LRE kwiecień 2019.

Polskie Towarzystwo Rakietowe - wstąp i legalnie odpalaj Rakiety Dużej Mocy
tadeusz
PROFI
Posty: 396
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Poznań

LRE kwiecień 2019.

Post autor: tadeusz »

Przypadkiem zajrzałem na stronę PTR i dowiedziałem się o LRE i planowanym konkursie "APOGEUM".
Moglibyście wrzucać o tym jakąś wzmiankę na forum.
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: LRE kwiecień 2019.

Post autor: stansz »

A ja mam pytanie.
Jak zaawansowana musi być rakieta, żeby wybrać się z nią na LRE? Pozdrawiam
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Adam
Supersonic PROFI
Posty: 395
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: LRE kwiecień 2019.

Post autor: Adam »

Witam.
Po pierwsze, planowany termin wiosennego LRE to 13-14 kwietnia. W Planie Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi wkradł się błąd i zostaliśmy wpisani trzy razy na październik a ani razu na wiosnę, jednak dzwoniłem do CSAiU i dostałem ustne potwierdzenie, że to jakiś błąd i możemy składać dokumenty jak co roku o kwiecień. Kwiecień jest jednak też dość problematyczny - poligon jest zajęty do 9go, mamy więc weekend 13-14, następny (20-21) to już Wielkanoc a jeszcze następny (27-28) to weekend łączący się z długim weekendem. Można również spróbować przenieść imprezę na maj ale o tym nie rozmawiałem jeszcze z władzami poligonu i nie wiem czy się da. Reasumując - jesteśmy jeszcze w trakcie ustalania terminu.
Kolejne novum w Planie to opłaty. Do tej pory korzystaliśmy nieodpłatnie z dostępu do poligonu i koszty realizacji imprezy były niewielkie (wysyłanie dokumentów, zabezpieczenie medyczne, wyjazd w celu podpisania notatki uzgodnień itp.), tym razem zawarte są w Planie opłaty. Całość wygląda intrygująco, bo nie zostało sprecyzowane komu i za co dokładnie trzeba zapłacić. Koszt nie jest bardzo wygórowany - rzędu 1500zł ale przy naszym skromnym budżecie jest to kwota odczuwalna. Musimy przyjrzeć się tym opłatom i ich podstawie prawnej. Jeśli płacenia nie uda się uniknąć, będziemy rozważać podwyższenie opłat startowych.

Jeśli chodzi o konkurs, to w rzeczy samej, planujemy zorganizować małe współzawodnictwo, aby "rozruszać" konstruktorów :D
Formuła jest tak zrobiona, że praktycznie każdy może wystartować (i wygrać :!: ).
Nie ma sensu pisać tu jeszcze raz tego samego więc podklejam linka:
http://www.rakiety.org.pl/uwaga-konkurs/
W newsie jest też regulamin, który opisuje warunki i zasady.
stansz pisze: piątek, 1 mar 2019, 16:50 Jak zaawansowana musi być rakieta, żeby wybrać się z nią na LRE?
Nie ma minimalnych wartości - rakieta ma być zdolna do lotu :wink:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: LRE kwiecień 2019.

Post autor: Kacper »

LRE prawdopodobnie odbędzie się w terminie 27-28 kwietnia. Wcześniej poligon jest zajęty.
Szymon1978
*
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2018, 15:54

Re: LRE kwiecień 2019.

Post autor: Szymon1978 »

Kacper skąd informacja o LRE w dniach 27-28 kwietnia, bo w planie współpracy z wojskiem na 27.04 na poligon w Drawsku wpisany jest wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa?
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: LRE kwiecień 2019.

Post autor: placydo »

Adam pisze: sobota, 2 mar 2019, 22:58 Nie ma minimalnych wartości - rakieta ma być zdolna do lotu :wink:
I lądowania
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: LRE kwiecień 2019.

Post autor: Kacper »

Szymon1978 pisze: poniedziałek, 1 kwie 2019, 19:51 Kacper skąd informacja o LRE w dniach 27-28 kwietnia, bo w planie współpracy z wojskiem na 27.04 na poligon w Drawsku wpisany jest wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa?
Taki termin wyznaczyło nam wojsko jako pierwszy możliwy do wykorzystania w tym roku, zapasowy termin mamy na 11-12 maja. Jeśli terminy się pokrywają to super, będzie okazja wspólnie polatać. A będzie się działo! :D

Zaplanowane loty:
Holandia: 2-stopniówka, pierwszy stopień by Deelman, drugi to GIGA III by Jurian - Planowany pułap 15km.
Austria: rakieta The Hound konstrukcji studentów z TU Wien Space Team, planowany pułap 15km (lot testowy, rakieta docelowo ma latać na 42km).
Słowenia + Austria: Połączone siły Andreja i Denisa czyli kolejna dwustopniówka na APCP z silnikiem pierwszego stopnia 30kNs i w drugim stopniu mały silnik 200Ns - pułap 12km

Z Polski również ostro:
PTR-1 - Planowany pułap 15km
Bigos 4 - by SpaceForest pułap 15km
Beta2 - rakieta AGH Space Systems, (jeszcze nie znamy szczegółów)
Wes2sex - dwustopniówka konstrukcji Przema na Wessexach

Z pewnością będzie jeszcze więcej rakiet ale większość zgłoszeń przychodzi dwa dni przed lotami :) Myślę, że możemy się spodziewać jak w zeszłym roku mocnej ekipy studentów z Wrocławia.

Kto jeszcze się wybiera?
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: LRE kwiecień 2019.

Post autor: Kacper »

Mamy wszystkie zgody na loty w Drawsku, jedynie pogoda pozostaje niepewna, obecnie jest zagrożenie pożarowe, w okolicach weekendu ma padać więc z jednej strony zagrożenie pożarowe zniknie ale z drugiej pogoda będzie kiepska. :? Być może zorganizujemy namiot podobnie jak na jesiennym LRE więc będzie można się w razie przelotnych opadów schronić.

Przy okazji powiem, że planujemy zakup dużego namiotu dla potrzeb PTR. Wstępnie myślimy o czymś o wymiarach co najmniej 3x6m np taki . Miał ktoś do czynienia z takim sprzętem? Albo taka konstrukcja.
Szymon1978
*
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 20 lis 2018, 15:54

Re: LRE kwiecień 2019.

Post autor: Szymon1978 »

SKA będzie miało tego typu namioty w sobotę
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 911
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: LRE kwiecień 2019.

Post autor: Kacper »

Mamy dość niepewną sytuację pogodową, są zapowiadane opady na sobotę rano. Jednak jeśli nie popada to jest duże ryzyko zagrożenia pożarowego. Trzeba się liczyć z tym, że loty będą wstrzymane. Odczyty wilgotności są ogłaszane codziennie o 9 oraz o 13. Tak na prawdę dowiemy się dopiero jutro po 9 czy możemy latać. Zagrożenie pożarowe można sprawdzać na stronie http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Plan imprezy jet taki jak zwykle. W sobotę przed wjazdem na poligon zbiórka o 10:00 na parkingu przy ul. Głównej 1, Oleszno (link do mapy) tam ogarniamy papiery i jedziemy na pas taktyczny Bucierz.
ODPOWIEDZ