Warunek stabilności -jeszcze raz...

Stateczność i inne zjawiska występujące podczas lotu
Awatar użytkownika
Daniel
***
Posty: 140
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:32
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Warunek stabilności -jeszcze raz...

Post autor: Daniel »

A co jeśli rakieta ma też dodatkowe boostery po bokach ? Uwzględnia się je jakoś czy są one pomijane i wliczane do środka ciężkości ?
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Warunek stabilności -jeszcze raz...

Post autor: rafciodz »

Cześć,
Adam super to opisałeś. Ostatnio w modelarni chłopaki zaczynają również budować modele szybowców, odnawiają ze starej mod. lotniczej samoloty. Znalazłem tam trochę literatury i bardzo się zdziwiłem gdy przeczytałem o wędrującym środku parcia...
Okazuje się, że jest to zjawisko normalne i występuje wraz ze zmianą kąta natarcia płatów modeli. Jestem niemal na 100% pewien, że zjawisko występuje i u nas. Zakres tego ruchu jest zapewne mniejszy ale na pewno jest.

Daniel - wszystko co ma wpływ na lot modelu się wlicza. Boostery również, tak samo jak prowadnice, kamery zaczepy itd. itp.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
PIOTR
PROFI
Posty: 933
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Warunek stabilności -jeszcze raz...

Post autor: PIOTR »

Doszliśmy do sedna sprawy.
Adamzwróć uwagę, że pisałem o spełnieniu warunku stabilności (tylko). Jeżeli odejmiesz zapas bezpieczeństwa uzyskasz gołą zasadę, która pomimo, że jest spełniona może być nie skuteczna. To właśnie chciałem pokazać. Stałe pytanie z warsztatów: ile kalibrów ... żeby było ok? Tofifi zadał identyczne w trudniejszym przypadku wielu średnic. Według mnie (z obserwacji) w procesie szkolenia istotne jest zrozumienie
1. czym jest stabilizacja, skąd się bierze i po co – warunek ŚC < ŚP
2. oraz jej skuteczność – ile kalibrów dla powstania momentu prostującego
PIOTR pisze:wszyscy koncentrują się na środku ciężkości (namacalny, fizyczny), który można modyfikować przesuwając elementy pokładowe (masy wewnętrzne) a nie na środku parcia (obliczeniowy, niewidoczny) który jest jeden i niezmienny dla danej geometrii.
Adam pisze:Znów się nie zgadzam. Do tego właśnie służą programy typu OpenRocket czy SpaceCad aby ustalić geometrię modelu dla danych mas. Może jestem wyjątkiem (nie sądzę) ale programy zawsze służą mi do obliczenia powierzchni stateczników a nie tego, ile masy trzeba dołożyć do głowicy żeby model nie fikał koziołków.
Tak jest w przypadku kiedy projektujesz rakietę od podstaw. Kiedy robisz model redukcyjny „posiadasz” geometrię.Tak czy siak wszystko sprowadza się do punktu widzenia oraz zapasu bezpieczeństwa. Adam gratuluję łopatologiiJ
------------
PS1 W rozważaniach trzeba uwzględnić przesunięcie ŚC do przodu podczas lotu ponieważ wypala się paliwo w silniku czyli rakieta traci masę za ŚP.
PS2 Najlepszym programem według mnie jest rasaero.
to the open space
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 828
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Warunek stabilności -jeszcze raz...

Post autor: Tofifi »

Jeżeli chodzi o rasaero to tam niestety nie da się narysować modelu o wielu średnicach, a w openrocket nie dowierzam, bo dla czego talia np zejściowa ma zmniejszać warunek stabilności?

Czy ktoś może mi łopatologicznie opisać wzór za pomocą którego ręcznie wyliczę ŚP, tak aby porownać go z openrocketem?
Awatar użytkownika
rafciodz
****
Posty: 1237
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Gdynia

Re: Warunek stabilności -jeszcze raz...

Post autor: rafciodz »

Tofik literatura :



http://forum.rakiety.org.pl/topic142.html -

MR i TL - wszystko wyjaśnione.
Free Your Mind
Awatar użytkownika
donPedro
***
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 19:00
Lokalizacja: Rzeszów Polska

Re: Warunek stabilności -jeszcze raz...

Post autor: donPedro »

E voila!
Jak to ze statecznościa jest. Te pół kalibra wydaje mi się to jest taki minimalny zapas stateczności. Musiałem sobie przypomnieć przedmiot "Mechanika Lotu": ze studiów ;)
stateczność rakiety wzory.gif
stateczność rakiety wzory.gif (10.91 KiB) Przejrzano 9297 razy
Jezeli sytuacja nie jest z gatunku katastroficznych (a jeżeli jest,to po co badać stateczność?) to w równaniach można pominąć człony od oporu. Zakładamy małe wartości kąta natarcia (odchylenia) więc wartości współczynników oporu są bardzo małe.
stateczność statyczna rakiety.jpg
stateczność statyczna rakiety.jpg (112.36 KiB) Przejrzano 9297 razy
Pozdrawiam,
Piotr
Piotr M. Strzelczyk
Awatar użytkownika
donPedro
***
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2018, 19:00
Lokalizacja: Rzeszów Polska

Re: Warunek stabilności -jeszcze raz...

Post autor: donPedro »

Na stronie 19 są wzory podobne do moich. Dla miłośników języka Moilera.
http://ftp.demec.ufpr.br/foguete/biblio ... grphie.pdf
Piotr M. Strzelczyk
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Warunek stabilności -jeszcze raz...

Post autor: jaskiniowiec »

Podejrzewam, że opadanie rakiety "na płask" i związane z tym nieodpalenie KMZtów jest związanie właśnie z kątem natarcia, z oderwaniem się strug. Bo zdarzało się, ze rakiety teoretycznie dość stabilne nie potrafiły się przekierować dziobem w dół. Główna przyczyna to moim zdaniem najczęściej zbyt mała prędkość na pułapie...
ODPOWIEDZ