Czy OpenRocket zawyża apogeum?

Dyskusja na temat programów przydatnych w modelarstwie rakietowym (linki, ciekawe strony)
V3ix
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: środa, 14 gru 2022, 19:15

Czy OpenRocket zawyża apogeum?

Post autor: V3ix »

Witajcie...
Więc przystąpiłem do pracy w programie OpenRocket i po zoptymalizowaniu rakiety OpenRocket twierdzi że 20Ns silnikiem mogę dolecieć na wysokość 1000m. Wydaje mi się to mało możliwe, ale ja się nie znam. Czy tu OpenRocket się myli czy ja? Oraz czy wystrzelę taką rakietę mogę oczekiwać podobnuch pułapów?
Załączniki
Rakieta 1.02.png
Rakieta 1.02.png (54.43 KiB) Przejrzano 917 razy
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Re: Czy OpenRocket zawyża apogeum?

Post autor: Pigła »

Cześć!

Rakieta którą zaprojektowałeś jest bardzo niestandardowa. Niestandardowe rakiety trudno się projektuje. Może być niestabilna w locie i polecieć na 50m zamiast 1000m, gdzie zapewne byś jej nie dostrzegł. Na początek przygody z rakietami zaprojektuj i wykonaj coś standardowego na silnik 2,5Ns co poleci na około 120m.
Ja zawsze polecam abecadło. Pierwsza rakieta na silnik A (2,5Ns), druga na B (5Ns) trzecia na C (10 Ns), aż w końcu, pewnie za jakieś 15-30 lat, dojdziesz do O (40960 Ns).

Jako standardową rakietę na silnik A na początek, proponuję model o długości 500mm, średnicy 40mm, masie startowej około 30g i impulsie 2,5Ns.

PS. Jak będziesz cierpliwy za kilka lat porobisz rakiety jak SpaceForest.
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
V3ix
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: środa, 14 gru 2022, 19:15

Re: Czy OpenRocket zawyża apogeum?

Post autor: V3ix »

Okej, a czym się wyróżnia jej niestandardowość?
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Re: Czy OpenRocket zawyża apogeum?

Post autor: Pigła »

Cześć!

Rakieta, którą zaprojektowałeś ma nietypowe:
- ostro zakończone łatwo łamliwe stateczniki,
- mały stosunek długości do średnicy,
- dziwny twist stateczników. Czy chodzi o wywołanie ruchu obrotowego wzdłuż osi podłużnej dla poprawy stabilności lotu?
- prawdopodobieństwo jej znalezienia po locie na 1000m jest znikome.

Dla porównania przedstawiam typowy model na silnik A (2,5Ns), jaki wykonują początkujący modelarze (tu silnik Klima). Takim samym modelem ale w wersji wyczynowej, lżejszej i lepiej zoptymalizowanej możesz zdobywać medale na Mistrzostwach Świata w modelarstwie kosmicznym w konkurencji S6A.

PS. Materiałem mógłby być kolorowy papier ksero nasączony rozcieńczoną żywicą. Przykładowe wykonanie: http://www.saumodelarnia.fora.pl/s-mode ... ,2338.html
Załączniki
rakieta_A_typowa.png
rakieta_A_typowa.png (107.24 KiB) Przejrzano 866 razy
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
V3ix
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: środa, 14 gru 2022, 19:15

Re: Czy OpenRocket zawyża apogeum?

Post autor: V3ix »

No dobra,
Rakieta ma twist stateczników właśnie w celu wprowadzenia ją w ruch obrotowy. Znaleźć ją zamierzałem elektroniką... jakieś moduły arduino czy coś w tym stylu (Za dużo o tym nie szukałem). Ale widzę że mam spore braki. Gdzie mógłybym się tego trochę poduczyć (tak żeby ominąć silniki A, B i C)? I jaki byłby normalny pułap dla silników D?
Awatar użytkownika
Tofifi
PROFI
Posty: 829
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:31
Lokalizacja: Białystok

Re: Czy OpenRocket zawyża apogeum?

Post autor: Tofifi »

71g wraz z silnikiem, paliwem, spadochronami i elektroniką dziwnie mało :roll:
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Re: Czy OpenRocket zawyża apogeum?

Post autor: Pigła »

Cześć!

Abecadło można też zacząć od D, ale będzie trudniej zrobić to dobrze. Polecam w ramach treningu modelarskiego rozpocząć jednak od A.
Poniżej projekt typowej rakiety na silnik D. Kaliber 60mm, długość 800mm, silnik Klima D9-7, 20g elektroniki (co tam lubisz), korpus z kartonu o grubości 1mm porządnie i gładko pomalowanego, stateczniki z balsy (zaokrąglone).

Wykonanie tego modelu metodą opisaną w poście powyżej da jeszcze mniejszą masę, ale trzeba stosować grubszy papier, gdyż to jednak 1,5x większy kaliber, ponad 1,5x większa długość i do tego balast w głowicy. Trzeba pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej sztywności modelu.

Pułap 350m, ale będzie go bardzo trudno osiągnąć. 740m to chyba rekord świata dla modelu o takich rozmiarach i impulsie, zapewne wykonanego z jakichś włókien węglowych i innych cudów.

PS. Przedstawiane zrzuty ekranu z OpenRocket, robię tak na szybko. Więc zapewne nie są to optymalne projekty, tylko pewne przykłady. Głównie koncentruję się na rozmiarach.
Załączniki
typowa_rakieta_20Ns.png
typowa_rakieta_20Ns.png (94.91 KiB) Przejrzano 823 razy
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
V3ix
Nowy
Posty: 6
Rejestracja: środa, 14 gru 2022, 19:15

Re: Czy OpenRocket zawyża apogeum?

Post autor: V3ix »

Pewnie zrobię rakię podobną do tej co wysłałeś ale jeszcze tak z ciekawości: Jakie ta rakieta ma wady? I czym się różni w tej twojej oprócz kształtu?
Screenshot_1.png
Screenshot_1.png (165.85 KiB) Przejrzano 804 razy
?
kretu
**
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2020, 21:55

Re: Czy OpenRocket zawyża apogeum?

Post autor: kretu »

Co do rekordu świata to zwróć uwagę Pigła że tam mocno ograniczona minimalna średnica a ona bardzo wpływa ma max pułap. 740m to rekord NAR US ale w dywizji A czyli dzieci tam jest też w kategorii 21/alt (pomiar altimetrem a nie obserwacją) Dywizji D czyli dorośli 1071m I o ile bez limitu średnicy to spoko ale spełniając minimalną średnicę to ten wynik to czysta magia :shock: .
Awatar użytkownika
Pigła
****
Posty: 246
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 18:30
Lokalizacja: Kruszewnia

Re: Czy OpenRocket zawyża apogeum?

Post autor: Pigła »

Cześć!

1. V3ix - Twój projekt nr 2 jest o niebo lepszy od pierwszego.
2. Trzeba rozdzielić rakiety na których się uczymy, od rakiet na których bijemy rekordy.
3. Ja zawsze w "abecadle" przyjmuję założenia FAI https://www.fai.org/page/s-space-models
4. Rakieta 20Ns kaliber okolo 20mm o długości okolo 400mm mogłaby pewnie zalecieć na 1000m i nie sądzę by byl to wyczyn o randze rekordu świata, ale rakieta kaliber 60mm. Tu Kretu ma rację. Magia... Chociaż czy nie mówimy wtedy o dwustopniówce 10Ns do 10Ns? Wówczas drugi człon ma juz tylko 18mm średnicy.

PS. Polecam koledze V3ix poćwiczyć na rakietach w stylu FAI, a potem bic rekordy za które trzymam kciuki. Ewentualnie bic rekordy w ramach założeń FAI.
Pozdrawiam
Paweł Pigłowski
ODPOWIEDZ