Jeśli mieścisz się w strefie niekontrolowanej to start rakiety jak najbardziej jest legalny. Oczywiście trzeba zapewnić bezpieczeństwo więc trzeba przewidzieć jak najdokładniej w jakim obszarze może wylądować rakieta. I tutaj trzeba uwzględnić przynajmniej dwa scenariusze.

Prawidłowy lot z otwarciem spadochronu na pułapie.

Lot balistyczny aż do zderzenia z ziemią jeśli zawiedzie odzysk.
Trzeba pamiętać, że rakieta ma tendencję do kładzenia się pod wiatr więc ustawiony kąt startu na wyrzutni szybko zmieni się po jej opuszczeniu.
Wiatr wyżej może być zupełnie inny niż przy ziemi dlatego polecam zawsze przed startem sprawdzić jak mocno wieje. Tu jest świetna strona
https://www.ventusky.com
Nieraz mimo bardzo słabego wiatru przy ziemi już na wysokości 100m potrafi wiać kilkanaście metrów na sekundę. Warto też dobierać spadochrony tak żeby prędkość opadania była bezpieczna ale maksymalnie duża. Dla małych i średnich modeli, która są w miarę solidnie wykonane może to być bez problemu 10m/s. Nieraz się widuje jednak modele z za dużymi spadochronami, które opadają na przykład 2m/s. Wtedy przy całkiem przeciętnym wietrze 6m/s lądowanie jest 3x dalej niż wynosi wysokość lotu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 9 cze 2020, 21:46 przez
Kacper, łącznie zmieniany 1 raz.