Strona 13 z 13
Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza
: poniedziałek, 15 kwie 2013, 16:47
autor: Tofifi
Według mnie rownież odnotowana wysokość jest w miare poprawna. W ShizoRocket przeprowadziłem symulację, i wedlug niej taki wynik mogł być osiągnięty przy pochyleniu 60*. Co Jest raczej możliwe sądząc po filmie.
Uważam, że rakieta zeszła z wyrzutni i szła po łuku, oraz przyjeła pozycję poziomą zanim wytraciła pęd.
Ja za to zapytam o ten oto wykres:
Dlaczego przyśpieszenie rośnie rośnie, i nagle stop (koniec pracy silnika), a prędkość rośnie dalej - w tym samym czasie.
Przecież na logikę, bez przyspieszenia nie ma prawa wzrastaćprędkość. Ja rozumiem, to tak, że wykresy powinny skończyć rosnąć w tym samym miejscu a nie z takim przesunięciem.
Prosze o wyjaśnienie

Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza
: poniedziałek, 15 kwie 2013, 17:56
autor: Paul
Przecież na logikę, bez przyspieszenia nie ma prawa wzrastaćprędkość.
Teoretycznie masz racje, ale tak jak juz wczesniej napisalem, komora z elektronika byla nieszczelna i to wyrownywanie cisnienia pomiedzy
cisnieniem zewnetrznym a wewnetrznym w rakiecie nastepowalo z pewnym opoznieniem ze wzgledu na dosc duza objetosc rakiety.
Dla czujnika przyspieszenia roznice cisnien nie maja znaczenia , ale dla barometrycznego tak.
Paul
Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza
: poniedziałek, 15 kwie 2013, 22:30
autor: Adam
Witam!
Tofifi pisze:Prosze o wyjaśnienie

Oj Tofik... Wszystko się zgadza. Prędkość osiąga maksimum w czasie, w którym pochodna (czyli przyspieszenie) spada do zera. To, że przyspieszenie już minęło maksimum oznacza tylko wolniejszy wzrost prędkości (swoją drogą, bardziej kuriozalne określenie to już chyba tylko "wolniejszy spadek przyspieszenia"

), a nie spadek prędkości. Jednym słowem (sześcioma...): dopóki przyspieszenie jest dodatnie - prędkość rośnie. Kiedy przyspieszenie przecina zero - wektor prędkości zmienia zwrot. Wot i cała filozofija.
Jest jeszcze jedna możliwość: nie zrozumiałem Twojego pytania
Pozdrawiam i dobrej nocy!
Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza
: poniedziałek, 15 kwie 2013, 23:01
autor: verex
Jest film OSZ z lotu, w końcu udało mi się go bezproblemowo wrzucić na YT. Jako że nie mam zbytnio czasu na obróbkę go, wrzucam w surowej wersji - odliczanie od 5 zaczyna się od momentu 4:25
http://www.youtube.com/watch?v=I8cibH2fFFw
Na filmie także widać moment wkładania na wyrzutnię i słychać przemówienie przed lotem.
Niektóre klatki są naprawdę świetne. Pod koniec tygodnia wrzucę niektóre najciekawsze klatki jako zdjęcia.
Co do danych z lotu to postaram się w ciągu kilku dni zabrać za szczegółową analizę danych z lotu, filmu i przyczyn rozcięcia korpusu.
Pozdrawiam,
Damian
Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza
: poniedziałek, 15 kwie 2013, 23:05
autor: Tofifi
Powód rocięcia jest prosty - otwarcie spadochronu przy prędkości okolo 200km/h

Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza
: wtorek, 16 kwie 2013, 00:19
autor: sław
oj tam,oj tam.
Dla mnie jest to kolejny krok.Porównywalny z "MIREK-2".Ciekawe co będzie dalej.
Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza
: piątek, 19 kwie 2013, 21:15
autor: jaskiniowiec
Dalej będzie ciąg dalszy materiałów, bo temat przycichł.
Idziemy na pole startowe. Piękna pogoda, ciepło, ale jeszcze śnieg gdzieniegdzie...
W oczekiwaniu na start...
Wspólnymi siłami....
Sprzęcior nagłaśniający mobilny wraz z obsługą....
A to wspomniana fototapeta Windowsa XP...Tyle, że z wyrzutnią....
No i na koniec dwa filmiki,
ze startu i z
opadania.
Re: Projekt edukacyjny ZSK Tczew - budowa rakiety doświadcza
: sobota, 20 kwie 2013, 11:23
autor: verex
Dzięki za kolejną relację!
Aktualnie pracujemy nad prezentacja multimedialną z opracowaniem danych. Prawdopodobnie skończymy ją po majówce, więc w tym czasie ją też opublikujemy

.
Sagitta jest także gotowa do kolejnego lotu - rura, którą rozcieło w sobotę została wymieniona, nieszczelności w miejscach przejścia zapłonników od Altimaxa i UWSa zostały "załatane", a do Altimaxa zostało wywiercone kilka otworków, zamiast jednego. Jeśli pogoda dopisze, to niedługo kolejny lot, który mam nadzieje zakończy się osiągnięciem pułapu choćby zbliżonego do symulowanego (592m).
W sobotę osiągnęliśmy wysokość 293 metry z prędkością 83m/s. Przyczyna: duży wiatr, który położył rakietę. Teraz czas poprawić osiągi lecąc przy dobrej pogodzie.
Pzdr,
Damian