Mini-komputerek

Aparatura pokładowa, układy pomiarowe i wykonawcze.
Templarious
*
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 11 lut 2012, 14:30
Kontakt:

Re: Mini-komputerek

Post autor: Templarious »

Po pierwsze bardzo mi miło ze jest tak duze zainteresowanie takim projektem ;)Zatem jestem z Warszawy , Praga Południe

Oczywiscie moge dodac zyroskop 3 osiowy i spróbuję jeszcze raz zmniejszyc płytkę.

zakres pomiaru akcelerometru mma7455l to 2,4 lub 8 G . ( i tutaj prosze o opinie bo przeciązenia są chyba większe , wiec trzeba bedzie ewentualnie zmienic akcelerometr )

co do osobnej płytki z wyswietlaczem własnie dzisiaj zabieram się za układanie tego na płytce . wyswietlacze kupuje "przez kumpla" w cenie 48 zł , nie mam narazie zadnego pdfa ani danych o nim poza wielkoscią 2,2 cala bo dopiero od tygodnia gdzies zajmuje się tym projektem.

z tego co wiem , żyroskopy są dość drogie , nawet po 120 zł..

Mysle ze przez ten nadchodzący tydzien ułoze płytke z wyswietlaczem , powiem mniej więcej jakie są jej koszty wyprodukawnia , dodam zyroskop 3 osiowy , przebuduje jeszcze raz płytkę oraz napisze w "centrum wymiany" .
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mini-komputerek

Post autor: rawsock »

Rozumiem że z tym wyświetlaczem to będzie osobna wersja? Do testów dobre, ale do finalnej wersji raczej nie będzie się wysyłać z wyświetlaczem więc lepiej to mieć w dwóch osobnych wersjach, tak mi się wydaje.
Przypomniało mi się jeszcze parę rzeczy. Dodałbym wyjście na miniaturowy buzzer do puszczania heartbeat-ów przed startem i po wylądowaniu. Można też dać jakieś wyjście do sterowania kamerami, ale tutaj już nie wiem jakie są standardy. Przydałby się RTC, bo jeżeli nie ma to timestamp-y bazujące na cyklach uC będą się rozjeżdżać w czasie. No i można by dodać obsługę odbiornika GPS po RS232 (tekstowo NMEA) i wysyłanie fixów przez modem/telefon GSM (np. SMS komendami AT) - chociaż być może to powinno być na osobnej płytce w celu zapewnienia bezpieczeństwa odzyskania. Nie wiem jakie chłopaki mają doświadczenia praktyczne.
Prawdopodobnie trzeba też unikać stosowania elementów mechanicznych typu potencjometry czy przełączniki, bo przy takich obciążeniach to mogą się przestawiać / przełączać.
A jak by jeszcze można było konfigurować wszystkie parametry po RS232 albo po software-owo emulowanym USB, bez potrzeby wgrywania nowego oprogramowania na uC to już w ogóle bajka by była :). Jak byś wystawił specyfikację to bym nawet mógł strzelić jakieś GUI na PC do konfiguracji tego.
Sebastian
Templarious
*
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 11 lut 2012, 14:30
Kontakt:

Re: Mini-komputerek

Post autor: Templarious »

Hmm co do ekranu to oczywiscie ze tak, osobna płytka , przyciski itd .
Specjalnie pady tu u góry na płytce są po to , aby mozna było tą płytke wsunąc w inną i symulowac lot .

to jest wersja beta zatem inne rzeczy typu gps itd to nie ma problemu . Wiem ze gps mozna łatwo podłączyc pod uC
wyjscie na rs232 albo na usb to równiez nie problem . co do wyjscia na buzzer --> przeciez jest buzzer który ułatwia lokalizacje rakiety :p

Kolejną rzeczą kamery i system gsm ( komendy przez sms ) to juz dosyc skomplikowana sprawa. co do timestampów - jest rezonator kwarcoy 32,768 khz który ładnie odmierza czas z duza dokladnościa .

hmm.GUI byłoby bardzo przydatne , sam studiuje obecnie informatyke , automatyke i robotyke - oba kierunki dziennie.

Mysle ze jak początek taka płytka obecna + zyroskop 2 lub 3 osiowy to juz bardzo elegancka sprawa.

Przypomniało mi się cos odnosnie sms , fixow itd. na karcie sd moze byc plik konfiguracyjny , wyjmujesz wpinasz do kompa i piszesz co ma byc , co nie , albo jeszcze inne cuda :p
Templarious
*
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 11 lut 2012, 14:30
Kontakt:

Re: Mini-komputerek

Post autor: Templarious »

Przypomniały mi się kolejne rzeczy :

w GUI pewnie potrzebowałbym pomocy , a układ nie posiada zadnych mechanicznych rzeczy . zastanawiam się czy zastosowac ukladzic mały i prosty który zabezpieczy elementy przed elektrostatyką i suchym powietrzem bo nawet na palcach moze zgromadzic się 2 tys v jak jestesmy naelektryzowani : p
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mini-komputerek

Post autor: rawsock »

No fakt może to i nawet lepiej plikiem konfiguracyjnym na karcie SD. Wtedy to nawet GUI nie potrzeba, wystarczą opisy parametrów w komentarzach.
Co do GSM to zależy od modemu/telefonu. Jeżeli weźmie się taki który działa w trybie RS232 to zwyczajnie można do niego rozmawiać tekstowymi komendami AT bezpośrednio z uC, łącznie z wysłaniem SMSa. Nawet nie trzeba konwertera stanów logicznych bo z telefonu idzie TTL (producenci wrzucają konwertery w kable telefon-PC).
Sebastian
Templarious
*
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 11 lut 2012, 14:30
Kontakt:

Re: Mini-komputerek

Post autor: Templarious »

Okej zatem bedę na bieząco informowac jak idą prace , bede wrzucac zdjęcia itd. Postaram się to wszystko zrobic w tym nadchodzącym tygodniu :).

* co do gsm to bardzo mnie zaciekawiłes... pomysle nad tym : )
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mini-komputerek

Post autor: rawsock »

Zapomniałem o najważniejszej rzeczy - miejsce na czujnik ciśnienia.
Sebastian
Templarious
*
Posty: 28
Rejestracja: sobota, 11 lut 2012, 14:30
Kontakt:

Re: Mini-komputerek

Post autor: Templarious »

Czujnik cisnienia po przeciwnej stronie niz atmega . Atmega jest na czerwonej stronie , czujnik po drugiej ( niebieska. ) moge dac screena :wink: .

dla przypomnienia to jest bmp085 czujnik.
Awatar użytkownika
rawsock
****
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 11:59
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mini-komputerek

Post autor: rawsock »

Aaa, no to ok :)
Sebastian
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Mini-komputerek

Post autor: jaskiniowiec »

Zapotrzebowanie na komputerki pokładowe jest. Dobrze, ze powstają konstrukcje polskie i to w różnych wariantach i wykonaniach. Czekamy na prototyp.
ODPOWIEDZ