Brak ciągu karmelka

Skład wykonanie itp...
andreaslindemann
Nowy
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 15 mar 2021, 03:13

Brak ciągu karmelka

Post autor: andreaslindemann »

Witam, zrobiłem karmelka z Sorbitolu i KNO3 zakupionego w BIOMUS. Silnik nie miał dużego ciągu a wręcz nie ruszył się z miejsca pomimo widocznego spalania paliwa. płomień był na około 20 cm ale silnik ani drgnął. Leżał poziomo na ziemi, gowotwany był do koloru karmelowego i studzony ok 4 godziny
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Brak ciągu karmelka

Post autor: RDX »

To troszku mało danych żeby Ci pomóc. Po pierwsze karmelek sorbitolowy powinien wyglądać tak i nie potrzeba grzać go do zmiany koloru:
ziarenka.jpeg
ziarenka.jpeg (96.96 KiB) Przejrzano 3278 razy
A teraz szybkie pytania które w 99% załatwiają temat niedziałającego silnika - proponuję nazwę "nieszczęśliwa siódemka":
1. Czy przeliczałeś sobie silnik w jakimś programie/skrypcie czy poszedłeś na YOLO? Jeśli korzystałeś to czy zastosowałeś się do tego co Ci wyszło czy coś zmodyfikowałeś?
2. Z czego i jaką zrobiłeś dyszę (średnica "otworu", materiał)?
3. Jaki był kształt paliwa (Ziarna) wewnątrz silnika (długość, średnica kanału, kształt)?
4. Jaki był stopień zmielenia saletry i czy suszyłeś ją dodatkowo?
5. Jaki był stosunek utleniacz/paliwo?
6. Jaki miałeś korpus (Średnica wew)?
7. Czy ziarna/silnik przed próbą były przechowywane w eksykatorze (osuszaczu) czy w atmosferze?

Pytania są mniej więcej po kolei aby zdiagnozować problemy od najważniejszych do najmniej, ale wciąż, istotnych. Na niebiesko problemy które, z doświadczenia własnego i z czytania forum, występują w 80% przypadków: źle dobrane parametry silnika, niepoprawna średnica krytyczna dyszy lub momentalna jej erozja oraz niepoprawnie wykonany albo wręcz brak (!) kanału w paliwie. Dodatkowo mi zaczęło latać dopiero jak wysuszyłem dodatkowo saletrę więc zacząłem zwracać na to uwagę.
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
Awatar użytkownika
Vigoniusz
****
Posty: 220
Rejestracja: środa, 20 cze 2018, 15:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Brak ciągu karmelka

Post autor: Vigoniusz »

Sorbitolowe paliwo w kolorze karmelowym? Powinno być białe, karmelowe jest jak przegotowałeś je, dlatego nie hula.
Space is hard.
placydo
PROFI
Posty: 710
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kielce

Re: Brak ciągu karmelka

Post autor: placydo »

Vigoniusz pisze: poniedziałek, 26 kwie 2021, 14:14 Sorbitolowe paliwo w kolorze karmelowym? Powinno być białe, karmelowe jest jak przegotowałeś je, dlatego nie hula.
Tak to na pewno to... :lol:
Pozwól, że Ci to udowodnię.

Ile dałeś KNO3 a ile sorbitolu?
Jaka była średnica krytyczna dyszy?
Jaka była długość komory spalania?
Jaka była średnica komory spalania?
Ile ziaren paliwa miałeś w silniku?
Jaki Ci wyszedł zacisk?
Jak długo "działał" Twój "silnik rakietowy"?
ODPOWIEDZ