Pan Stanisław, czyli szkoła w kosmosie.

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Pan Stanisław, czyli szkoła w kosmosie.

Post autor: jaskiniowiec »

Witam
Trudno będzie opisać tak dużo na raz. Powiem tyle: bocznymi drzwiami PTR niejako "znalazł się " na wysokości...33km. Trochę w inny sposób, bo balonowo, a nie rakietowo. Ale po kolei...

Życie to ciąg powiązanych zjawisk. Nigdy nie wiadomo, gdzie co zaprowadzi. Po konferencji "Meet the space" zorganizowanej w Krakowie, odwiedziłem pomysłodawczynię i głównego organizatora, Panią dr. Agatę Kołodziejczyk. Osóbka ta okazała się być niesamowicie żywiołowym stworzonkiem, z entuzjazmem dziecka i wiedzą naukowca. Zaprezentowałem bliżej PTR (zajęło to 2 godziny - wszak mamy już dorobek). Agata z kolei zdradziła się z pomysłem wysłania próbek biologicznych do stratosfery. I tu zadeklarowałem pomoc, bo przecież będzie potrzebna jakaś gondola, a My mamy w Krakówku jakieś możliwości. Tak więc ja (koncepcja) oraz Adam i Kacper (wykonanie) doprowadziliśmy do powstania dwóch kapsuł balonowych. Zadanie wbrew pozorom nie było tak łatwe. Konstrukcja musiała być bardzo lekka (limit 300gram), dodatkowo trzeba było testować materiały na obecność próżni i temperatury do -60 stC. Ale to wszystko przydatne pod kątem naprawdę wysokich lotów rakietowych. Tak więc jest progress. Zasada była taka: do stratosfery ma polecieć kilkadziesiąt ependorfów, czyli malutkich pojemniczków-próbówek z tworzywa.
IMGP4623.JPG
IMGP4623.JPG (211.61 KiB) Przejrzano 8808 razy
Wszystkie one mają być wystawione na działanie warunków zewnętrznych, konkretnie to temperatury i promieniowania. Ciśnienie było stałe, bo to były hermetyczne ependorfy z uszczelkami gumowymi. Jednocześnie kapsuła ma być lekka, wytrzymała i zabezpieczyć te ependorfy przed uszkodzeniem podczas lądowania. Koncepcja która zwyciężyła podczas burzy mózgów u Kacpraw firmie, to szpulka z prętami a'la globus. Brzmi odjazdowo, ale jedno zdjęcie wyjaśni wszystko:
IMGP4679.JPG
IMGP4679.JPG (218.04 KiB) Przejrzano 8808 razy
Pręty to gotowce włóno węglowe - epoksyd, materiał szpulki to EPP, do tego dwia ażurowe zamknięcia z drutem przez środek, oraz rura z poliestru z otworami wyciętymi na ependorfy. Wykonanie team Adam - Kacper, częściowo z użyciem CNC. Wykonane zostały dwie takie kapsuły, na misje dzienną i nocną. Lot balonem odbył się za sprawą fundacji "Copernicus projekt". Znana sprawa. Teren startu to obserwatorium astrogeodynamiczne CBK w Borówcu, między Poznaniem a Kurnikiem, koło wsi Robaczewo. Całość akcji była powiązana z projektem edukacyjnym "Pan Stanisław", czyli szkoła w kosmosie. Kilka linków:
1) 2) 3)
W ramach impezy, odbyły się równiez warsztaty modelarskie poprowadzone przez Piotra Sewastianika. Wystartowało kilkadziesiąt modeli. Na koniec warsztatów poleciała, jak zwykle niezawodna, "Anihilacja". Dzień była bardzo intensywny. Jak już było ciemno, poleciała pierwsza w Polsce (?) nocna misja balonowa. Podjęto próby lokalizacji balonu poprzez wykorzystanie odbłyśnika w gondoli, oraz silnego, zielonego lasera stacji astrogeodynamicznej CBK.
Było niesamowicie. Imprę obsługiwali rakietowo:Piotr, jaskiniowiec, Adam, Kacper.
A TERAZ LINK DO ZDJĘĆ
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Pan Stanisław, czyli szkoła w kosmosie.

Post autor: verex »

No i elegancko! Gratulacje :)
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pan Stanisław, czyli szkoła w kosmosie.

Post autor: jaskiniowiec »

Polecam jeszcze FILMOWĄ RELACJĘ z wydarzenia
wrx
****
Posty: 227
Rejestracja: sobota, 22 lut 2014, 20:15
Lokalizacja: Siedlce

Re: Pan Stanisław, czyli szkoła w kosmosie.

Post autor: wrx »

Chyba się popłacze....
„Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi” A. Einstein.
Copernicus
**
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Pan Stanisław, czyli szkoła w kosmosie.

Post autor: Copernicus »

Witajcie,

muszę pochwalić konstrukcję i wykonanie.
Wasze gondole dały radę ;-)

Co do lotu nocnego, to nie wiem czy nie był to na razie pierwszy i jedyny taki lot (legalny) na świecie.
Nie pamiętam takiego przedsięwzięcia, a śledzę to co się dzieje na świecie w tym temacie.
Generalnie nie wydaje się zgody na loty balonów wolnych bezzałogowych po zmroku.

Miło było spotkać ekipę PTR po raz kolejny.

pozdrawiam,

Maciej Jakimiec
Copernicus Project
Awatar użytkownika
jaskiniowiec
Administrator
Posty: 2379
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pan Stanisław, czyli szkoła w kosmosie.

Post autor: jaskiniowiec »

Myślę, że dla Nas możliwość stworzona przez cały zespół ("Pan Stanisław", Copernicus Project", Agata K.) była dużą okazją na popróbowanie czegoś nowego. Dla potrzeb gondoli testowaliśmy materiały, elektroniką w warunkach zbliżonych do stratosfery. Skorzystaliśmy z liofilizatora, który daje wysoką próżnie i ma spirale chłodzącą o temp.nawet -83 stC. Pewnym rozczarowaniem była bateria LiSOCl2, która katalogowo ma działać do -60stC, a najprawdopodobniej po schłodzeniu spadła jej tak wydajność prądowa, że elektronika się wyłączyła (w pierwszym locie na około 10km przy -20stC, w drugim na około 12km przy temp _17stC). Miałem inne baterie, w tym te paluszki Litowe, ale dbałość o masę spowodowała użycie tych a nie innych ogniw. W najbliższym czasie zrobimy profil zasilania przzy spadku temeperatury, będziemy wiedzieć czy to wysiadło ogniwo, czy też elektronika. Doświadczenie zdobyte przy tych lotach balonowych przełożą się na lepsze efekty w przyszłości, bo jestem przekonany, ze miniemy granicę 10km pułapu Naszymi rakietami. Jak dobrze pójdzie, może już w kwietniu 2015. rakieta czeka, kwestia tylko poligonu.
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pan Stanisław, czyli szkoła w kosmosie.

Post autor: Kacper »

Trochę nie w ten sposób co byśmy chcieli ale konstrukcje PTR już regularnie latają do stratosfery :grin:
Kapsuła zbudowana przez nas poleciała niedawno w kolejnej misji balonowej o nazwie JADE. Eksperyment został zgłoszony do międzynarodowego konkursu w którym zajął pierwsze miejsce. Mamy swój mały wkład w sukces :smile: tutaj więcej informacji: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... sfery.html
ODPOWIEDZ