Chodzi mi po głowie pomysł...

Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Chodzi mi po głowie pomysł...

Post autor: Pigła »

Cześć!
Chodzi mi po głowie pomysł zorganizowania w szkole zajęć dodatkowych z modelarstwa kosmicznego. Jeszcze nikim na ten temat nie rozmawiałem. Problemem są czas, pieniądze, biurokracja i emocje niektórych ludzi którzy rozumieją rakiety jako bomby, terroryzm, piromanię, niebezpieczeństwo itp...
Jak by ugryźć temat?
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Chodzi mi po głowie pomysł...

Post autor: RDX »

Skoro jeszcze z nikim nie rozmawiałeś, to może się miło zaskoczysz. Myślę, że jeśli ograsz komunikację Twojego koła/warsztatów (nie wiem czy chcesz to ciągnąć czy zrobić pojedyncze zajęcia) w oparciu o eksplorację kosmosu i astronomię to nikt Cię o żaden terroryzm nie posądzi.
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Re: Chodzi mi po głowie pomysł...

Post autor: Pigła »

Myślę o zajęciach raz w tygodniu, podczas których uczniowie będą uczyć się:
1. teorii
2. projektowania modeli rakiet
3. konstruowania modeli
4. oblatywania modeli i tu już współpraca np. z PTR czy Aeroklubem Poznańskim
Modelarstwo Kosmiczne to dyscyplina sportu tak jak akrobacja szybowcowa, szachy czy bieg przez płotki. Chciałbym aby w jak największej mierze kółko bazowało na zasadach ustalonych przez FAI, np. w klasie S1A i S1B minimalny kaliber to 40mm, minimalna długość to 500mm, itp.

Na stronie https://www.fai.org/page/s-space-models piszą tak:
"8. Where and how to start with Spacemodelling?

Easy! Gather a group of schoolchildren 12 - 13 years old and organize their technical meetings twice a week for two hours. Find some drawing paper to make bodies, balsa sheets of 1-1,5 mm for the fins and some styrofoam for nosecones. You already have general construction requirements - non-metallic parts, length 500 mm and diameter 40 mm. Total area of three or four fins shall be, for beginners, that of 2,5 cross sections of the body. Center of gravity (CG) of the model shall be 0,5 - 1,0 body diameter in front of center of pressure (CP) for that model. You can find roughly center of pressure if you cut a silhouette of the model of cardboard and balance it on the knife edge. To check is your model stabile and safe fix a piece of tread 1-1,5 m long at the center of gravity and rotate it over your head. If it follows trajectory with the nose cone heading forward - the model is stable and you can fly it safely. Buy some fabricated model rocket engines (start with A/2 or A engine class first). We wish you happy and successful flying! Send us a word about it!"
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
Awatar użytkownika
RDX
***
Posty: 88
Rejestracja: środa, 17 lut 2021, 23:15
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Chodzi mi po głowie pomysł...

Post autor: RDX »

No to masz już plan. Na Twoim miejscu wybadałbym najpierw jakie jest zainteresowanie, a dopiero potem martwił się o budżet bo wiadomo jaki zapał mają dzieciaki :)

A jak przyjdzie co do czego to z chęcią pomogę Ci zrobić jakieś modele szkolne żebyście mieli co składać. Na FM-ie miałem model Bodzio na silnik B i myślę, że taką rakietę możecie odpalić nawet na boisku ;) Moja mama też jest nauczycielką w podstawówce i ostatnio jej nawet zaincepcjowałem w głowie pomysł zrobienia takich zajęć z dzieciakami.
Rocket Dynamics - Komponenty do Twoich rakiet! Jeśli potrzebujesz spadochronu, części drukowanych w 3D lub ciętych laserowo napisz na: rakiety.rdx@gmail.com
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Chodzi mi po głowie pomysł...

Post autor: stansz »

Cześć .
Chcesz organizować zajęcia dla dzieci, To jesteś moim bratem. Pisz na Białystok. Ja w tym celu organizuję pracownię rakietową.
Kontaktuj się na Białystok oczywiście na prywatne wiadomości.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Chodzi mi po głowie pomysł...

Post autor: stansz »

...
1. teorii
2. projektowania modeli rakiet
3. konstruowania modeli
4. oblatywania modeli i tu już współpraca np. z PTR czy Aeroklubem Poznańskim
Modelarstwo Kosmiczne to dyscyplina sportu tak jak akrobacja szybowcowa, szachy czy bieg przez płotki. Chciałbym aby w jak
///--------?
Jak ty chcesz realizować punkt -4- we współpracy z Polskim Towarzystwem Rakietowym ? No jak?
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Re: Chodzi mi po głowie pomysł...

Post autor: Pigła »

Uczę w liceum. Napisałem maila do Dyrekcji i otrzymałem pozytywną odpowiedź. Teraz kolejnym krokiem jest rozesłanie informacji do uczniów i rodziców. Wiem o minimum dwóch zainteresowanych uczniach.
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Chodzi mi po głowie pomysł...

Post autor: stansz »

Nie tędy droga. Dlaczego napisz na Białystok.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
Paul
Supersonic PROFI
Posty: 937
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Luedenscheid

Re: Chodzi mi po głowie pomysł...

Post autor: Paul »

Witam,
Parokrotnie robilem juz cos takiego i jak to zwykle bywa, poczatki sa rozne.
Ja na twoim miejscu zaczal bym nawet z tymi dwoma chetnymi. Po pierwszych startach bedziesz wiedzal, czy zainteresowanie wzrosnie,
albo mozesz sobie podarowac.
Ponad to robiac zajecia nawet z dwoma chetnymi pozwoli Ci to zdobyc doswiadczenie , jak zorganizowac takie zajecia z grupa 5.. 10 czy nawet
20-to osobowa. Nie przeceniaj swoich mozliwosci. Nawet taka grupa 5-cio osobowa moze ci dac ladnie w kosc - wiem o czym mowie.

Pozdrawiam
Paul
stansz
****
Posty: 317
Rejestracja: poniedziałek, 18 lut 2019, 11:13
Lokalizacja: Białystok

Re: Chodzi mi po głowie pomysł...

Post autor: stansz »

Pomyłek zrobiłem.
Po prostu Pisz do mnie na prywatną wiadomość.
inżynier STEM Białystok
Zbych Staniszewski
ODPOWIEDZ