Moja pierwsza rakieta dwustopniowa - Sagitta (od Klima)

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Moja pierwsza rakieta dwustopniowa - Sagitta (od Klima)

Post autor: Pigła »

Dzień dobry,

dziś odpaliłem swoją pierwszą rakietę dwustopniową. Jest to model Sagitta firmy Klima do samodzielnego montażu.

https://www.raketenmodellbau-klima.de/R ... &c=26&p=26

Wykonanie modelu jest umiarkowanie dobre. Nieco krzywe stateczniki, nalepka pofałdowana i nie pomalowane stateczniki (mam żonę w ciąży - unikam zapachów z mieszkaniu). Reszta bez zarzutu.

Na pierwszy start wybrałem silniki D9-0 (pierwszy człon) i C6-5 (drugi człon).

Lot udany, ale pierwszy człon zgubił jeden statecznik. W pierwszym członie nie ma niestety odzysku :(

Ponieważ rakieta ma 615mm długości i kaliber 35mm, to na wysokości około 540m (jak podaje producent) kompletnie nie było jej widać. Wypatrzyłem spadochron po dobrej minucie. Na szczęście wiatr wiał dziś tylko około 8km/h.

PS. Załączam kilka zdjęć. Film nieco później, bo muszę ogarnąć kanał na YouTube.

PPS. Może jeszcze pamiętacie, gdy brałem udział w konkursie rakietowym "Powrót do korzeni", to też pisałem flamastrem "Pigła" na kartce zaczepionej do tej samej niebieskiej podkładki z klipsem.
sagitta_i_pigla.jpg
sagitta_i_pigla.jpg (1.39 MiB) Przejrzano 5109 razy
sagitta_na_wyrzutni.jpg
sagitta_na_wyrzutni.jpg (1.76 MiB) Przejrzano 5109 razy
sagitta_lot.png
sagitta_lot.png (498.34 KiB) Przejrzano 5109 razy
sagitta_po_locie.jpg
sagitta_po_locie.jpg (1.71 MiB) Przejrzano 5109 razy
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moja pierwsza rakieta dwustopniowa - Sagitta (od Klima)

Post autor: RDX »

Co Niemcy każą wetknąć w silnik drugiego stopnia? Bo nie wygląda jak zwykły lont :P
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
Awatar użytkownika
U.S. air force
****
Posty: 196
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2020, 09:29
Lokalizacja: Lauterhagen

Re: Moja pierwsza rakieta dwustopniowa - Sagitta (od Klima)

Post autor: U.S. air force »

To takie szybkopalne lonty czarno prochowe
Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.-Albert
Einstein
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Re: Moja pierwsza rakieta dwustopniowa - Sagitta (od Klima)

Post autor: Pigła »

No właśnie to jest trochę dziwne, bo ten "szybki lont czarnoprochowy" wsuwany w dyszę drugiego stopnia, jest lepki w dotyku. Sprawia wrażenie jakby żelki, ma jasny rdzeń i czarną otoczkę. Obstawiałbym że to nie jest czarny proch, tylko coś innego.

PS. Poza remontem statecznika w pierwszym członie, zastanawiam także się nad zbudowaniem alternatywnego pierwszego stopnia rakiety, tak aby miał taśmę hamującą, był nieco dłuższy i by zapłon 2 stopnia następował po około 1,2s za pomocą lontu prochowego 10cm/s.
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moja pierwsza rakieta dwustopniowa - Sagitta (od Klima)

Post autor: RDX »

Może nie musisz go wydłużać tylko dodać rurkę wokół silnika i taśmę hamującą dać wtedy dookoła :)
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
Awatar użytkownika
U.S. air force
****
Posty: 196
Rejestracja: czwartek, 23 sty 2020, 09:29
Lokalizacja: Lauterhagen

Re: Moja pierwsza rakieta dwustopniowa - Sagitta (od Klima)

Post autor: U.S. air force »

Z tego co udało mi się zaobserwować jest to ta taśma nawinięta na jakąś plastikową wykałaczkę.
Załączniki
20210326_220849.jpg
20210326_220849.jpg (409.02 KiB) Przejrzano 5026 razy
Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie.-Albert
Einstein
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Re: Moja pierwsza rakieta dwustopniowa - Sagitta (od Klima)

Post autor: Pigła »

To wiele wyjaśnia. Dobrze, że nie zerwałem tej "taśmy klejącej" :lol:
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Re: Moja pierwsza rakieta dwustopniowa - Sagitta (od Klima)

Post autor: Pigła »

Powoli ogarniam kanał na YouTube. Wrzuciłem filmy z dwóch startów, Jowisza i Sagitty. Sagittę ustawili mi na 18+. Kompletnie tego nie rozumiem. Złożyłem odwołanie i czekam. Załączam linki.
https://youtu.be/6Ub2WEB9c9c
https://youtu.be/Q8wkFcoV1Fk

Może macie jakieś pomysły dlaczego ustawili mi film z lotu rakiety na 18+ i jak to odkręcić, jak unikać takich jaj na przyszłość?
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Moja pierwsza rakieta dwustopniowa - Sagitta (od Klima)

Post autor: RDX »

YT od dłuższego czasu ma problem z bronią, pirotechniką i ogólnie wszystkimi fajnymi rzeczami. Prawdopodobnie bot uznał, że akurat ten film pokazuje rakietę i jest niebezpieczna bo się można poparzyć i jest ogień i olaboga leci tak szybko i robi hałas... xD W tym tygodniu dodali jakiś nowy system klasyfikacji więc możliwe że to jakaś czkawka technologiczna. Jeśli nie planujesz zarabiać na tych filmach to raczej nie powinieneś mieć problemów, co najwyżej żeby obejrzeć taki film oflagowany 18+ ktoś będzie się musiał zalogować na YT.

Dobra praktyka to potrzymać dzień albo dwa film na "niepubliczny", jak są z nim jakieś problemy to wyskoczą po przetworzeniu. Nie wiem jaką ustawiłeś kategorię kanału, ale dla pewności daj nauka i technika.
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Re: Moja pierwsza rakieta dwustopniowa - Sagitta (od Klima)

Post autor: Pigła »

Dzięki za podsunięcie pomysłów. Na razie czekam na odpowiedź YT w sprawie mojego odwołania od decyzji... ich bota :shock:
Będę stopniowo porządkował i jakoś rozsądnie konfigurował ten mój kanał.
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
ODPOWIEDZ