadochron z liną, uws, kapsel ochronny przed działaniem prochów systemu odzysku, pcz, przekładka, silnik. Wypychana głowica to najprostsze rozwiązanie.
Z dzieleniem korpusu jest tak, że należy potem utrzymać sztywność konstrukcji. Więcej z tym zabawy ale na początek lepiej nie komplikować sobie sprawy.

Pytanie - co to za silnik 24 cm długości?
Free Your Mind
listek301291
*
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 19 lis 2012, 18:32

Re: Pomocy - jak ma się wydostawać spadochron ?

Post autor: listek301291 »

Silnik własnej konstrukcji na paliwo kno3 + glukoza z rurki pcv 3/4" . Jeśli dobrze zrozumiałem to Uws jest nad komorą silnika , następnie jest zatyczka , następnie Uws, nad nim PCZ , następnie korek i spadochron jak na obrazku
Załączniki
układ podzespołów w rakiecie
układ podzespołów w rakiecie
bez tytułu.JPG (9.81 KiB) Przejrzano 10557 razy
listek301291
*
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 19 lis 2012, 18:32

Re: Pomocy - jak ma się wydostawać spadochron ?

Post autor: listek301291 »

chyba dobrze zrozumiałem
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Pomocy - jak ma się wydostawać spadochron ?

Post autor: ArturroKRK »

Wygląda to dość sensownie. Pamiętaj o odpowiednim zamocowaniu UWS'a w rakiecie ( w osi pionowej rakiety :smile: )


I jeszcze sprawa - zrób jakąś solidną przegrodę między silnikiem a UWS'em. Tak na wszelki wypadek, gdyby silnik miał wybuchnąć, lub gdyby wywaliło zatyczkę - ocalisz elektronikę :)
listek301291
*
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 19 lis 2012, 18:32

Re: Pomocy - jak ma się wydostawać spadochron ?

Post autor: listek301291 »

uws będzie zamontowany w mocnej ramie ze sklejki i rurki elektroizolacyjnej będzie wkładany do rakiety i uruchamiany przez małą klapkę myśle że to dobre rozwiązanie
KKFR
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2022, 14:20

Re: Pomocy - jak ma się wydostawać spadochron ?

Post autor: KKFR »

Od pewnego czasu zastanawiam się jak zamocować spadochron w modelu rakiety który jest wyrzucany z rakiety poprzez wybuchu nie może być zamocowany na przegrodzie dzielącej komorę z mechanizmem inicjującym z komorą ze spadochronem ponieważ tam znajduję się wata strzelnicze mająca wyrzucić spadochron i podczas jej wybuchu linka od spadochronu mogła by się uszkodzić lub zapalić.
Awatar użytkownika
Bdabrowski
***
Posty: 127
Rejestracja: wtorek, 30 paź 2018, 19:29
Lokalizacja: Białystok, Warszawa

Re: Pomocy - jak ma się wydostawać spadochron ?

Post autor: Bdabrowski »

KKFR pisze: niedziela, 4 gru 2022, 21:52 Od pewnego czasu zastanawiam się jak zamocować spadochron w modelu rakiety który jest wyrzucany z rakiety poprzez wybuchu nie może być zamocowany na przegrodzie dzielącej komorę z mechanizmem inicjującym z komorą ze spadochronem ponieważ tam znajduję się wata strzelnicze mająca wyrzucić spadochron i podczas jej wybuchu linka od spadochronu mogła by się uszkodzić lub zapalić.
Jak najbardziej możesz zamocować linę obok ładunku miotającego. Musisz tylko użyć np. liny kewlarowej która się nie pali i jakiejś osłonki np. z nomexu. Ja tak robiłem, dużo ludzi tak robi i nie ma problemu
I took ballistics in school. Fascinating subject. Things go up, things go down.
Awatar użytkownika
malyro
PROFI
Posty: 154
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomocy - jak ma się wydostawać spadochron ?

Post autor: malyro »

cyt: Podpatrując zdjęcia nie znalazłem niestety żadnego opisu jak wykonać taki system czy ładunek miotający ma być od strony Uws'a czy od strony głowicy .... Co narzuca sposób wykonania
- wygoda obsługi (wymiana i uzbrojenie ład.miotającego,baterii itp.)
- rozkład masy podzespołów (wyważenie modelu)
- zdolności manualne konstruktora i chęci "zabawy" :D (spasowanie np.kilku łączników) itd.
W sieci można znaleźć przykłady - choć wydaje mi się że kilkanaście lat temu było tego więcej.Na forum też wcięło sporo zdjęć zwłaszcza tych podlinkowanych do bezpłatnych serwisów hostingowych.

Na fotce nieskomplikowana rakietka która poleciała na ROS-ie 40.z opóźniaczem pirotechnicznym.Łączniki i osłona spadochronu (przed gazami) rurka ze "srajtaśmy"wypełniona pianką montażową.Korpus był zwijany pod średnicę łączników.
pzdr.
https://www.forum.rakiety.org.pl/viewtopic.php?t=3055
rakieta-Eryczekm.jpg
rakieta-Eryczekm.jpg (238.46 KiB) Przejrzano 959 razy
ODPOWIEDZ