Rakieta RM Invetor

Piszemy tylko o własnych konstrukcjach modeli - ale nie o silnikach!
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Rakieta RM Invetor

Post autor: Piotrek »

Witam.
Po oblataniu mojej rakiety Łuny-1b postanowiłem zbudować coś o większym kalibrze .
Rakieta będzie się nazywać Invetor (łac; odkrywca) i planuję na niej osiągnąć wysokość około 300-400m, ponadto chcę nagrać film z jej pokładu i powalczyć o rangę Podniebnego filmowca :wink: . Invetor docelowo będzie latać na silniku ROS-40 ze zmodyfikowaną dyszą, będzie jednak możliwość zastosowania innego silnika po przez wymienienie członu napędowego.
Rakieta będzie miała dwa człony- pierwszy będzie to człon napędowy z silnikiem statecznikami i spadochronem drugi zaś będzie członem ładunkowy czyli będzie w nim miejsce na ewentualną elektronikę czyli kamerkę i altimetr.
Długość członów: człon napędowy 25cm, człon ładunkowy 35cm.
Invetor będzie zbudowany z tekturowej rury o średnicy zew. 5,3cm , laminowanych stateczników z rdzeniem balsowym oraz drewnianej bądź piankowej głowicy . Planowana wielkość rakiety to 850mm. Myślę, że uda zmieścić mi sie z silnikiem w masie 350g (nie licząc kamerki i altimetru których to podczas pierwszych lotów nie zamontuję bo takowych nie posiadam )

System hamujący będzie składał się ze spadochronu o średnicy 45cm i będzie działał na zasadzie: Po wypaleniu się paliwa zadziała opóźniacz który zapali nitrocelulozę a ta stworzy strumień gazów rozdzielając rakietę na dwie części dając możliwość otworzenia się spadochronu i bezpiecznego powrotu rakiety na ziemię .

Na razie to tyle, jak macie jakieś pomysły to piszcie . Będę wdzięczny za każdą pomoc ;D

Pozdrawiam rrzepkaa
Ostatnio zmieniony sobota, 25 lut 2012, 21:42 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Rakieta Invetor

Post autor: ArturroKRK »

Brzmi Ciekawie :) Podobne wymiary i osiągi miała moja rakieta Fireball którą planuje niebawem odbudować :)

Popatrz sobie w temacie o budowie rakiety Fireball, możesz tam znaleźć dużo przydatnych informacji, zdjęć i porad od wszystkich użytkowników forum :)

Życze powodzenia i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta Invetor

Post autor: Piotrek »

Witam.
Prace nad invetorem powoli suną się do przodu.
Górna część została już pomalowana, dolna czeka na wklejenie stateczników . Złączka łącząca dwa człony została zrobiona z tekturowej rurki wypełnionej pianką poliuretanowej i ma długość 75mm . Tylko jest taki mały problem, mianowicie jak złoże ze sobą dwa człony to jest mały luz i przy dużych wibracjach trochę się telepie. Czy to nie przeszkodzi podczas lotu i rakieta może się rozpaść ? Czy też będzie lepiej ten luz zlikwidować
Krążki na łoże silnika zrobię jednak ze sklejki 6mm a wycięcie ich zlecę znajomemu .
Robiłem też już testy bawełny strzelniczej ,które wyszły tak... http://youtu.be/hZZLRSiuz0o
Oraz próbnego odpalenia silnika ros-40 z dyszą 4,5mm http://youtu.be/BH9hVxa1Uro

P.S.
Jest ktoś z Was z okolic; Kodnia, Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego czy Terespola ?
Załączniki
Zdjęcie0275.jpg
Zdjęcie0275.jpg (93.71 KiB) Przejrzano 9654 razy
Zdjęcie0273.jpg
Zdjęcie0273.jpg (89.57 KiB) Przejrzano 9654 razy
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Rakieta Invetor

Post autor: ArturroKRK »

NC wyszła bardzo fajne - Co do testu ROS'a :P nie wiem do końca po co ale ok :) Uwagę mam tylko taką - ROSy miały 40Ns jakieś 10-15 lat temu :) Teraz to może mają 25-30 :P

Jak będziesz wyzwalał spadochron? Jeśli od Ros'a to pamiętaj żeby zrobić dziurę w tej piance :P żeby miało co wypychać :)
Awatar użytkownika
Kacper
Supersonic PROFI
Posty: 912
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rakieta Invetor

Post autor: Kacper »

Dla większej pewności (szczególnie przy odpalaniu lontem) radzę rozwiercić dyszę jednak na 5mm. Różnicy na ciągu praktycznie nie widać a zdażyły się już 4 przypadki cato ROSa z dyszą 4,5mm odpalanego lontem. Przy elektrycznym jakoś się to jeszcze nie zdażyło.

Luzy na złączce można zniwelować za pomocą taśmy klejącej.
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta Invetor

Post autor: Piotrek »

Artur, trochę mnie źle zrozumiałeś, spadochron nie będzie się otwierał przez głowicę lecz przez rozdzielenie członów - ,,opóźniacz w ROS-ie zapali nitrocelulozę a ta rozdzieli rakietę na 2 części otwierając przy tym spadochron ''

I jeszcze jedno pytanko, ile muszę dać NC aby rozdzieliło rakietę
Awatar użytkownika
ArturroKRK
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 381
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwie 2011, 12:32
Lokalizacja: Kraków , Łagiewniki

Re: Rakieta Invetor

Post autor: ArturroKRK »

Dobrze, pytanie tylko po której stronie wkleiłeś złączkę... Jeśli od strony silnika to za cholere nie wypchnie Ci drugiego członu :) Ale to chyba oczywista sprawa... Co do ilości NC... ja do Fireballa o średnicy 38/40mm wsadzałem 1/4 - 1/2 płatka
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta RM Invetor

Post autor: Piotrek »

Witam.
Prace nad rakietą bardzo powoli idą do przodu.
Łoże silnika zostanie inaczej wykonane ponieważ stolarz wyjechał do niemiec i musze sam wszystko zrobić.
A więc do zrobienia łoża użyje tylko jednego krążka z otworem na opóźniacz, do krążka będzie przyklejona papierowa tulejka o grubości ścianek 2mm. W szczelinę między tym krążkiem mam zamiar dać piankę poliuretanową dwuskładnikową (twarda) . Myślę, że łoże tak wykonane będzie dostatecznie wytrzymałe na temperaturę i prace silnika .
łoże silnka.png
łoże silnka.png (26.84 KiB) Przejrzano 9610 razy
Głowicę zrobię także z twardej pianki poliuretanowej .

Pozdrawiam rrzepkaa

P.S.
Załóżmy, że rakieta będzie ważyć 230g i mieć średnice 30mm (łożę silnika będzie miało 40mm) a napędzana będzie ROS-em- czy takową rakietą będzie można się zbliżyć na wysokość ok o,5km bo w symulacjach na openRocket i SRA wychodzi pułap 525m.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 mar 2012, 20:43 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
verex
Supersonic PROFI
Posty: 742
Rejestracja: poniedziałek, 25 lip 2011, 19:38
Lokalizacja: Tczew/Kingston upon Thames
Kontakt:

Re: Rakieta RM Invetor

Post autor: verex »

rrzepkaa pisze: Załóżmy, że rakieta będzie ważyć 230g i mieć średnice 30mm (łożę silnika będzie miało 40mm) a napędzana będzie ROS-em- czy takową rakietą będzie można się zbliżyć na wysokość ok o,5km bo w symulacjach na openRocket i SRA wychodzi pułap 525m.

Na ROSie na 5km nie zalecisz :wink:

----
Przepraszam za niedopatrzenie. Chodziło o 0.5km (o,5km jak napisałeś). Mi SpaceCAD dla rakiety ważącej 325g pokazuje że poleci na ROSie na 218 metrów ;).
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 mar 2012, 20:46 przez verex, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapukaliśmy nieśmiało do bram kosmosu...

Near Space Technologies
www.nearspace.tech
Awatar użytkownika
Piotrek
Podniebny Filmowiec
Podniebny Filmowiec
Posty: 235
Rejestracja: poniedziałek, 26 gru 2011, 15:28
Lokalizacja: Rzeszów, Chotyłów

Re: Rakieta RM Invetor

Post autor: Piotrek »

Oj sorry, miałem na myśli 0,5km . Zaraz poprawie błąd Obrazek
ODPOWIEDZ